برقراری حج عمره درصورت تامین شرایط
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:12 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۹۸۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
نماینده ولی فقیه در امور حج گفت: احیای سفر عمره منوط به تامین شرایط در عربستان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب افزود: اگر عربستان سعودی به عنوان کشور میزبان شرایط مطلوب را فراهم کند امکان برقراری مجدد سفرعمره برای زائران ایرانی فراهم خواهد شد.
وی در نشست خبری مشترک با علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه گفت: خیل عظیمی از زائرانِ علاقه‌مند به انجام سفر عمره در ایران وجود دارد اما تحقق این کار نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم در عربستان است.
نماینده، ولی فقیه در امور حج یکی از مهمترین زیرساخت‌ها را فراهم کردن زمینه حمایت کنسولی از زائران ایرانی بیان کرد و اظهارداشت: باید نمایندگان سیاسی ایران در عربستان حضور داشته باشند تا بتوانند از حقوق شهروندان ایرانی دفاع کنند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه در داخل ایران تصمیم گیری درباره سفر عمره نیازمند برخی تصمیمات فراسازمانی است،افزود: ما در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت آمادگی کامل داریم تا در صورت اتخاذ این تصمیم، کار خود را به سرعت انجام دهیم.
وی گفت: اگر اصول حکمت، عزت و مصلحت که مورد تاکید همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی است، درمورد سفر عمره زائران ایرانی رعایت شود، بعثه و سازمان حج با رضایتمندی کار خود را در این زمینه انجام خواهند داد.

عملیات حج، موفق بود
سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از این گفتگو، عملیات حج تمتع امسال را موفقیت آمیز خواند.
وی گفت: خدا را شاکریم که حجاج توانستند اعمال حج خود را بخوبی انجام دهند و برای همه زائرانی که ۱۳ سال است در نوبت اعزام به حج قرار دارند، امید و آرامش ایجاد شد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب در این زمینه از نیرو‌های بعثه، سازمان حج و زیارت، «خادمان ناپیدا و پنهان فراوان» حج و «ملت بزرگ و فداکار ایران» برای کمک به برگزاری موفقیت آمیز مناسک حج تمتع قدردانی کرد.
وی با اشاره به خدمتگزاری مستقیم بیش از ۲۰ سازمان در مورد حج، گفت: مقام معظم رهبری با رهبری داهیانه خویش، خط و مشی صحیح را به زائران و خدمتگزاران ارائه می‌کنند و دغدغه مندانه پیگیر اجرای برنامه‌ها هستند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب، حضور گسترده زائران ایرانی در مساجد مکه را از جمله موفقیت‌های حج امسال برشمرد و اظهار امیدواری کرد مسئولین عربستان خدماتی در شان و منزلت زائران ایرانی ارایه کنند.


امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
سرپرست حجاج ایرانی درعین حال با اشاره به خدمات شرکت‌های سعودی به زائران ایرانی اظهارکرد: طرف‌های سعودی مشتاق هستند تا با کمترین هزینه، بیشترین منافع را برای خود کسب کنند در حالی که باید بدانند هر کاری هزینه‌ای دارد.
وی افزود: اگر کشوری خود را به عنوان خادم زائران معرفی می‌کند، باید قبل از آن که زائر نیاز خود را بگوید خدمت لازم را به او ارائه کند اما با وجود کار‌های زیادی که در عربستان شده، متاسفانه خدمات ارایه شده در تراز زائران خانه خدا و حبیب خدا نیست.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری در این زمینه به وضعیت «منا» اشاره کرد و گفت: ما امسال در منا شرمنده حجاج ایرانی شدیم، زیرا فضایی که برای اقامت آن‌ها در چادر‌ها پیش بینی شده بود، کافی نبود و سرویس‌های بهداشتی آنجا در شرایط مطلوب قرار نداشت.
 

نماینده، ولی فقیه، علت قطع سفر عمره زائران ایرانی را در فروردین ۱۳۹۴ یادآور شد و گفت: در آن زمان، در حالی که نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، در یک مقر دولتی کشور میزبان به زائر ایرانی توهین شد. حالا در نبود نمایندگان سیاسی از ایران چگونه می‌توان انتظار داشت برای زائران ایرانی اتفاق ناگواری رخ ندهد.
 

