رئیس جمهوری: برای حل مشکلات کوتاهی نمی‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۳۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
رئیس جمهوری با تاکید بر این که دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیر و طریق کوتاهی نمی‌کند گفت: برای منافع ملی باید از هر ابزاری استفاده کنیم چرا که اصل منافع ملی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در همایش ارائه دستاورد‌های دولت تدبیر و امید در توسعه زیرساخت‌های روستایی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: معتقدم برای منافع ملی کشورمان از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به یک جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که کشور من آباد و مشکلات مردم حل می‌شود دریغ نخواهم کرد، اصل منافع ملی ملت ما است.
وی ادامه داد: ما الان در شرایطی قرار داریم که می‌دانید یکسال است که شدیدترین تحریم را بر ما وارد کرده‌اند. ما در عین حالی که برابر این تحریم می‌ایستیم و مقابله به مثل می‌کنیم و تعهداتمان را کاهش می‌دهیم. تا به حال نیز دو مرحله از تعهداتمان را کاهش داده‌ایم و باز هم ممکن است کاهش بدهیم، اما همیشه بین آن ۲ ماه وقت می‌گذاریم. این کار برای این انجام می‌دهیم که دیپلماسی و فعالیت سیاسی و مذاکره داشته باشیم.
روحانی گفت: خواست مردم ما عزت، افتخار و استقلال توام با کاهش زحمت و فشار و یا توام با رفاه است. اگر قرار باشد ما کشور را با زحمت و فشار بر مردم اداره کنیم که هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد.
رئیس جمهوری بیان کرد: البته قبول داریم که دشمن و بر ما و ملت فشار می‌آورد. ولی آیا ما باید بنشینیم؟ می‌ایستیم تا به اهداف و منافعان برسیم و می‌ایستیم تا به امنیت و عظمت برسیم.
وی افزود: می‌ایستیم تا به امنیت و عظمت برسیم و ایستادن باید برای منافع ملی و استقلال باشد که در آن نه تنها خسته نمی‌شویم بلکه لذت می‌بریم و قوی‌تر می‌شویم.

حل و فصل مشکلات با دو دست قدرت و دیپلماسی
روحانی با اشاره به اینکه باید از همه ابزار برای حل و فصل مسائل استفاده کنیم، افزود: ممکن است کشتی ما را توقیف کنند که در این صورت برای تصحیح کار غلط آن‌ها و رهایی کشتی هم مذاکره می‌کنیم و هم ممکن است با دلایل قانونی کشتی آن‌ها را توقیف کنیم. باید هر دو کار را انجام دهیم و با دو دست کار کنیم، با یک دست کار کردن سخت و توام با زحمت است.
رئیس قوه مجریه تاکید کرد: دست قدرت و دست دیپلماسی هر دو باید با هم باشد، کسانی که تصور می‌کنند یک دست برای حل و فصل مشکلات کافی است، اشتباه می‌کنند از هر دو دست باید استفاده شود. ما باید هم از قدرت خود و هم از قدرت نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود استفاده کنیم.

کسی از ورود شرکت‌های خارجی چیزی نمی‌گفت
روحانی با اشاره به اینکه باید مذاکره کرده و راه حل پیاده کنیم، ادامه داد: گروهی در گوش خود پنبه کرده اند و بیرون هم نمی‌آورند. می‌گویند ما از مذاکره با ۶ قدرت بزرگ چه سودی بردیم و خاصیت مذاکرات چه بود؟ ما بعد از مذاکره به جای یک میلیون بشکه نفت، ۲ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیارد‌ها دلار پول برای کشور آورده شد، هر ماه حدود یک میلیارد از پول‌های حبس شده آزاد شد، قطعنامه‌هایی که آمریکا ۳۰ سال برای آن‌ها زحمت کشیده بود مثل بتی که ابراهیم شکست آن‌ها را شکستیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: وقتی شرکت‌ها و سرمایه گذاران خارجی وارد کشور می‌شدند کسی از ورود آن‌ها نمی‌گفت؛ اما حالا که رفته اند می‌گویند چرا آن‌ها می‌روند؟ وقتی که این گروه‌ها می‌آمدند چرا چشمان خود را بسته بودید؟
روحانی با تاکید بر اینکه ما باید از همه توان خود استفاده کنیم، افزود: باید از کار هر فردی که در این کشور خدمت می‌کند سپاسگزاری کنیم. این ناشکری است که اگر یک نهاد کار کند بسیار خوب است، اما نهاد دیگر کار کند خیلی بد است، «أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتَابِ وَتَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ»؟
رئیس شورای انقلاب فرهنگی گفت: عده‌ای هستند نصف قانون اساسی را قبول دارند و نصف دیگر را نه، اما ما همه اصول قانون اساسی را قبول داریم.
روحانی اظهار داشت: در زمینه هسته‌ای دو قدم مهم برداشته ایم، اما مذاکره هم می‌کنیم، وزیر خارجه از پاریس برای مشورت با ما باز می‌گردد و دوباره به فرانسه سفر می‌کند و پس از جلسه امروز باز هم با مسئولین مربوطه بحث و مشورت خواهیم داشت.
وی افزود: ممکن است راهی را برویم که صددرصد موفق نباشد، اما باید کار و اقدام خود را انجام دهیم حتی اگر احتمال موفقیت ۱۰ یا ۲۰ درصد هم است باید تلاش کنیم و پیش رویم و نباید فرصت‌ها را از دست دهیم.

