تهدید آمریکا با استفاده ابزاری از داعش در منطقه پا برجاست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:53 - جمعه 20 تير 1399
کد خبر : ۷۱۸۳۰۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸
دبیرکل حزب الله لبنان در سالروز آزادسازی ارتفاعات جرود عرسال گفت: داعش یک بهانه برای آمریکایی‌ها بود که در عراق حضور داشته باشند و تهدید آمریکا با استفاده ابزاری از داعش در منطقه همچنان پا برجاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید حسن نصرالله در مراسم دومین سالگرد آزادسازی تپه‌های عرسال در شرق لبنان از دست تروریست‌های تکفیری گفت: حضور گسترده در این مراسم نخستین پاسخ به تجاوزگری‌های شب گذشته رژیم صهیونیستی است.

او گفت: به اهالی منطقه البقاع و ملت لبنان به خاطر این پیروزی تبریک می‌گویم و ملت ملت سوریه نیز تبریک می‌گویم، زیرا این نبرد بخش مهمی از نبرد بزرگی بود که در سوریه جاری بود.

این پیروزی‌ها، پیروزی همه نیرو‌های مقاومت لبنان و فلسطین و ارتش‌های لبنان و سوریه است.

من درباره تجاوزگری بسیار بسیار خطرناک (تجاوز پهپاد‌های رژیم صهیونیستی به جنوب بیروت) سخن خواهم گفت.

تحولات سال‌های اخیر که جنگ جرود عرسال به آن پایان داد، یک حادثه گذرا نبود. ‎

دبیرکل حزب الله لبنان  ادامه داد: ما در مرحله گذشته برای مقابله با پروژه تقسیم منطقه مبارزه کردیم و باید کسانی را که به تروریست‌ها کمک کرده و آن‌ها را مجهز به سلاح کردند و دل به آن‌ها بسته و از آن‌ها در سطح سیاسی و رسانه‌ای دفاع کردند، یادآور شویم. ‎

باید به یاد بیاوریم که نبرد از همان آغاز بر دوش ارتش سوریه و مردان مقاومت بود و ارتش لبنان در آن زمان از وارد عمل شدن منع شده بود. ‎
 
دفع داعش و النصره با مشارکت مقاومت و ارتش لبنان 

او گفت: نبرد بیرون راندن جبهه النصره (از منطقه جرود عرسال) با بازوان مقاومت انجام شد. سپس مرحله پایانی علیه گروه تروریستی داعش انجام شد که در آن ارتش لبنان مشارکت داشت. ‎

تصمیم رسمی لبنان برای ورود ارتش لبنان به نبرد جرود عرسال شجاعانه بود. ‎

سید حسن نصر الله افزود: برخی امروز وقتی از نبرد جرود عرسال صحبت می‌کنند، نقش مقاومت و ارتش سوریه را نادیده می‌گیرند. باید از نقش آمریکا صحبت کنیم که از دولت لبنان خواست تا در نبرد جرود عرسال دخالت نکند و جلوی حزب الله را از ورود به این نبرد بگیرد. ‎
 
داعش، بهانه آمریکا

او ادامه داد: داعش بهانه آمریکا برای احیای نقش نیروهایش در عراق بود و اکنون برای باقی ماندن این نیرو‌ها در عراق در تلاش برای احیای این گروه تروریستی هستند.

این آمریکایی‌ها بودند که داعش را ایجاد کردند و همچنان از آن محافظت می‌کنند و از این گروه بهره برداری می‌کنند و خطر همچنان پا برجاست. آمریکایی‌ها در تلاش برای احیای دوباره داعش در عراق به علت پیشنهادی قانونی هستند که خواهان اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق استلإ، زیرا داعش بهانه بازگشت نیرو‌های آمریکایی در عراق بوده است.

ما باید به این پیروزی بزرگ (علیه تروریست‌ها در جرود عرسال) افتخار کنیم. داعش امروز در دورترین فاصله از کشور ما است. ‎

سوریه با گام‌های ثابت در میسر پیروزی نهایی حرکت می‌کند و ادلب و همچنین شرق فرات به آغوش دولت سوریه بازخواهد گشت. ‎
 
 
سخن خطرناک آمریکایی ها درباره داعش
 
نصر الله ادامه داد: سخن آمریکایی‌ها درباره اینکه داعش قدرت خود را در سوریه و عراق بازیافته است، بسیار خطرناک است. تهدید آمریکا همچنان پا برجاست. این آمریکا است که برخی سران داعش را به افغانستان منتقل کرد و عراقی‌ها و افغان‌ها تصاویری از هواپیما‌های آمریکایی دارند که این مدعا را تایید می‌کند.

