راهکارهای کاهش ورودی پرونده‌ها از زبان معاون دستگاه قضا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:00 - چهارشنبه 30 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۷۹۱۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه باید فکر اساسی برای تعداد ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی شود، گفت: برای کاهش ورودی پرونده‌ها بایستی از صلح و سازش بین طرف‌های درگیر و شورای حل اختلاف بهره جست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای روز شنبه در نشست معارفه رئیس کل جدید دادگستری گیلان در رشت با بیان این مطلب، افزود: سرقت، توهین، ضرب و جرح عمدی و غیر عمدی و تهدید یکی از جنبه‌های کیفریست که فراوانی این جرایم در کشور و گیلان نسبت به جرایم دیگر بیشتر است و بیشترین پرونده‌های کیفری ما را تشکیل می‌دهند که بایستی برای کاهش این چنین پرونده هایی، صلح و سازش واقعی تقویت شود.

او گفت: بعضی افراد از دستگاه‌های دولتی و یا نهاد‌های دولتی از برخی اشخاص شکایت می‌کنند که بایستی با دخالت دادن مسئولان، این موضوعات به پرونده قضایی منجر نشود.

وی با تاکید بر اینکه بخش‌هایی همچون بازرسی و دادستان‌ها باید در مسائلی همچون تغییر کاربری اراضی در استان جدی‌تر ورود کنند، گفت: از ابتدا بایستی تلاش شود تا خلافی صورت نگیرد؛ اگر شهردار، دهیار و یا اعضای شورای شهر و یا دستگاهی، به خلاف مجوز تغییر کاربری دادند بایستی جلوی آن گرفته شود نه اینکه زمانی که ساختمانی بنا شد، آن را تخریب کرد.
 

وی با تبریک ایام عید غدیر، به نحوه قضاوت و دادرسی حضرت علی (ع) اشاره و بیان کرد: امیرالمومنان (ع) در خصوص امر قضا تاکید داشت که قضاوت باید بی طرفانه و بدون تبعیض باشد؛ از این رو کسی که در مقام دادرسی قرار گرفت نیز باید با تاسی از آن حضرت بی طرفانه، قاطعانه، سریع و بدون تبعیض به موضوع‌ها رسیدگی کند.

او اضافه کرد: پس از احراز آنچه که با رعایت ضوابط الهی به دست آوردید بایستی بدون واهمه، نگرانی و ترس حکم دهید و امروز همه این‌ها جزء ضروریات زمان ماست.
 
نباید به کسانی که به بیت المال دست اندازی می‌کنند عرصه داد

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای اظهار کرد: نباید به کسانی که به بیت المال دست اندازی می‌کنند، هنجارشکنان و افرادی که می‌خواهند فساد را ترویج کنند و مردم را به بی‌مبالاتی برگردانند، اجازه این گونه کار‌ها داده شود.

وی ادامه داد: همچنین اجازه ندهیم کسانی بعد از ۴۰ سال که از پیروزی انقلاب می‌گذرد؛ با سوء استفاده از موقعیت، مقام و زد و بند چنگ بر منابع مردم و بیت المال بیندازند و ثروت نامشروع انباشته کنند.

او با یادآوری اینکه تمام حقوقی که یک کارمند در طول دوران خدمتش دریافت کند، به اندازه سودی که برخی افراد در یک معامله کسب می‌کنند نیست، تصریح کرد: این افراد می‌خواهند با ثروت به قدرت نفوذ و تلاش می‌کنند هر کسی اعم از افراد مذهبی و غیر مذهبی را به نوعی تحت تاثیر قرار دهند.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای خاطر نشان کرد: قوه قضائیه نسبت به این نوع افراد نمی‌تواند بی تفاوت باشد؛ امروز به طور مثال بعضی سارقان و هنجار شکنان ارامش جامعه را بر هم می‌زنند و ما نمی‌توانیم بی تفاوت باشیم ضمن اینکه سپاه، ارتش، بسیج، قوه قضائیه و مردم از دهه اول انقلاب قویترند و دشمن ضعیف‌تر است.

وی به برخی از مشکلات گیلان که دستگاه قضایی با آن‌ها روبروست، اشاره و بیان کرد: بر اساس آمار، میزان پرونده‌های ورودی این استان از میانگین کشوری بالاتر، اما ماندگاری پرونده‌ها نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است که این نشاندهنده آن است همکاران ما در اجرای وظایف شان تلاش می‌کنند.
 
بخشی از پرونده‌های دستگاه قضایی استان گیلان مربوط به بانک‌هاست

او ورود بخشی از پرونده‌های دستگاه قضایی در استان را مربوط به بانک‌ها دانست و بیان کرد: برخی بانک‌ها در زمان پرداخت تسهیلات، ضمانت درستی نمی‌گیرند و زمان وصول وام دچار مشکل می‌شوند ضمن اینکه این سوال مطرح است بانک‌ها به کسی که بدهی معوقه دارد چرا دوباره تسهیلات پرداخت می‌کنند؟ فردی که هزاران سکه می‌خرد، پول آن را از بانکی برای منظور دیگری تسهیلات گرفته بنابراین باید جلوی ریشه‌ها گرفته شود.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام حمزه خلیلی به عنوان رئیس کل جدید دادگستری گیلان معرفی شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۲°