دولت یازدهم و دوازدهم به اندازه همه تاریخ به روستا‌ها گاز رسانده است
روحانی با تاکید بر اینکه در راس کار‌های ما قدرت داخلی و تولید ملی است، گفت: این دو به ما فرصت می‌دهد تا با دنیا حرف بزنیم نه اینکه چنین فرصتی ایجاد شود و مورد استفاده قرار نگیرد. امروز احیای صنعت، کشاورزی، بخش شهری و روستایی، خدمات به معنای توانمند شدن قدرت ملی ما است.
وی ادامه داد: آمار و ارقام عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در ارائه خدمات به روستا‌ها اعلام شد، اما من چند آمار را تکرار می‌کنم تا در اذهان باقی بماند. از سال ۹۲ تا امروز در هر هفته به سی روستا آبرسانی کردیم که ۶ و نیم برابر رشد داشته و جمعیت روستایی تحت پوشش هفت و نیم برابر شده است. روستا‌هایی که ۱۰ خانوار به بالا دارند همه دارای برق هستند و این کار ادامه دارد، البته روستا‌هایی که کمتر از ۱۰ خانواده دارند با زحمت به آن‌ها برق رسانی می‌شود. در هفته به ۴۷ روستا گاز رسانده می‌شود که در این ۶ سال به اندازه همه تاریخ به روستا‌ها گاز رسانده ایم که تحول بسیار بزرگ بوده است.

رئیس جمهوری عنوان کرد: در هر هفته به طور متوسط ۳۵ کیلومتر از جاده‌ها بهسازی و آسفالت می‌شود. پوشش تلفن همراه که امروز موردنیاز مردم است در هر هفته ۱۰۹ روستا به شبکه متصل می‌شود و و در هر هفته۹۸ روستا به شبکه ملی اطلاعات اضافه می‌شود و در هر هفته ۱۶ پایگاه سلامت به وجود می‌آید.
وی افزود: این آمار برای جمهوری اسلامی ایران و دولت افتخار است، اما این به معنای توقف کار و برآورده شدن همه نیاز‌های روستا و رفع همه مشکلات روستایی است. این آمار به معنای این نیست که ما همه کار‌ها را انجام داده ایم و روستا‌ها دیگر هیچ مشکلی ندارند.
روحانی ادامه داد: همه توان برای قدرتمند و سرپا نگه داشتن روستا‌ها صرف می‌شود، در همین زلزله و سیل اخیر خانه‌های روستایی احیا و تعمیر شد و در مجموع حرکت به سوی توسعه روستایی است و دولت معاونت توسعه روستایی تشکیل داده است تا موضوع توسعه روستا هماهنگ دنبال شود تا روستاییان شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند. روستاییان عزیزان جامعه و مرزبانان ما هستند و تولید کشور به ویژه در حوزه مواد غذایی در اختیار آن هاست.

رئیس جمهوری گفت: از برق خورشیدی هم برای برق رسانی به عشایر استفاده می‌شود و برای آب آشامیدنی هم باید فکری شود تا عشایر و روستاییانی که کوچ می‌کنند بتوانند از نعمت برق، گاز، آب، مدرسه و تلفن همراه استفاده کنند.

