نگرانی جهانی از آزمایش های موشکی امریکا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:34 - چهارشنبه 07 اسفند 1398
کد خبر : ۷۱۸۱۶۶
تاریخ انتشار : جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
حاضران در نشست شورای امنیت سازمان ملل نسبت به پیامدهای خروج امریکا از پیمان منع اشاعه موشک های هسته ای ابراز نگرانی کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه و چین برای بررسی آزمایش‌های موشکی جدید امریکا و خروج این کشور از پیمان منع اشاعه موشک‌های هسته‌ای برگزار شد، اغلب کشور‌ها ادامه این روند را عامل تشدید رقابت‌های تسلیحاتی خواندند.

امریکا برای توجیه اقدام خود، چین و روسیه را متهم به نقض این پیمان کرد و مدعی شد: آن‌ها در یک دهه گذشته به سمت توسعه و استفاده از قابلیت‌های هسته‌ای و موشکی جدید حرکت کرده اند.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز گفت: آزمایش موشکی اخیر آمریکا نشان می‌دهد این کشور از مدت‌ها پیش معاهدات را نقض کرده است.
"دیمیتری پولیانسکی" افزود: وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده این کشور قصد استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه را دارد، اگر این پیمان نقض نشده باشد، امکان ایجاد چنین سلاح‌هایی در این مدت کوتاه ممکن نیست.

نماینده چین نیز با هشدار در مورد پیامد‌های جانبی خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد، تأکید کرد: پذیرفتنی نیست که آمریکا چین را بهانه خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد قرار دهد.
نماینده چین، همچنین آمریکا را به خویشتن داری و مراقبت از نظام عدم اشاعه به منظور حفظ صلح منطقه‌ای تشویق کرد.

اکثر حاضران در این نشست با اشاره به خروج آمریکا از پیمان منع تولید و گسترش موشک‌های میان برد با شوروی سابق، از تشدید رقابت‌های تسلیحاتی در جهان ابراز نگرانی کردند. کشاندن پای آمریکا به شورای امنیت درباره بحث موشکی بی سابقه بود.

روسیه، چین و اکثر کشور‌های عضو سازمان ملل و برخی کشور‌های اروپایی، چون بلژیک اعلام کرده اند اقدامات آمریکا، دنیا را در آستانه رقابت تسلیحاتی قرار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ۱۱ مرداد از خروج رسمی این کشور از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» خبر داد. این پیمان آمریکا و روسیه را از تولید و آزمایش موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد و کوتاه برد منع می‌کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۸°