قوه قضاییه خود را موظف به صیانت از حقوق شهروندی می‌داند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:00 - يکشنبه 10 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۷۷۸۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
رئیس قوه قضاییه: این قوه حقوق شهروندی را حقی می‌داند که خداوند آن را به تمام شهروندان عنایت کرده و در این راستا موظف به صیانت از این حق است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در جمع مردم، فرهیختگان و ایثارگران استان کردستان اظهار داشت: موضوع حقوق شهروندی حقی است که خداوند به همه شهروندان عنایت کرده و همه اقوام از جمله کرد، ترک، لر، بلوچ و فارس از این لطف خداوند بهرهمند هستند و مسئولان تمام دستگاه‌ها و قوا نیز وظیفه صیانت از آن را دارند تا کسی آن را پایمال نکند.
وی افزود: در دستگاه قضایی نیز شورای حقوق شهروندی فعال بوده و اعضای آن به تمامی دستگاه‌های زیر مجموعه این قوه اعزام می‌شوند تا دفاع از حقوق عامه و شهروندان که مهترین رسالت این قوه است در این دستگاه‌ها به نحو احسن محقق شود و اجازه تعدی از آن به کسی داده نمی‌شود.
وی در خصوص حفظ محیط زیست و عدم آلودگی در محیط زیست و آلودگی فضا و آب و خاک و هوا و فضا نیز گفت: این حقوق مربوط به عموم ملت بوده و به هیچ عنوان تعدی به آن‌ها از ناحیه هیچ کس جایز نیست و بر اساس قانون اساسی توسعه اقتصادی نیز باید بر اساس حفاظت از محیط زیست انجام شود.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: هیچ فعالیتی در جامعه نباید به قیمت به مخاطره انداختن محیط زیست باشد و همه مسئولان و دستگاه قضا نیز در این رابطه مسئولیت دارد و باید یکپاچه در مورد آن همت کنند.
 رئیسی افزود: حل خصومت‌ها و دعاوی‌ها به صورت ریش سفیدی و کدخدا منشی از جمله مسائلی بوده که در فرهنگ ملی ایران و اقوام آن ریشه دارد و هم اکنون لازم است بسیاری از اختلافات محلی و خانوادگی در جامعه ابتدا در از این راه حل و فصل و در صورت عدم نتیجه به دستگاه قضا ارجاع شود.
وی اضافه کرد: با حل و فصل این موارد به صورت ریش سفیدی دستگاه قضا و قضات آن می‌توانند با تمرکز و فراغت بال بیشتری با ناامن کنندگان جامعه، مفسدان، جنایت کاران و جرایم سازمان یافته برخورد کنند.

قاچاق باید ریشه کن شود
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قاچاق سازمان یافته در تمامی عرصه‌ها از جمله ارز و کالا کشور را با چالش روبرو کرده است افزود: این تخلف نیز باید با تلاش و وحدت رویه مسئولان تمام قوا ریشه کن شود.
وی گفت: مقابله با قاچاق کالا و ارز نیز به منزله مقابله با کولبری نیست بلکه رویارویی با نوع قاچاق سازمان یافته کالا و ارز بوده و در از طرفی نیز کولبری باید با برنامه‌های مختلفی سازماندهی شود.
وی افزود: همچنین در خصوص قاچاق سوخت نیز باید آن را در مرز‌های مختلف کشور کنترل کرد و باید تدبیری اندیشیده شود تا کشور‌هایی که به آن سوخت قاچاق می‌شود این کالا به قیمت واقعی و از مجاری قانونی تامین و صادر شود.
وی اضافه کرد: این مهم در دستور کار دولت قرار گرفته است و قوه قضاییه نیز این مساله حمایت می‌کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: اولویت حضور ایثارگران در عرصه‌های همواره از اولویت‌های دستگاه هاست تا این اقشار بتوانند در خدمتگذاری به مردم نقش آفرینی کنند چراکه آنان مرد ایستادگی و مقاومت در بحران هستند و باید تمام قواه توان آن‌ها را بکار بگیرد
وی در ارتباط با گفتمان بین بخش خصوصی و دولت نیز اظهار داشت: باید ساز و کار حمایت از این بخش از سوی دولت فعال شود و مسئولان در این ارتباط باید با ارتباط گیری با کارآفرینان در جریان امور مشکلات قرار گرفته و برنامه ریزی را در بخش تسهیل گری بکار بگیرند.

