بیش از افزایش مصرف، اتلاف انرژی زیان بار است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:01 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۸۶۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
کارشناسان مسائل انرژی اتلاف و هدررفت انرژی در مسیر تولید، توزیع و مصرف را به مراتب زیان بار تر از مصرف بالای انرژی در کشور می دانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 ساسان کاظمی نژاد، کارشناس مسائل انرژی با اشاره به روش های محاسبه مصرف انرژی در جهان، اظهار داشت: در ایران هر سال کتابچه ترازنامه انرژی منتشر می شود و بر اساس آخرین آمار که مربوط به سال 1395 است میزان عرضه اولیه انرژی در کشور ما معادل 1996 میلیون بشکه نفت خام است و این رقم در عرضه نهایی معادل 1345 میلیون بشکه نفت خام محاسبه شده است.

وی افزود: همچنین معادل حدود 450 میلیون بشکه نفت خام نیز اتلاف انرژی و تلفات محاسبه نشده در نظر گرفته می شود.

بیش از افزایش مصرف، اتلاف انرژی زیان بار است

کاظمی نژاد در تفکیک پرمصرف ترین بخش های اقتصادی کشور گفت: حدود 24 درصد از مصرف انرژی در بخش حمل و نقل است و بخش های صنعت با حدود 25 درصد، تجاری و خدمات با 6 درصد، بخش خانگی با 29 درصد، پتروشیمی ها با 12 درصد و بخش کشاورزی با 4 درصد در این زمینه نقش دارند.

فریدون اسعدی، کارشناس مسائل انرژی نیز با بیان اینکه مصرف بالای انرژی می تواند خسارت های فراوانی برای جامعه داشته باشد، اظهار داشت: اگر ما بگوییم که بخش انرژی ما متولی ویژه ای ندارد، حرف بی ربطی نیست و وزارتخانه های نفت، نیرو، صنعت و سازمان انرژی اتمی عهده دار این حوزه در بخش عرضه هستند.

وی افزود: همین آمار و ارقامی که مطرح می شود هم متولی خاصی ندارد و وزارت نفت، ترازنامه مربوط به خود و وزارت نیرو هم ترازنامه مورد نظر خود را منتشر می کنند.

اسعدی گفت: حدود 60درصد از میزان انرژی کلی تولید شده کشور، به انرژی عرضه شده برای مصرف اختصاص می یابد و نفت خام و گاز طبیعی عمده ترین منابع انرژی ما هستند.

این کارشناس مسائل انرژی توجه به اتلاف انرژی را بسیار پراهمیت خواند و گفت: این موضوع باید بررسی شود تا مشخص شود که چه میزان از اتلاف انرژی به عرضه کننده انرژی مربوط است و چه میزان از آن در مصارف خانگی یا صنعتی هدر می رود.

بیش از افزایش مصرف، اتلاف انرژی زیان بار است

اسعدی با اشاره به موثر بودن برخی از راهکارهای اتخاذ شده در برخی از نقاط جهان، اظهار داشت: در این مقوله لازم است به شرایط اقلیمی کشورها نیز توجه کرد و بطور مثال بازد در نظر گرفت که در اروپا وسایل سرمایشی در بخش خانگی چندان انرژی بر نیستند.

کاظمی نژاد نیز با اشاره به رقم بالای اتلاف انرژی در ایران، بر ضرورت توجه بر بخش خانگی تاکید کرد و گفت: علاوه بر مبحث قیمت و بهای انرژی، ابزار دیگری نیز همانند فرهنگ سازی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین ارتقای زیرساخت ها نیز مهم بر شمرد و گفت: ما معمولا بیشترین فشار را بر استفاده کنندگان نهایی وارد می کنیم، اما واقعیت این است که راهکارهای دیگری نیز برای جلوگیری از هدر رفت کلان انرژی وجود دارد و برای نگاه عادلانه، لازم است از نقطه تولید و عرضه انرژی اولیه تا نقطه مصرف مورد بررسی قرار گیرد.

کاظمی نژاد تصریح کرد: برای اتخاذ هرتصمیمی باید از تولید کننده انرژی تا سازندگان اقلام انرژی بر و بخش توزیع مشارکت داشته باشند.

وی گفت: بر اساس آمار حدود 53درصد انرژی نهایی مصرفی ما گاز است، حدود 11 درصد در نفت گاز، 11 درصد بنزین، 10 درصد برق و 5 درصد میعانات گازی است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°