150 هزار فرصت شغلی در طرح اشتغال روستایی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:42 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۹۷۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری: از محل 13 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار طرح اشتغال روستایی، تاکنون 150 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: این مقدار تسهیلات در مصوبه بودجه لحاظ نشده است و سقف زمانی هم برای آن تعیین نشده است.
 
او افزود: سه مرحله از این مبلغ پرداخت شده است که از 13 هزار و 300 میلیارد تومان مبلغ ابلاغی تا به امروز نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان در مناطق مختلف کشور جذب شده است. 
 
150 هزار فرصت شغلی در طرح اشتغال روستایی
او افزود: از این مبلغ اعتبار 200 هزار تعهد اشتغال است ولی توانسته است تاکنون 150 هزار فرصت شغلی ایجاد کند. 
 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: این قانون از معدود قانون های تسهیلات اعتباری است که به وسیله مجلس تصویب می شود. 
 
این اعتبار بازه زمانی خاص ندارد و جزئیات آن به این صورت است که از کل  این مبلغ 3 هزار و 500  میلیارد تومان برای ایجاد طرح های اشتغال در اختیار نهادهای حمایتی قرار گرفته است ولی به دلیل اینکه دیر ابلاغ شد این نهادها نتوانستند این مبلغ را در بازه زمانی مناسب منابع را جذب کنند. 
 
در طی یکماهی که این مبلغ اعتبار ابلاغ شده است نهادهای حمایتی توانسته اند از مبلغ برای توسعه اشتغال استفاده کنند. 
 
آقای امید گفت: نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان از تسهیلات تاکنون پرداخت شده است و 4 بانک عامل مسئول اجرای این تسهیلات و منابع هستند، مجلس نیز 4 بانک را مشخص کرده است.
 
او افزود: یکی از آسیب های این طرح این است که چرا باید 4 بانک خاص برای اجرای تسهیلات مشخص شود؟ بلکه باید دست دولت در انتخاب بانک ها باز باشد و اختیارارت استان ها بیشتر باشد.
 
از محل این منابع 120 هزار اشتغال بر اساس اعلام وزارت کار ایجاد شده است که 30 هزار اشتغال نیز اضافه شده که در مجموع 150 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.
 
 او افزود: نمی توان گفت این طرح موفق نبوده است به طوریکه در سال 96، 95 و 94 سطح اشتغال در روستاها 4 تا 5 بوده که اکنون به 25 درصد رسیده و به دلیل اینکه این منابع  اختصاص به روستاها دارد قطعا تاثیر خود را نشان داده است و در بهار 98 آمار بیکاری کاهش یافته است.
 
همچنین در کل کشور قبل از اجرای این طرح 260 طرح بوم گردی داشتیم که از محل اجرای این طرح بیش از 1400 بوم گردی اجرا شده است. 
 
150 هزار فرصت شغلی در طرح اشتغال روستایی
عباسعلی پوربافرانی رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس در ارتباط تلفنی گفت: یکی از مهمترین مواردی که در این حوزه مطرح است و ممکن از در حوزه آمار و اطلاعات محل اختلاف باشد، این است که وقتی مصوبه تصویب می شود تا زمانی که مبلغ اعتبار به دست تولیدکننده برسد مهم است. 
 
آنچه مسلم است با شرایطی که بانکها دارند فرایند به موقع اجرایی نمی شود به طوریکه در برخی حوزه ها به دلیل نبود هماهنگی این منابع پذیرفته نشد.
 
او افزود: بخش اصلی بانک های عامل هستند که در طولانی شدن روند ارائه تسهیلات نقش دارند. 
 
او افزود: بر اساس آخرین آمار 300 میلیارد ( یک سوم آنچه اعلام شده)، جذب شده است و هنوز سه چهارم اعتبار کلی به دست تولید کننده نرسیده است. 
 
پوربافرانی گفت: به دلیل جذب نشدن صد در صدی این منابع ، روند اجرای طرح مثبت ارزیابی نشده است.
 
او افزود:بانک ها، محدودیت اختیارات استان ها، نبود وجود اطلاعات لازم در بین متصدیان و متولیان سه موضوع اصلی برای اجرا نشدن درست  و اطاله این طرح است.
 
او افزود: زمانی که از تاریخ تصویب تا به امروز گذشته باید کل منابع جذب می شد که این کار اتفاق نیفتاده است. 
 
پوربافرانی گفت: اصلاح سامانه ها، درصدها و بانک های عامل نیاز به بازنگری بیشتر دارد همچنین افزایش اخنیارات استان ها و شهرستان ها از جمله راهکارهایی است که برای موفقیت بیشتر این طرح لازم است. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۵°