این امر در چارچوب سیاست آمریکا برای آینده افغانستان است. این سیاست مبتنی بر بازگشت جنگ داخلی در این کشور است. ‎

او گفت: بعد از پایان نبرد در جرود عرسال و خروج گروه‌های مسلح، ما این نبرد را به همراه ارتش سوریه و هم پیمانانش تکمیل کردیم و امروز می‌توانیم بگوییم که داعش دور از کشورما است. همچنین جبهه النصره نیز دور از لبنان و مرز‌های لبنان بعد از آزادسازی کامل حومه شمالی حماه و خان یونس و پیشرفت و پیشروی حاصل شده است و این امر خطرات را از لبنان دور می‌کند و این نتایج مهمی برای سوریه دارد و بدان معنا است که سوریه در میسر ثابت خود به سمت پیروزی نهایی گام برمی‌دارد.

دولت و ارتش سوریه در بهترین وضعیت هستند و توان کسب دستاورد و پیروزی را دارند و ادلب و شرق فرات به آغوش سوریه بازخواهد گشت. ‎
 
همه این تحولات از نگاه لبنان به این معنا است که خطرات تروریستی و تکفیری در قالب نظامی آن در کمترین حد قرار دارد و از مرز‌های ما دور است. اگر شهدا و مجروحان نبودند، این دستاورد به دست نمی‌آمد. من از رهبری و ارتش و ملت سوریه برای همه این جانفشانی‌ها تشکر می‌کنم و باید از جمهوری اسلامی ایران نیز تشکر کنم. ‎

خطر بسیار دور شده است، اما نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که خطر تمام شده است.
 
نخستین دغدغه منطقه بقاع امنیتی است

نصر الله ادامه داد: نخستین دغدغه منطقه بقاع امروز مسئله امنیتی است. همواره باید تاکید کنیم که تامین امنیت، مسئولیت دولت و ارتش و دستگاه‌های امنیتی است. همواره گفته‌ام که نباید به کسی اجازه داد که روند را به گونه‌ای سوق دهد که حزب الله یا هر نیروی سیاسی این مسئولیت را برعهده بگیرد. این دامی است که نباید در آن بیفتیم.
 
جایز نیست که اهالی منطقه ما را به این سمت سوق دهند. اصلا جایز نیست که اهالی بقاع این گفته را بشنوند که به ما ربطی ندارد. این منطق یک دولت یا منطقه مسئولان یک دولت نیست. نباید افرادی با چنین تفکراتی مسئولیت داشته باشند. این بقاع و منطقه الهرمل هستند که این کشور را حفظ کرده اند.

او گفت: برخی می‌گویند که این امر نیاز به جانفشانی دارد، اما آیا این از مسئولیت‌های دولت نیست. وقتی جرود عرسال آزاد شد آیا این امر با بیانیه و سخنرانی انجام شد یا جافشانی و اهدای خون؟ کسی که آماده نیست تا برای امنیت مردم و حفاظت از جان آن‌ها جانفشانی کند، باید عذرخواهی کرده و استعفا دهد تا کسی به جایش بیاید که مسئولیت پذیر باشد. ‎

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: مردم این منطقه باید بخشی از مسئولیت را در کنترل فرزندان خود برعهده بگیرند و مشقت و مشکلات ارتش را وقتی اشتباهی روی می‌دهد، درک کنند. اما به هرحال خواهان عدم اشتباه هستیم، اما این اشتباه نباید باعث حذف حمایت مردمی از ارتش باشد، زیرا مجرمان همین را می‌خواهند. جایگزینی برای شما به جز ارتش و نیرو‌های امنیتی نیست.

او گفت: یک سری مسائل نیاز به تلاش سیاسی مضاعف دارد. ما بر تشکیل شورای بعلبک هرمل و نیز عکار اصرار می‌ورزیم. این امر نیازمند تلاش بیشتر تشکل‌ها و نیرو‌های سیاسی است، ولی ما وظیفه خود می‌دانیم که همه توان خود را به کار بگیریم، اما باید بدانید که ما با موانع بزرگی به علت فساد و سهم خواهی روبرو هستیم.

