بنیان‌های مالی باند‌های موادمخدر نابود و اموال آن‌ها ضبط شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۷۹۰۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اصلاح قانون در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: باید بنیان‌های مالی باند‌های مواد مخدر نابود و اموال آن‌ها ضبط شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار مومنی در نشست خبری با تاکید بر اصلاح قانون درباره معتادان متجاهر نیز گفت: مدت زمانی که قانون برای بازپروری معتادان متجاهر تعیین کرده، شش ماه است که کافی نیست. دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر بر نقش فرهنگ سازی رسانه‌ها و گروه‌های مرجع درباره موضوع مواد مخدر هم تاکید کرد.

او  گفت: طبق اعلام سازمان ملل، در سال گذشته میلادی ۲۸۰ میلیون مصرف کننده مواد در دنیا داشتیم و سالانه ۴۵۰ هزار نفر در اثر سو مصرف مواد مخدر در جهان فوت می‌کنند و سطح زیرکشت در آسیا و افغانستان و تعداد مصرف کننده مواد مخدر نیز در افغانستان رشد و افزایش یافته و از طرفی از ۱۴ میلیون نفر از بانوان در این کشور یک میلیون نفر معتاد هستند.

او ادامه داد: سازمان ملل از برخی کشور‌های غربی نظیر آمریکا و کانادا در حوزه مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده است و اینکه برخی از انواع مواد مخدر در این کشور‌ها آزاد اعلام شده که این موضوع موجب افزایش معتادان در دنیا شده است. اروپا ماده حشیش را آزاد اعلام کرد و این کشور‌ها کمک شایانی به قاچاق مواد مخدر کردند. در حال حاضر ۲۸ میلیون نفر در آمریکا مصرف کننده مواد مخدر هستند و سالانه ۷۰ هزار نفر فوت می‌کنند و در ۵ سال اخیر مصرف مواد در این کشور سه برابر افزایش داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سازمان ملل از کشور ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر تقدیر کرده است و درحال حاضر ایران ۷۶ درصد تریاک جهان و ۶۸ درصد مرفین جهان را کشف می‌ کند و سازمان ملل از این جهت از کشور ما تقدیر کرده است.

مومنی ادامه داد:  ستاد مبارزه با مواد مخدر آسیب شناسی در گام دوم انقلاب ترتیب داد و در حوزه درمان و مقابله اقدامات خوبی صورت گرفت، اما در حوزه قانون، اجرا و اقدامات پیشگیرانه با چالش مواجه هستیم. در سال‌های گذشته در حوزه پیشگیری و ایجاد بازدارندگی از همه ظرفیت‌های کشور استفاده نکردیم و این حوزه مغفول مانده است. طرح یاریگران زندگی را به همین جهت تصویب کردیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد تا در حوزه پیشگیرانه نیز موفق عمل کنیم که حوزه پیشگیری مکمل حوزه مقابله‌ای و درمانی است.

وی افزود: یکی از مهمترین چالش‌های ما به قانون برمی گردد و در جلسه ستاد نیز تصویب شد تا قانون موردنظر اصلاح شود تا کارآمدی لازم را در حوزه پیشگیری داشته باشیم. ضربه به بنیان اقتصادی قاچاقچیان یکی از مواردی است که باید در قانون به آن اشاره شود و برای مثال در قانون آمده که اموال قاچاقچیان ناشی از جرم رخ داده مصادره خواهد شد و در این راه دادسرا و ناجا بسیج می‌شوند تا این موضوع را اثبات کنند بنابراین قانون در این امر باید اصلاح شود و فرد مجرم باید به دنبال اثبات اموال خود باشد نه اینکه نیرو‌های امنیتی و قضائی در تلاش برای اثبات اموال این افراد باشند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در بحث معتادان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و مدت زمانی که قانون برای نگهداری معتادان پیش بینی کرده است به هیچ وجه کافی نیست و قطعا این دوره زمانی باید افزایش پیدا کند. یک تا سه ماه مدت زمانی است که قانون پیش بینی کرده و در نهایت تا ۶ ماه تمدید خواهد شد. ما معتقدیم که این مدت زمان برای سم زدایی و مهارت آموزی معتادان کافی نیست و این مدت زمان به دلیل اینکه پایین است فقط منجر به هدر رفتن منابع ملی می‌شود.

مومنی گفت: خردوه فروشان و توزیع کنندگان مواد مخدر بعد از دستگیری به دادسرا می‌روند و از طرفی به دلیل طولانی شدن فرآیند دادرسی و پایین بودن ظرفیت زندان‌ها با جریمه پایین آزاد می‌شوند و ما معتقدیم که خرده فروشان نیز باید به اردوگاه‌ها منتقل شوند و به مدت ۶ تا یک سال در مراکزی که در ماده ۴۲ آمده نگهداری شوند. از طرفی ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند.

وی افزود: مجازات باید متناسب با جرم صورت گیرد تا بازدارندگی لازم را داشته باشد و اگر ۳۰ سال زندان برای قاچاقچی پیش بینی می‌شود باید به طور کامل مجازات و زندان را تحمل کنند تا بعد از بازگشت دیگر نتوانند به کار گذشته خودادامه دهند، یعنی به طور کلی ارتباطات آن‌ها با شبکه‌ها قطع شود.

مومنی درباره اقدامات پیشگیرانه گفت: اهتمام ویژه‌ای به اقدامات پیشگیرانه داریم و در این راه رسانه‌ها نیز باید ما را کمک کنند. درحال حاضر ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرف مبارزه با مواد مخدر می‌شود.
بیش از ۳۰ درصد دانش آموزانی که مواد مصرف می‌کنند، اعلام کردند که به دلیل عدم آگاهی از ضرر‌های مواد به سمت آن رفتند و برخی نیز فکر می‌کردند که هرگز معتاد نمی‌شوند پس این موارد به ویژه در مدارس باید با آموزش حل شود و طرح یاریگران ما نیز در همین زمینه است.

وی گفت: مواد مخدر موجب فروپاشی زندگی افراد می‌شود و درحقیقت مواد مخدر زمینه بروز سایر آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کند و ما باید موضوع مبارزه با مواد مخدر را مردمی کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه از رشد ۷ درصدی کشفیات مواد مخدر در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: مقصد اکثر مواد مخدر کشف شده در کشور کشور‌های اروپایی هستند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۳.۹۹°