بازتاب پیشروی "آدریان دریا" با پرچم ایران در مدیترانه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:14 - دوشنبه 28 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۷۸۶۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
آزادی نفتکش " گریس ۱ " که از این پس با نام "آدریان دریا" حرکت می‌کند، از نگاه رسانه‌های بین المللی و محافل سیاسی شکستی کم نظیر برای انگلیس و امریکا و مصداق بارزی از موفقیت آمیز بودن برخورد قاطع با قلدری‌های آنان توصیف می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 پس از انتشار خبر آزادی نفتکش گریس ۱ و بی نتیجه ماندن تلاش‌های امریکا برای تصاحب آن، خبرگزاری رویترز گزارش داد دادگاه جبل‌الطارق اعلام کرده است که در زمان صدور حکم، درخواستی از آمریکا مبنی بر تمدید توقیف این ابرنفتکش دریافت نکرده است.

امریکا که چند هفته پیش یک کشتی توقیف شده کره شمالی در اندونزی را به بهانه لغو تحریم‌ها توقیف کرده و سپس آن را به عنوان جبران خسارت به خانواده جاسوس دستگیر شده اش در کره شمالی، مصادره کرده بود، قصد داشت نفتکش ایرانی را نیز با همین روش تصاحب کند.

شبکه سی بی اس نیز با اعلام خبر آزادسازی این نفتکش در سایت خود نوشت که دولت جبل‌الطارق پیش از آنکه آمریکا بتواند کشتی ایرانی را به اختیار خود درآورد، ابرنفتکش گریس ۱ را آزاد کرد.
این شبکه همچنین اعلام کرد که دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده است.

خبرگزاری فرانسه ۲۴، با اعلام آزادی نفتکش ایرانی، اعلام کرد که اگر به خاطر اقدام دولت آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس ۱ نبود، این ابرنفتکش می‌توانست زودتر به سوی آب‌های آزاد روانه شود.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دولت جبل‌الطارق چندین ساعت پس از آنکه آمریکا درخواست خود مبنی بر تمدید توقیف این کشتی را به دست‌شان رسانده، تصمیم به آزادسازی ابرنفتکش ایرانی و ۲۴ تن از خدمه این کشتی گرفتند. این روزنامه اقدام دولت جبل‌الطارق را عقب‌نشینی انگلیس از تشدید تنش میان ایران و غرب تحلیل کرده است.

شبکه بی بی سی با پوشش خبری آزادی نفتکش گریس ۱ توسط دولت جبل‌الطارق، احتمال داده که این امر بتواند گره‌ای از میان تنش‌های ایران و انگلیس بگشاید و بتواند راه را برای آزادسازی کشتی "استینا ایپمرو" - کشتی توقیف‌شده انگلیس در سواحل ایران هموار کند.

خبرگزاری شینهوا با تحلیل خبر آزادسازی نفتکش ایرانی به نقل از رئیس حکومت دولت جبل‌الطارق مدعی شد که ایران برای آزادسازی کشتی گریس ۱ تعهد کتبی داده است که این نفتکش به سوی سوریه حرکت نکند.

روزنامه دیلی صباح نیز در خبر خود ادعا کرد که جمهوری اسلامی ایران با دادن ضمانت‌نامه کتبی به دولت جبل‌الطارق توانسته کشتی گریس ۱ را آزاد کند.

این درحالی است که سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه ایران برای آزادی نفتکش گریس هیچ تعهدی نداده، گفت: آن‌ها بخاطر خروج آبرومندانه از این ماجرا و اقدام غیر قانونی دزدی دریایی، بحث تعهد را مطرح کردند.
موسوی افزود: تهران از ابتدا اعلام کرده بود مقصد نفتکش " گریس -۱ "سوریه نبوده و اگر هم بوده باشد، به کسی ربطی ندارد.

پایگاه خبری یو اس اس تودی نیز در واکنش به آزادی نفتکش " گِرِیس -۱ " در تارنمای خود نوشت: تلاش لحظه آخری آمریکا برای تمدید توقیف گریس ۱ شکست خورد.

خبرگزاری افه اسپانیا هم در گزارشی از آزادی " گِرِیس -۱ " نوشت: کشتی ایران از تلاش دزدی دریایی آمریکا برای جلوگیری از آزادی، رهایی یافت.

به دنبال آزادی کشتی " گِرِیس -۱ " و ناکامی آمریکا در ادامه توقیف این کشتی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خدمه این نفتکش را تهدید و اعلام کرد روادید آنان را باطل می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°