پمپئو: باید جلوی ایران را گرفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:10 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۸۰۷۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
پمپئو با نگرانی از همراهی نکردن جامعه بین المللی با سیاست‌های آمریکا گفت: تحریم تسلیحاتی ایران به زودی به پایان می‌رسد و زمان از کف می‌رود؛ باید جلوی ایران را گرفت!
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی "چالش‌های صلح و امنیت در خاورمیانه" در اظهاراتی عجیب، گفت: ما به از میان رفتن داعش با کمک ائتلاف خود کمک کرده ایم. ما به ایجاد ارتباط بین اسرائیل و اعراب کمک کرده ایم. همچنین با کمک بخش خصوصی در تلاش برای بهبود وضعیت زندگی فلسطینی‌ها هستیم.

مایک پمپئو در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر ائتلاف ناکام آمریکا در خلیج فارس افزود: همچنین ما ائتلافی برای آزادی تردد در تنگه هرمز به راه انداخته ایم، از پیوستن انگلیس و بحرین به این ائتلاف استقبال و از دیگر کشور‌ها برای پیوستن به آن دعوت می‌کنیم.

وی با اشاره به وضعیت جاری در لیبی و سوریه و وضعیت آوارگان گفت: ایران و دست نشانده‌های آن همچنان در تلاش برای گسترش ترور در عراق، سوریه، لبنان و یمن هستند که پیامد‌های آن ویران کننده است.

پمپئو در ادامه نشست شورای امنیت سازمان ملل افزود: ایران تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش داده و تهدید کرده است باز هم به کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد.

وی همچنین گفت: ایران اقدام به توقیف نفت کش انگلیس کرده است؛ ایران در نقض قطعنامه شورای امنیت، اقدام به آزمایش موشکی کرده است!

وزیر امور خارجه آمریکا با نگرانی از همراهی نکردن جامعه بین المللی با سیاست‌های دولت ترامپ، افزود: تحریم تسلیحاتی و محدودیت‌های سفر (سردار) قاسم سلیمانی به زودی به پایان می‌رسد و زمان از کف می‌رود. باید جلوی ایران را گرفت؛ جامعه بین الملل کاری کند.
 
* نماینده چین: پکن با حمایت از برجام، از خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی حمایت می‌کند
 
نماینده چین در سازمان ملل نشست امنیت سازمان ملل درباره امنیت خاورمیانه گفت: صلح و امنیت در خاورمیانه نه فقط برای کشور‌های منطقه برای صلح و امنیت جهانی اهمیت دارد. چین طرفدار راه حلی سیاسی برای حل و فصل مسائل بحث انگیز و تند منطقه‌ای و تبدیل آن به گفتگو و راه حلی سازنده است. چین به شدت مخالف استفاده از نیروی نظامی یا تهدید به استفاده از نیروی نظامی است. مساله فلسطین در قلب مسائل منطقه قرار دارد. تامین حق مشروع فلسطینی‌ها مسئولیت همه کشور‌های دنیاست.
 
وی افزود: تروریسم ریشه در فقر دارد و راه مقابله با آن نیز توسعه اقتصادی و آموزش مناسب برای نسل جوانی است که بتواند توسعه اقتصادی را پیش ببرند. خاورمیانه به شدت درگیر تروریسم است و کشور‌های این منطقه نیز به شدت از این موضوع آسیب دیده اند. همکاری‌های کشور‌های منطقه‌ای برای مقابله با تروریسم و تشریک اطلاعاتی می‌تواند گامی مهم در مقابله با این پدیده باشد.
 
نماینده چین گفت: برجام تنها راه رسیدگی واقع گرایانه به برنامه اتمی ایران به شمار می‌آید و گفتگو‌های سیاسی که تامین کننده مشروع خواست‌ها و ملزومات هست، باید ادامه داشته باشد. چین با حمایت از برجام، از خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی حمایت می‌کند. ما همچنین از تلاش کشور‌های منطقه‌ای برای تعامل و حسن همجواری حمایت می‌کنیم. از هر گفتگوی تازه برای صلح و امنیت منطقه‌ای حمایت می‌کنیم. چین به ارتباط با همه طرف‌ها در این خصوص تمایل دارد.

وی افزود: چین همچنان مایل است به نقش آفرینی مثبت در مسائل بحث انگیز منطقه‌ای ادامه دهد. همچنین به همکاری با کشور‌های منطقه‌ای برای بازسازی علاقمند هستیم. چین به اجرای برجام تعهد دارد. چین به تلاش‌های خود برای تامین امنیت بلند مدت در خاورمیانه ادامه خواهد داد.
 

*نماینده آلمان: جایگزینی برای برجام نداریم­
 
نماینده آلمان در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: ما کاملا به برجام پایبند هستیم، زیرا باور داریم با برجام ایران تحت شدیدترین نظارت‌های بین المللی قرار دارد و جای گزینی نیز برای این توافق وجود ندارد.

وی افزود: با این حال، مسائل دیگر مانند برنامه موشکی و تهدید جریان کشتی رانی را باید با گفتگو‌های سیاسی دنبال کنیم.

 
*نماینده فرانسه: پاریس همچنان به برجام پایبند است
­
 
نماینده فرانسه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: فرانسه همچنان به برجام پایبند است و به آن احترام می‌گذارد، ولی از گام‌های اخیر ایران در خصوص کاستن از تعهدات خود ابراز نگرانی می‌کند.
 
وی ضمن ابراز امیدواری به بازگشت ایران به تعهدات خود افزود: در خصوص مسائلی مانند مسائل موشکی با مسائل باقیمانده در موضوع هسته‌ای نیز گفتگو، بهترین راه حل پیش روست.
 
