گروه جهانبانی، پیش روی قاضی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:27 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۹۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
اولين جلسه رسيدگي به اتهامات برخي ديگر از متهمان بانك سرمايه به نام گروه جهانباني به رياست قاضي مسعودي مقام در حال برگزاري است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 در ابتدا قاضي مسعودي مقام گفت: مفاد 193 و 194 قانون مجازات اسلامي قرائت و تفهيم مي شود، متهمان مراقب اظهارات خود باشند و جز به صداقت، راستي و ادب سخن نگويند. متهماني كه به قيد وثيقه آزاد هستند در صورت تغيير آدرس اعلام كنند.
رئيس دادگاه گفت: پرونده حاضر مربوط به اتهام محمدرضا جهانباني، احمد يوسفي كوپايي، مالك خداشاهي، حميد فرحاني خواه، مهدي الهياري، ابوالحسن خداشاهي، سيد مصطفي خداشاهي، امين خداشاهي، بهزاد خداشاهي، عمار صالحي و محمدرضا كريمي است كه به اتهام مشاركت در اخلال عمده در نظام اقتصادي كشور از طريق تحصيل مال از طريق نامشروع از حيث معاونت و مشاركت به ميزان 6 هزار و 40 ميليارد ريال رسيدگي مي شود.
قاضي مسعودي مقام از قهرماني، نماينده دادستان خواست براي قرائت كيفرخواست در جايگاه حاضر شود.
نماينده دادستان بيان كرد: در اين پرونده گروه جهانباني از طريق اخلال در نظام اقتصادي كشور از راه تحصيل مال نامشروع به مبلغ 604 ميليارد تومان از طريق معاونت در بزه مذكور، حاصل كرده اند.
قهرماني افزود: محمدرضا جهانباني با استفاده از شركتهاي بدون فعاليت خود تسهيلات كلان از بانكهاي كشور اخذ مي كند. وي مديرعامل شركت تجارت نور ابرار بوده و چندين شركت ديگر هم تشكيل داده است كه براي آنها تسهيلات مي گرفت. اين شركت ها اعم از شكوه نور احسان، تجارت نصر البرز، سروش تجارت برين، شركت شكوه نوآوران آفتاب و چند شركت ديگر بودند.
وي گفت: نكته قابل توجه اينكه وجوه تسهيلات پس از واريز به حساب مشاركت مدني اين شركتها به شركت تجارت نور ابرار كه متعلق به آقاي جهانباني بوده است واريز مي شد، در حالي كه اين شركتها فاقد هرگونه مجوز اخذ تسهيلات بودند.
قهرماني به عناوين اخذ تسهيلات منتسب به متهم پرداخت و گفت: يك شركت، شركت شكوه نور احسان كه موضوع فعاليت آن انجام امور بازرگاني و خريد و فروش كالاهاي بازرگاني مثل كنجاله ذرت و .. بوده است و اين شركت مجموعا 23 فقره تسهيلات به مبلغ 118 ميليارد تومان از بانك سرمايه دريافت كرده است.
وي بيان كرد: اين تسهيلات در چند مرحله انجام شده و در هر مرحله نسبت به مرحله قبل افزايش داشته است، تسهيلات مرحله اول در 92.05.29 به حساب مشاركت مدني شركت واريز شده و رديابي ها حكايت از آن دارد كه اين مبالغ پس از واريز به حساب شركت شكوه نور احسان، به حساب تجارت نور ابرار واريز شده است.
در ادامه نماينده دادستان گفت: تسهيلات مرحله دوم زماني انجام مي شود كه مديرعامل تغيير كرده است و در تسهيلات مرحله سوم نيز تغييراتي صورت گرفته و مديريت جديد براي افزايش تسهيلات از 80 ميليارد به 118 ميليارد تومان درخواست مي كند كه نهايتا در قالب چند فقره به حساب شركت واريز شده و به شركت شكوه نوآوران آفتاب از ديگر شركتهاي جهانباني واريز مي شود.
وي افزود: پس از سررسيد اين تسهيلات شركت شكوه نور احسان درخواست تمديد تسهيلات مي كند كه مورد موافقت قرار گرفته و تمديد مي شود.
قهرماني ادامه داد: دومين شركت شركت تجارت نصر البرز است كه به صورت سهامي خاص و تجاري بازرگاني ثبت شده و در امر واردات و صادرات ماشين آلات و واردات و صادرات مواد غذايي و ... بوده است. اين شركت سه مرحله تسهيلات در مجموع به مبلغ 100 ميليارد تومان از بانك سرمايه دريافت كرده است.
نماينده دادستان بيان كرد: اين تسهيلات نيز در چند مرحله انجام شده و در هر مرحله نسبت به قبل افزايش تسهيلات درخواست شده است تا مرحله سوم افزايش تسهيلات به مبلغ 100 ميليارد تومان رسيده و مصوبه هيئت مديره صادر و افزايش حد اعتباري را اعلام مي كند.
وي تصريح كرد: در نهايت اين تسهيلات اعطايي به شركت به دفعات در سررسيدهاي مقرر تمديد و تسويه شده است؛ اما شركت در موقع اتمام سر رسيد به تعهدات خود عمل نكرده است.
تکمیل می شود...

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°