در برخی مکان‌ها شاهد مهاجرت معکوس هستیم
روحانی گفت: در بخش راه و جاده، گاز، برق، آب آشامیدنی، بهداشت و درمان، ارتباطات، تلفن و تلفن همراه و فضای مجازی، تحولات کشاورزی و گردشگری اقدامات بزرگی انجام شده است.

وی افزود: امروز در برخی مکان‌ها شاهد مهاجرت معکوس هستیم، یعنی فردی که در شهر بوده به روستا برمی‌گردد. چرا که در شهر ترافیکی است که از اعصاب چیزی باقی نمی‌گذارد.
وی تصریح کرد: در بعضی از ساعات‌های شلوغ که وارد خیابان می‌شویم تا به منزل برسیم به اندازه اینکه به ۱۰۰ روستا برسیم طول می‌کشد. بایستی یک ساعت و اندی در یک مسیر نسبتا متوسطی در تهران طی کنیم و اگر مسیر طولانی باشد که گاهی خیلی بیشتر به طول می‌انجامد.
رییس جمهوری ادامه داد: آلودگی هوا و سر و صدایی که در شهر‌های بزرگ وجود دارد، ناامنی‌ها و مسائل اخلاقی که در شهر‌ها وجود دارد، باعث حضور مردم در روستا‌ها می‌شود، روستا‌ها هم هوا و هم فضای سالمتری دارد و هم اعصاب افراد راحت‌تر است.
روحانی افزود: این است که مهاجرت معکوس در بعضی از جا‌ها شروع می‌شود و بعضی از روستا‌ها تبدیل به مقصد گردشگری می‌شوند، یعنی فردی به روستا می‌رود و ۴ و ۵ روز در آنجا می‌ماند و این گردشگری است که امروز از طریق روستا‌ها به وجود آمده و یک تحول بزرگی است که ما شاهد هستیم.
وی اظهار داشت: امروز در شرایط فشار دشمن قرار داریم و راهی جز توسعه کشور و رونق تولید و همچنین بالابردن تولید و همکاری بیشتر نداریم، البته دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیر و طریقی کوتاهی و دریغ نمی‌کند.

پس از انقلاب تفکر ما نسبت به شهر و روستا عوض شد
روحانی گفت: بسیار روز پرنشاطی برای من و همه خادمان ملت به ویژه خادمان روستاییان عزیز ما است. به نظر من بعد از انقلاب اسلامی تفکر و دیدگاه جامعه نسبت به شهر و روستا تغییر کرد.

وی ادامه داد: در میان فاصله‌ها و یا شکاف‌های اجتماعی جامعه، می‌بینیم مرد، زن، ثروتمند، فقیر، با سواد، بی سواد با مهارت و بی مهارت، یکی از طبقه بندی‌ها طبقه بندی بین شهر و روستا بود.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: روستایی بودن قبل از انقلاب توام با خودکم بینی بود و طرف با شرمساری می‌گفت من روستایی و دهاتی ام، و شهرنشینی و شهری بودن مخصوصا مرکز نشین بودن به عنوان یک افتخار بود. می‌گفت من اهل فلان شهرم یا اصلا تهرانی ام یا اصلا در تهران متولد شدم. یکی از افتخارات این بود که در شهر تهران متولد شود. چنین تفکری در جامعه قبل از انقلاب حاکم بود. در جوامع و مجامع ما گویی شهری بر روستایی از لحاظ فکری، علمی، تمدنی برتری داشت.
رئیس جمهوری افزود:، اما پیروزی انقلاب اسلامی یکی از اصلاحاتی که در ذهن جامعه ما به وجود آورد یکسان بودن مردم روستانشین و شهرنشین بود و حتی بعد از انقلاب نوعی تقدس یافت که کسی بگوید من روستایی ام که این نکته بسیار مهمی است.