نماینده فرانسه گفت: گفتگو و تعامل بهترین راه برای رسیدگی و مقابله با تنش‌های جاری در منطقه خلیج (فارس) و تامین آزادی تردد در تنگه هرمز است که باید در مرحله نخست با کشور‌های منطقه‌ای صورت بگیرد.
 

*نماینده انگلیس: برای حل مشکلات باید با ایران گفتگو کنیم
 
نماینده انگلیس در نشست شورای امنیت سازمان ملل افزود: یکی از راه‌ها برای رسیدگی به مشکلات جاری از جمله در تنگه هرمز، شروع گفتگو با ایران است. کشور من احترام زیادی برای مردم ایران و فرهنگ این کشور قائل است و ایرانی‌ها فرهنگ بسیار غنی دارند. ما نیز قبول داریم که ایران حق دفاع از خود را دارد، ولی راهی که این کشور در پیش گرفته است به برخی مشکلات منطقه‌ای منجر شده است!
 
وی با نادیده گرفتن سستی کشور‌های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی شان، گفت: سیاست انگلیس در قبال ایران جلوگیری از رسیدن این کشور به توانمندی سلاح اتمی است و بهترین راه نیز تلاش برای حفظ برجام است. از ایران می‌خواهیم به تعهدات خود به صورت کامل باز گردد. راه حلی بهتر وجود ندارد و جای گزینی برای آن نیز نیست.
 
نماینده انگلیس افزود: ما به صورت کامل به اجرای اینستکس برای تجارت مشروع با ایران پای بند هستیم. از تلاش‌های مکرون نیز در این خصوص که با هماهنگی کامل با سه کشور اروپایی صورت می‌گیرد حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به توقیف نفت کش انگلیسی و اعزام ناوگان انگلیس به منطقه گفت این نفت کش همچنان در توقیف است و به سود همه کشورهاست که از آزادی تردد در تنگه هرمز حمایت کنند. ما از اقدام جبل الطارق نیز در توقیف نفت کش ایرانی و دنبال کردن رویه قضایی استقبال می‌کنیم.
 

*نماینده روسیه خطاب به پمپئو: تنها واژه‌ای که در سخنان شما یافت نمی‌شود، "همکاری" است

معاون نماینده دائم روسیه در نشست شورای امنیت در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: روشن است که اقدامات برای صلح و آرامش در خاورمیانه تا زمانی که برخی کشور‌های عضو، برخی دیگر را بالاتر از قانون می‌دانند بهبود نخواهد یافت، که باعث بدتر شدن این مشکلات نیز خواهد شد. اغراق گویی نیست که بگوییم کشور‌های منطقه گروگان برخی اقدامات کوتاه بینانه برخی کشور‌های خارجی شده اند.

وی خطاب به وزیر خارجه آمریکا افزود: در صحبت‌های خود در خصوص ائتلاف علیه ایران، تنها واژه‌ای که در صحبت‌های شما دیده نمی‌شود واژه همکاری است و درباره ایران به شکلی صحبت می‌کنید که گویی این کشور تنها منشاء مشکلات در خاورمیانه است و یک امپراتوری اهریمنی است.
 
معاون نماینده روسیه گفت: حضور گسترده نیرو‌های نظامی از جمله نیرو‌های نظامی خارجی در منطقه باعث شده است خطر درگیری نظامی بالا برود. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم خویشتنداری به خرج بدهند و مسائل را از طریق سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل کنند. در کنار همه اینها، روسیه توانسته است طرح اولیه را برای تامین امنیت در خلیج فارس را با اقدامات اعتمادساز و شفاف سازی ارائه کند. تامین امنیت در خلیج فارس باید جمعی و ایجاد ساختار مربوطه امنیتی باشد. حذف یک طرف خاص قابل قبول نیست و تجربه نشان داده است که ایجاد ائتلاف‌های یکجانبه پیامد‌های ناخوشایند دارد.
 
وی افزود: نمی‌توانیم در حالی که ایران هدف تحریک‌های مستقیم و تحریم قرار دارد، از این کشور درخواست کنیم وارد گفتگو شود. نباید نادیده بگیریم که بیش از هشتاد درصد از مبادلات مشروع ایران تحت تاثیر اقدامات فراسرزمینی و غیر قانونی آمریکا قرار گرفته است و از سوی دیگر تلاش می‌شود کشور‌های دیگر را به علت پایبندی به بند‌های قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مجازات کنند. راه حل پیش رو برای مذاکره با ایران، پایان دادن به مهلت دادن، تهدید و تحریم است.
 
معاون نماینده روسیه گفت: ما هرگز قبول نمی‌کنیم که تروریست‌ها در هیچ نقطه‌ای در سوریه حضور داشته باشند و راحت باشند؛ در کنار آن ما به تلاش‌های خود برای راه حل سیاسی براساس فرایند آستانه ادامه خواهیم داد.
 
وی اوضاع کنونی در لیبی را نتیجه مداخله نظامی خارجی توصیف کرد و از گروه‌های مختلف در این کشور خواست، منافع گروهی خود را در برابر منافع ملی اولویت ندهند.
 

*نماینده ترکیه: حل و فصل بحران‌ها در خاورمیانه باید از طریق مذاکره صورت گیرد

نماینده ترکیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: بحران سوریه باید با استناد به قطعنامه ۲۰۵۴ شورای امنیت حل و فصل شود.

وی افزود: بحران یمن و لیبی راه حل نظامی ندارد و پایان درگیری‌ها در این کشور‌ها جز با مذاکره محقق نخواهد شد. شورای امنیت باید به نقش خود برای حل و فصل منازعه‌ها در خاورمیانه عمل کند و برقراری «صلح پایدار و عادلانه» را تنها راهکار بحران در خاورمیانه دانست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°