نصرالله ادامه داد: ما به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد و دستاورد کسب خواهیم کرد و به شما می‌گویم که در هر زمانی که به علت فساد یا سهم خواهی یا عدم پذیرش برخی به بن بست برسیم، به شما رجوع خواهیم کرد و از شما کمک خواهیم خواست و در آن زمان مسئولیت را برعهده خواهید گرفت. در آن زمان در بعلبک تحصن نخواهیم کرد، بلکه در جایی که باید تحصن کنیم، آن را انجام خواهیم داد و صدای شما بلند خواهد بود، اما تا کنون به این نقطه نرسیده‌ایم، اما این احتمال وارد است.

در خصوص مسئله رژیم غاصب، آنچه شب گذشته روی داد بسیار خطرناک است و درباره جنبه‌های خطرناک بودن و موضعی که باید در سطح این حادثه و خطر گرفته شود، صحبت خواهم کرد. نباید این موضوع را دستکم گرفت. آنچه در آسمان ضاحیه (جنوب بیروت) روی داد، ورود یک پهپاد و یک هواپیمای نظامی بود که ما آن را داریم و جه بسا به رسانه‌ها ارائه بدهیم. بقایای هواپیمای دوم از آن نوعی نیست که برای تصویربرداری از عروسی‌ها و مناسبت‌ها اجاره می‌شود.

او ادامه داد: هواپیمای اول وارد منطقه هدف شد و یک هواپیمای شناسایی که مجهز به مواد منفجره نبود، در ارتفاع پایین به پرواز درآمد و این بدان معنا است که تلاش می‌کرد تا تصاویری را درباره هدف مورد نظر مخابره کند. ما آن را سرنگون نکردیم، اما جوانان محله با پرتاب سنگ آن را سرنگون کردند. شاید در نتیجه اشکال فنی بود یا به علت سنگ. بعد از مدتی هواپیمای دومی به صورت هجومی آمد و محل مشخصی را هدف قرار داد. ‎
 
حمله پهپادی دیشب انتحاری بود

نصرالله تاکید کرد: آنچه دیشب روی داد، حمله با یک پهپاد انتحاری علیه هدفی در منطقه ضاحیه بود. این توصیف دقیق است. چرا می‌گوییم که خطرناک است. نبود قربانی یا زخمی از سطح خطر کم نمی‌کند. خواست خدا بود که یکشنبه شب این اتفاق نیفتاد. این اولین تجاوزگری پهپادی از زمان تجاوزگری ۱۴ اوت سال ۲۰۰۶ میلادی بود.

رژیم  صهیونیستی  رسما اعتراف می‌کند که این حمله را انجام داده است. این نقض قواعد درگیری است که بعد از جنگ جولای برقرار شد. این تجاوز بزرگ و خطرناکی است. اگر در قبال این تجاوز خطرناک سکوت شود، مقدمه‌ای برای مسیر خطرناکی علیه لبنان خواهد بود و هر دو روز یک پهپاد انتحاری این ساختمان و این مکان و این جامعه را هدف قرار خواهد داد.
 
او افزود: یعنی تکرار سناریوی عراق که اکنون در جریان است. در سناریوی عراق که از چند هفته پیش آغاز شد، انبار‌های الحشد الشعبی با پهپاد هدف قرار می‌گیرد و اسرائیل به طور تلویحی مسئولیت آن را می‌پذیرد و افتخار می‌کند. عراقی‌ها چطور با این امر برخورد می‌کنند، به خودشان مربوط است، اما از نظر ما در لبنان، ما اجازه چنین روندی را نمی‌دهیم.

نصرالله ادامه داد: هر کاری برای جلوگیری از ایجاد روندی از این نوع انجام خواهیم داد. دولت آن را محکوم کرده و می‌گوید که تجاوزی صورت گرفته است و شکایت می‌کند. این خوب است، اما روند را متوقف نخواهد کرد. ما در مقاومت هرگز اجازه چنین روندی را با هر هزینه‌ای نخواهیم داد. زمانی که هواپیما‌های اسرائیلی می‌آمدند و محلی را در لبنان بمباران می‌کردند و در فلسطین اشغالی در امان بودند، گذشته است.

ارتش رژیم اشغالگر به ساکنان شمال فلسطین اشغالی می‌گوید که چیزی نیست، اما من امروز به آن‌ها و ساکنان فلسطین اشغالی می‌گویم که مطمئن نباشید و فکر نکنید که حزب الله اجازه تجاوزگری از این دست را خواهد داد. ‎


این خبر تکمیل می‌شود
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°