مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:40 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۷۱۸۰۲۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند و تا زمانی که رشد نقدینگی کنترل نشود، امکان اینکه تورم را پایدار کنترل کنیم وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب در خصوص نرخ رشد نقدینگی در کشور گفت: در مقایسه با روند تاریخی، متغیر رشد نقدینگی تفاوتی با متوسط سال قبل ندارد و امسال تقریبا به همان شکل است و جای نگرانی ندارد.

او با بیان اینکه رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند، افزود: تا زمانی که رشد نقدینگی کنترل نشود، امکان اینکه تورم را پایدار کنترل کنیم وجود ندارد.

او گفت: اتفاقی که پیش از سال ۹۷ رخ داد این بود که رشد نقدینگی ما عدد‌های بالایی را نشان می‌داد، اما در همین سال‌ها هم تردیدی نداشتیم که رشد پایه پولی ادامه نخواهد یافت.

تیتر
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا، رشد پایه پولی را در پی خواهد داشت، افزود: اگر بخواهیم استراتژی مشخصی در پیش بگیریم و تورم را کنترل کنیم باید نقطه تمرکز ما بر کنترل نقدینگی باشد.

او ادامه داد: در غیر این صورت نه رشد پایه پولی، نه رشد قیمت‌ها و نه رشد ارز را می‌توانیم کنترل کنیم.

رحمانی گفت: اما این رویکرد نباید به یکسال محدود شود بلکه باید طی ۵ سال آینده و به تدریج شکل بگیرد.

او افزود: اگر نقدینگی را به سطوح پایین‌تر سوق دهیم تا به سطح نیاز کشور به نقدینگی نزدیک شود، باعث می‌شود نگرانی از بابت پیامد‌های آن نیز به حداقل برسد.

کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی دیگر میهمان برنامه در این باره با اشاره به اینکه نرخ رشد نقدینگی فعلی نسبت به دوره‌های قبل تفاوت چندانی نداشته و شاید ۲ تا ۳ درصد کمتر بوده است، گفت: رشد متوسط پایه پولی نیز در سال ۹۷، ۲۴ درصد بوده که در مقایسه با ۴ سال گذشته ۵ درصد هم پایین‌تر است.
 
تیتر
 
این کارشناس اقتصاد با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا نشان دهنده یک تورمِ مزمنِ بلند مدت بوده، گفت: این رشد در چند دهه گذشته در مقایسه با رشد اقتصادی ما بالا بوده و یک متوسط نرخ تورم بالایی داشته ایم.

او افزود: آنچه در سال گذشته رخ داد این بود که یکباره نرخ تورم کشور از میانگین متوسط بلند مدت خودش افزایش پیدا کرد و من این میانگین را به رشد متوسط نقدینگی نسبت می‌دهم.

او با طرح این سوال که چرا متوسط نرخ تورم بالاست؟ گفت: به طور متوسط رشد نقدینگی ما در بلند مدت بالاست، اما چرا از پارسال یکباره نرخ تورم از متوسط بلند مدت خود افزایش یافت، از نظر من به مسائلی که از پارسال بر اقتصاد کشور حاکم شد و  انتظارات تورمی ایجاد شد، برمی گردد.

این اقتصاددان افزود: اتفاقاتی که در نرخ ارز ایجاد شد، بسیار تاثیر گذار بود؛ با توجه به اینکه نرخ ارز در اقتصاد ما اهمیت ویژه‌ای دارد و از آنجایی که انتظارات تورمی کشور به نرخ ارز لنگر شده است، اهمیت بیشتری می‌یابد.

او گفت: هر زمانی که دولت توانسته نرخ ارز را مهار، کنترل یا تثبیت کند، نرخ تورم از متوسط خودش کمتر شده که نمونه آن را در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ می‌توان یافت.

ندری افزود: به محضی که این نرخ از دست ما خارج شد، نرخ تورم اوج گرفت و از متوسط بلندمدت خود هم بالاتر رفت.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد نقدینگی به شکل سپرده‌های بلند مدت است، افزود: در چند دهه گذشته نتوانستیم نظام بانکی منظمی را ایجاد کنیم و کنترلی بر رشد نقدینگی نداشتیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°