ساخت تابلوی منبت ریز قلم با طرح «گرفت و گیر شیر و اژدها»

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:58 - جمعه 02 اسفند 1398
کد خبر : ۷۱۷۹۴۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
تابلوي منبت ريز قلم با طرح «گرفت و گير شير و اژدها» را مژگان موسي نژاد با تأكيد بر شناساندن هنر چوب دوره قاجار، نمونه سازي و اجرا کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیر روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: موسی نژاد، هنرمند كارگاه چوب گروه هنر هاي سنتي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري این طرح را با الهام از جعبه موجود در موزه هنر‌های تزئینی اصفهان بر روی چوب شمشاد درابعاد ۲*۱/۲۷*۱/۱۲ به اجرا درآورد.
ساخت تابلوی منبت ریز قلم با طرح «گرفت و گیر شیر و اژدها»
 
، سید عبدالمجید شریف زاده افزود: این منبت با طرح «گرفت و گیر شیر و اژدها» همراه با نقوش گل و بوته‌های اطراف و اسلیمی ختایی‌ها کار زین العابدین خوانساری به سال ۱۲۷۷ هجری قمری موجود در موزه هنر‌های تزیینی اصفهان، یکی از طرح‌های معروف مربوط به دوره قاجاریه است که در چند مرحله و به شیوه‌های مختلف اجرا شده است.
وی با اشاره به اهمیت نقش گرفت و گیر در بسیاری از بنا‌ها و هنر‌های دوره قاجار که طرحی به طور کامل نمادین است گفت: دو جانور شیر و اژد‌ها بر اساس نماد و نشانه‌های مشخص مکمل یکدیگرند و نمی‌توان نشان برتری را در هیچ کدام مشخص کرد.
شریف زاده تصریح کرد: شیر در این طرح نماد ابهت، دلاوری، قدرت و باروری زمین و اژد‌ها جنبه اهریمنی و دیو خوئی دارد و نماد خشکسالی است.
او با بیان اینکه طرح گرفت و گیر یکی از شاخص‌ترین طرح‌ها در دوره قاجاریه به جهت زیبایی و نمادین است گفت: به دلیل اینکه چوب شمشاد نسبت به چوب گلابی و چوب‌های دیگر، چوب بهتری به جهت ماندگاری اثر است، این طرح به صورت منبت ریز قلم بر روی چوب شمشاد به مدت ۷ ماه اجرا شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°