حرکت‌های جهادی در مسیر گفتمان عمومی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:47 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۷۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
رئیس هیات امنای انجمن مدیریت جهادی گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب؛ اقتضای گفتمان عمومی همه قشرهای جامعه را شامل می شود تا به یک جریان عمومی تبدیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدحسین سپهر رئیس هیات امنای انجمن مدیریت جهادی گفت: سازمان بسیج مستضعفین که یک سازمان مردم نهاد و متشکل از لایه‌های مختلف اجتماعی است، بعد از پیروزی انقلاب در عرصه‌های جهادی و انقلابی با حضور جوانان و سایر اقشار در فعالیت‌های امنیتی، دفاعی، فرهنگی، اجتماعی و محرومیت زدایی فعالیت و تلاش داشته است.

امروز، بیش از ۱۲ هزار گروه جهادی در کشور داریم که در ۲۲ قشر تخصصی فعالیت می‌کنند؛ با حضور این عزیزان قادریم دردستگاه حاکمیتی خلاء‌ها را پرکنیم و این توانمندی را داریم که در تولید علم و نسخه‌های مورد نیاز در زمینه‌های مختلف راهبردی، گروه‌های جهادی و بسیج اقشار ما فعالیت داشته باشند.

حرکت‌های جهادی در مسیر گفتمان عمومی

او افزود: روحیه و عمل جهادی در همه عرصه‌های فردی و اجتماعی باید ظهور کند بنابراین کار یدی که به مردم می‌دهیم همانندکاری است که فرماندهان در زمان جنگ انجام میدادند. در این عرصه هم نیاز داریم وقتی پزشکی تولید علم می‌کند با کار‌های یدی در روستا‌ها نیز نقش آفرینی و کمک می‌کند. گره زدن این دو برای تعالی جهادگر و فعالیت آن‌ها لازم است بنابراین افراد حوزه و دانشگاهی در عرصه‌های جهادی کار‌های تخصصی و جهادی انجام می‌دهند.

محمدحسین سپهر رئیس هیات امنای انجمن مدیریت جهادی افزود: نظام مسائل کشور را در بسیج حدود ۸۰۰ کانون علمی، با بیش از ۵۰ اندیشکده جهادی و ۳۵ هزار استاد دانشگاهی و هیئت علمی و نخبگان شناسایی و در اختیار مسئولان قرار می‌دهند.

سازمان بسیج مستضعفین 100درصد مردمی و غیر دولتی است که همه اقشار و لایه‌های مردمی در آن حضور دارند با بیش از ۱۵۲ هزار، پایگاه، کانون، واحد و مراکز وابسته به دانشگاه‌ها و مدارس مساجد آماده پذیرش تمام افرادی است که حاضرند در کار‌های جهادی شرکت کنند لذا با حضور پایگاه‌ها در ۷۵ هزار مسجد آماده پشتیبانی و خدمت رسانی در همه عرصه‌ها هستیم.

یکی از توصیه‌های مقام معظم رهبری به جهادگران سازماندهی جوانان و مردم و ایجاد روحیه جهادی است تا خودکفایی به اوج برسد. امروز در صنعت دفاعی، دانش و قدرت دفاعی نیازمندی‌ها با نگاه درون بومی شده است لذا لازم است مدیران در عرصه‌های مختلف از مردم استفاده کنند گروه‌های جهادی بسیج با سبک مردمی شدن و استفاده از گروه‌های مردمی می‌توانیم کار جهادی را به خوبی پیش ببریم.

رئیس هیات امنای انجمن مدیریت جهادی گفت: توصیه رهبر انقلاب که باید به یک حرکت وگفتمان عمومی تبدیل شود نیاز به بستر‌های لازم دارد. حکمرانی نوین بستر‌های نو برای مدیریت ظرفیت‌های مردمی را برای خدمت رسانی می‌طلبد بنابراین امروز باید از روش‌های نوین برای سازماندهی انرژی‌های مردمی استفاده کنیم.

سپهر افزود: اقتضای گفتمان عمومی همه قشر‌های جامعه را شامل می‌شود تا به یک جریان عمومی تبدیل شود.


او گفت: قرار است ستادی برای اجرایی کردن فرمان رهبر انقلاب تهیه شود.

مهدی مسکنی جهادگر گفت: حوزه فعالیت‌های جهادی در حوزه فعالیت‌های داوطلبانه تعریف می‌شود. در ایران نیز از  سال ۵۸ گروه‌های مردمی درقالب همان گروه‌های جهاد سازندگی بودند که فعالیت هایشان را آغاز کردند. درسال ۵۹ نیز گروه‌های جهادی در جنگ کمک‌هایی را داشتند.

در سال ۷۹ نیز گروه‌های جهادی خودجوش و از مدرسه تهران کار را آغاز کردند. رهبر انقلاب نیز به این گروه توصیه‌هایی را داشتند که ساختار‌هایی در این گروه‌های جهادی شکل گرفت و ماموریت‌های محوله در عرصه‌های بحران، اشتغال، استارتاپ‌ها و شتاب دهنده ها، پزشکی و دامپزشکی را انجام می‌دهند. این عرصه‌ها فقط در داخل کشور نیست و توانسته ایم فرهنگ جهادی را با گفتمان دفاع مقدس در ۱۰ کشور دیگر اجرا و صادر کنند.

مسکنی افزود: ظرفیت‌ها در این گروه‌ها متفاوت است به طور مثال در گروه جهادی بسیج مستضعفین ۵۰۰ هزار و در گروه‌های کوچکتر ۲۰ هزارنفره و .. تشکیل شده است.

اعضای گروه‌های جهادی همه تحصیل کرده و دارای شغل هستند که تمام عشق و آرمان آن‌ها فقط کمک به مردم است.

مسکنی گفت: لغزش‌ها در این مسیر منطقی است که می‌توان با انگیزه بخشیدن به ثبات و خودسازی رسید.

صادق مفرد جهادگر، در ارتباط تلفنی گفت: ما کار جهادی را چندین سال است که در استان‌های مختلف شروع کرده ایم و در بحران‌ها فعالیت می‌کنیم همچنین گروه‌هایی داریم که در زمینه‌های اقتصادی فعالیت می‌کنند یا گروه‌هایی داریم که آموزش و ترویج اشتغال می‌دهند یا گروه‌هایی که در شهر‌ها و حاشیه شهر‌ها فعالیت می‌کنند.

او افزود: گروه‌ها در همه عرصه‌ها فعالیت دارند.

وحید کمر روستا جهادگر در ارتباط تلفنی گفت: بیشتر از اینکه به دیگران خدمت می‌کنیم به خودمان خدمت می‌کنیم.

در این گروه‌ها بسیاری از افراد نذر خدمت دارند و درهمه عرصه‌های زندگی این حضور تاثیرگذار بوده و این گونه خدمات تاثیر مثبت در زندگی و کار‌های روزمره دارد ضمن اینکه این کار یک تمرین مدیریت است.

او افزود: اگر این فرهنگ در همه خانواده‌ها شکل بگیرد اثرات تربیتی آن در خانواده و جامعه بیشتر خواهد بود.

علی مهدیانی یکی دیگر از جهادگران در ارتباط تلفنی گفت: گروه‌های جهادی مردم سالاری با طعم انقلاب اسلامی را چشیده اند. معنویت در عین خدمت و حضور را یک جهادی است که احساس می‌کند.

مهدیانی درباره تجربه‌های جهادی خودگفت: یکی از تجربه‌های من تجربه جملات امام بود که گفتند محرومین، ولی نعمت ما هستند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°