رئیس مرکز آمار: تورم سالانه 42.2 درصد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:27 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۷۱۸۲۵۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۸
رئیس مرکز آمار: تورم سالانه 42.2 درصد بوده و تورم ماهانه از 2.8 در تیرماه به 0.6 درصد در مرداد کاهش یافته که نشان می دهد سیر تغییر تورم ماهانه کاهشی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 جواد حسین زاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: تورم نقطه به نقطه سالانه یعنی مرداد سال ۹۸ نسبت به ۹۷ نیز ۴۱.۶ درصد است که اندکی کاهش نشان می دهد.

رئیس مرکز آمار بحث باورپذیری آمار را با قدرت خرید خانوار‌ها مرتبط دانست و افزود: فشار اقتصادی فقط ناشی از تورم نیست بلکه مربوط به بحث قدرت خرید هم هست که نسبت به طبقه درآمدی خانوار‌ها هم فرق دارد و این را هم باید دانست که بحث باورپذیری تک قیمت کالا‌ها آسان‌تر است، اما شاخص میانگین آماری باورپذیریش دشوارتر است.
 
رئیس مرکز آمار: تورم سالانه 42.2 درصد

او گفت: قصد داریم تمام ریزداده‌های مربوط به قیمت هر کالا یا خدمت را روی سایت بگذاریم تا آمار استنتاجی شفاف در اختیار همه باشد.

حسین زاده با اشاره به این که ۹۸ درصد مراکز آمار کشور‌های جهان زیر نظر دولت‌ها هستند افزود: اصول دهگانه‌ای برای جمع آوری و استخراج و محاسبه آمار‌های رسمی داریم که باید رعایت شود و ما هم رعایت می‌کنیم که یکی از مهمترین آن‌ها اصل بی طرفی است، اگر تورم کم باشد یا زیاد نفعی به حال ما ندارد و فعالیت مرکز آمار از این بابت ابهامی ندارد.
 
رئیس مرکز آمار: تورم سالانه 42.2 درصد

محمد خدابخشی نماینده مجلس با بیان این که ابهاماتی در بحث آمارگیری وجود دارد گفت: یکی از این ابهامات ساختاری است، زیرا مرجع جمع آوری آمار و ناظر آمارگیری یکی است و باید نظارت آمار جدای از بحث تولید آمار باشد، یعنی اگر من مثلا راجع به آمار‌ی ابهام داشته باشم باز باید به مرکز آمار مراجعه کنم و نه مرجع ناظری که بی طرف باشد.

او گفت: مرکز آمار زیر مجموعه دولت است و دولت برای بیان عملکرد خودش به همین آمار نیاز دارد.

خدابخشی محسوس نبودن آمار‌های اعلامی را به قدرت خرید مردم مربوط دانست و گفت: متاسفانه متناسب با تورم قدرت خرید مردم بالا نرفته و قدرت خرید طبقات فرق دارد.

این نماینده مجلس همچنین افزود: نظام آماری پایه برنامه ریزی است و در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی بهره گیری از آمار درست مهم‌تر و ضروری‌تر است.
 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°