حجت الاسلام رئیسی گفت: وحدت مساله بسیار مهم در این منطقه است که خداوند متعال به وسیله انفاس قدسی امام راحل و رهبر معظم انقلاب به مردم این منطقه عنایت کرده و بخاطر حفظ این انسجام است که مردم به هیچ وجه تحت تاثیر القائات دشمن نگرفته اند.
وی با گرامیداشت یاد ماموستا محمد شیخ الاسلام به عنوان مردی با بصیرت و فاضل همواره با ترفند‌هایی که دشمن با آن‌ها بین شیعه و سنی اختلاف افکنی می‌کرد، مقابله کرد، اظهار داشت: آشنایی هر چه بیشتر با ترفند‌های دشمن، فرهنگ و مبانی دینی و نوع تفکرات تکفیری و انحرافی بسیار مهم است که مردم کردستان از دیرباز با آن‌ها آشنا هستند.
رئیس قوه قضاییه افزود: استان فرهنگی نامی بود که کردستان از سوی رهبر معظم انقلاب به آن مزین شد و نماد آن در هنر، شعر، نثر، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمن به عنوان بارزترین ویژگی مردمی این استان است.
وی اضافه کرد: انسان با فرهنگ خوب می‌داند که آن است که بیش و پیش از دیگران در جایگاه دیدبانی و رصد کردن آسیب‌های جامعه قرا بگیرد و دشمنان را نا امید کند که این هم از ویژگی‌های مهم مردم این استان است.

قوه قضاییه ارتباط با نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است
رئیسی افزود: ارتباط با نخبگان در دوره جدید در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته و مقرر شده نشست‌های علمی و کاری با نخبگان در سراسر کشور داشته و دائما از دیدگاه آنان بهره‌مند شویم.
وی گفت: این مهم به منظور تحقق موضوع عدالت در جامعه و مسائل مطروحه ردر بیانیه گام دوم انقلاب انجام می‌شود و در این بخش نگاه ارزشمند جامعه حقوقی کشور نیز مورد استفاده می‌گیرد.

وی با اشاره به مجاهدت‌های شهدای انصار و مهاجر کردستان تاکید کرد: باید از مجاهدت ایثارگران و همه کسانی که در جای جای کردستان منشا خدمات بسیاری شدند، تقدیر کرد هر چند ایثارگری‌های سرزمین مجاهدت‌های خاموش آنچنان که باید به تصویر کشیده نشده است.
رئیسی یادآور شد: مجاهدان این سرزمین در تمام شرایط آنچنان از کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند که همواره دشمن را مایوس کرده و در آخر شهادت را با آغوش باز پذیرفتند.
وی اضافه کرد: تاکنون این رشادت‌ها و مجاهدت‌ها در جایی به تصویر کشیده نشده است البته هیچ قلمی و تصویری نمی‌تواند اوج این دلداگی و رشادت‌ها را به تصویر بکشد.

کردستان توانایی ایجاد اشتغال برای سایر نقاط را نیز دارد
رئیسی در خصوص ظرفیت‌های استان کردستان گفت: خداوند در این سرزمین ذخایر بسیاری از جمله معادن، اقلیم و نیروی انسانی کارآمد و متراکم اعطا کرده و در این منطقه باید اقتصاد را به نحوی فعال کنیم که نه تنها شاهد بیکاری جوانان نباشیم بلکه زمینه اشتغال برای نیرو‌های دیگر مناطق را نیز ایجاد کنیم.
وی افزود: می‌توان چرخ‌های اقتصادی این منطقه را فعال کرد و ارزش افزوده تولیدات را در آن ایجاد کنیم و از کارآفرینان آن در عرصه‌های حقوقی و تسهیلاتی حمایت بیشتری بعمل آوریم.
رئیسی اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود که تسهیلات به کارآفرینان و تولیدگران داده شود و با استقاده از آن اشتغال را افزایش و بیکاری را کاهش داد.
حجت الاسلام اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، آوایی وزیر دادگستری، سراج رئیس سازمان بازرسی کشور، خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مصدق معاون حقوقی قوه قضائیه، مظفری رئیس شورا‌های حل اختلاف کشور و موحدی دادستان انتظامی قضات، رئیس قوه قضائیه را در سفر به کردستان همراهی می‌کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۲°