سهمیه‌های حج
سرپرست حجاج ایرانی درباره احتمال افزایش سهم ایران در اعزام زائران حج تمتع در سال‌های آتی با توجه به سند توسعه ۲۰۳۰ دولت عربستان در این زمینه اظهارداشت: به دلیل اینکه زائران ایرانی افرادی با فرهنگ، با کرامت و با شخصیت هستند، موسسات ارایه دهنده خدمات به زائران در عربستان همواره از حضور آنان استقبال می‌کنند.
وی افزود: از سوی دیگر، ما تاکنون نتوانسته ایم به مبانی شیوه سهمیه بندی اضافه حجاج در دولت عربستان دست پیدا کنیم و با این وضعیت، رفتار و برنامه‌های آتی آنان برای ما مشخص نیست.
حجت الاسلام و المسلمین نواب توضیح داد: برخی می‌گویند سهمیه حجاج هر کشور بر اساس یک هزارم جمعیت مسلمان آن تعیین می‌شود درحالی که برخی کشور‌ها به دلیل شرایط اقتصادی، هیچگاه از این سهمیه بطور کامل استفاده نمی‌کنند و در مقابل، در کشور‌هایی مثل ایران در یکسال به اندازه ۲۶ سال سهمیه، افراد متقاضی حج ثبت نام می‌کنند.
وی گفت: با توجه به استفاده نکردن برخی کشور‌ها از سهمیه کامل حج خود، عربستان در استفاده از ظرفیت موجود، گزینشی عمل می‌کند. به عنوان مثال، در سال جاری برای کشوری که کمتر از نصف ایران جمعیت داشت ۲۰ هزار سهمیه مازاد حج اختصاص داد در حالی که به ایران با ۸۲ میلیون نفر جمعیت فقط دو هزار سهمیه جدید داد.
سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: باید این روند دارای چارچوب و منطق روشنی باشد، زیرا اگر دولت عربستان بخواهد برنامه ۲۰۳۰ خود را در زمینه حج به روال کنونی پیش ببرد، جایگاه معنوی خود را نزد دیگر ملت‌ها از دست خواهد داد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است با بهره گیری از تجربیاتی که در سال‌های پس از انقلاب اسلامی بدست آورده و نیرو‌های فرهیخته‌ای که در حوزه حج دارد، به کارشناسان ارشد عربستان در این حوزه خدمات مشورتی ارایه دهد.

صاحبنظران به بعثه کمک کنند
حجت الاسلام والمسلمین نواب درباره تغییرات احتمالی در برنامه‌های بعثه مقام معظم رهبری در برنامه حج سال آینده اظهارداشت: معاونت‌های مختلف بعثه و سازمان حج و زیارت در حال بررسی مسایل، مشکلات و چالش‌های حج در سال جاری هستند تا با تکیه بر تجربیات آن، تغییرات لازم را در برنامه‌های سال آینده به عمل آورند.
وی در این زمینه از همه فرهیختگان و افراد صاحبنظر و زائرانی که در حوزه حج صاحب تجربه و دیدگاه هستند، خواست پیشنهادات خود را در اسرع وقت به بعثه مقام معظم رهبری ارسال کنند.

تلاش برای تحقق اخوت دینی و تمدن اسلامی
نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی با همراهی روحانیون برنامه‌های متنوعی برای حرکت درمسیر تحقق شعارحج ۹۸ (حج، خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی) در کاروان‌ها اجرا کرده است، گفت: چکیده پیام‌های امام امت (رض) و مقام معظم رهبری مبتنی برخودسازی زائر دراین سرزمین است و زائران با حضور در برنامه‌های مسلمانان، اخوت دینی را تحقق می‌بخشند و تمدن اسلامی را هم چشم اندازآینده قرار می‌دهند و خوشبختانه امسال قدم‌هایی دراین راستا برداشته شد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه طولانی‌ترین و گرانترین حج در سخت‌ترین شرایط امسال در حال برگزاری است، افزود: خوشبختانه درصد کاستی‌ها کم وموفقیت‌ها فراوان است و همه افرادی که در صحنه حج حضور دارند ماموریت‌های خود را انجام داده اند.

برنامه‌های فرهنگی حج امسال
نماینده، ولی فقیه درباره برنامه‌های فرهنگی اجرا شده برای زائران گفت: برگزاری ۵۱۰ برنامه متمرکز و نیمه متمرکز درهتل‌ها و همایش‌های مختلف و انس و معرفت از جمله اقدامات صورت گرفته تا این تاریخ است.
وی به محدودیت‌های هتل‌های مدینه برای برگزاری جلسات فرهنگی برای کاروان‌ها اشاره کرد و افزود: زائران در مدینه و مکه با اشتیاق در این جلسات شرکت می‌کنند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه محور‌های بیانیه گام دوم انقلاب در برخی برنامه‌ها لحاظ شده است، گفت: در بحث فعالیت‌های رسانه‌ای ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که گزارش‌های منتشر شده در رسانه ملی آرامش را به داخل کشور منتقل کرده است و بازخورد آن در دیدار با زائران در هتل‌ها نیز دیده می‌شود و زائران تشکر و سپاسگزاری می‌کنند.
وی افزود: در این بازدید‌ها بسیاری از زائران می‌گفتند سلام ما را به مقام معظم رهبری برسانید ما به نیابت ازایشان طواف کردیم و در مسجدالنبی حضور یافتیم و برای ایشان دعا کردیم که قابل ستایش است.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین از تلاش رسانه‌ها برای انعکاس اخبار سرزمین وحی در حج تمتع ۹۸ به ملت ایران و جهان اسلام قدردانی کرد و آن را «کاری بسیاری بزرگ» خواند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین به اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای منا ومسجدالحرام در منا تاکید کرد: علاوه بر بعثه و سازمان حج و زیارت، همه کشور باید در جهت احقاق حقوق این عزیزان اقدام کند.
وی افزود: هر حرکتی که این کار را دچار تنش یا تعویق کند مغایر با اهداف شهدا و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶°    ۳۹°