روحانی گفت: یک عامل مهاجرت از اینجا شروع می‌شود؛ یعنی طرف فکر می‌کند که اگر در شهر باشد جایگاه اجتماعی اش بالاتر است و اگر در روستا باشد جایگاه اجتماعی اش پایین‌تر است که امروز این تفکر ابدا در جامعه ما وجود ندارد. تمام مردم احساس می‌کنند که شهر و روستا، شمال، جنوب، شرق و غرب نه تنها از نظر قانون مساوی هستند بلکه از نظر جایگاه و منزلت اجتماعی هم برابر و مساوی هستند و همه ما احساس می‌کنیم نسبت به روستا‌ها آبادانی و توسعه روستا یک وظیفه سنگینی را همه بر دوش داریم.
وی با بیان این که در سابق فاصله بین شهر و روستا زیاد بود، یادآور شد: شهرنشین از مراکز آموزشی فراوان، مرکز بهداشتی قابل ملاحظه، از فضای کسب و کار بیشتر و همچنین از رفاه بیشتر فردی که در شهر ساکن بود برخوردار بود و فردی که در روستا بود از این مزایا برکنار بود.

رئیس جمهور با بیان این که امروز برق، گاز و آب به فور به روستا‌ها رسیده است گفت: آن‌هایی که در روستا بزرگ شده اند و زندگی کرده اند متوجهند که وقتی می‌گفتند در این روستا بنا است دوسال دیگر برق بیایید چه نشاط و ولوله‌ای می‌شد. می‌گفتند دو سال دیگر فانوس، چراغ توری و موشی کنار می‌رود برق می‌آید. مساله بسیار مهمی بود برای روستایی که اجداد آن هیچ وقت در روستاها، در مساجد، خانه‌ها چیزی به نام برق ندیده بودند.
وی افزود: جاده معمولی یک آرزوی بزرگ بود که این روستا به شهر از طریق یک جاده هموار متصل شود. در ۴۰ تا ۵۰ سال پیش اگر می‌خواستی متصل به شهر شوی در فصل‌هایی اصلا امکان پذیر نبود. در فصل‌هایی هم ماشین‌های شاسی بلند مانند جیپ می‌شد تردد کرد اصلا جاده‌ای نبود ما چنین شرایطی داشتیم.
روحانی ادامه داد: ۱۴ هزار روستا تا سال ۹۲ و بیش از آن طی این دولت گازرسانی شده است و افتخار می‌کنم که توسعه سریع روستا‌ها از دستاورد‌های بزرگ دولت تدبیر و امید است.
رییس جمهوری با بیان این که قبل انقلاب در شهر‌ها یک رفاه نسبی حاکم بود، گفت: انقلاب اسلامی مسیر توسعه را برای ما هموار کرد، البته قسمتی هم مربوط به تکنولوژی است. الان دیگر نه شهر بزرگ و یا کشور، بلکه کل دنیا را دهکده جهانی می‌گویند و همه جهان شده یک روستا؛ که در این دهکده جهانی که همه به هم متصل و نزدیک هستند.

بسیاری از استعداد‌های ما روستایی هستند
روحانی با بیان اینکه آگاهی مردم روستای ما، امروز به اندازه شهر و گاهی بالاتر از افراد شهر است، اظهار داشت: در دانشگاه و کنکور نیز همینطور است. اگر از عده محدودی بگذریم، بسیاری از استعداد‌ها در دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و مراکز علمی روستایی هستند. اکثر مراجع ما روستایی بودند.
وی تصریح کرد: روستا در یک مسیر درست بعد از انقلاب قرار گرفت، اما کمبود‌ها زیاد و مشکلات مردم فراوان بود و باید خدمات وسیعی به مردم داده می‌شد. کار بزرگ و عظیمی بعد از انقلاب برای روستا‌ها صورت گرفت. جهاد سازندگی در اوایل انقلاب پیشتاز بود. نیرو‌های انقلاب هم همه جا بودند و خدمات‌رسانی می‌کردند. افتخار می‌کنم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم یکی از دستاورد‌های ما توسعه روستا‌ها بود. قبلا این کار می‌شد، ولی در دولت یازدهم و دوازدهم سرعت کار بیشتر شد؛ خدمت‌رسانی به ۱۴ هزار روستا تا سال ۹۲ و بیش از ۱۴ هزار در این ۶ سال.
وی ادامه داد: این مساله نشان می‌دهد تصمیمی حاکم بوده که در دولت یازدهم و دوازدهم خدمت به روستا به عنوان اولویت قرار گرفته است. در هر خدمتی در طول این شش سال گاهی ۲ تا پنج برابر شده است. خدمات زیادی انجام شده است.

اگر روستا‌ها را آباد نکنیم، شهر‌ها را ویران کرده‌ایم
روحانی با طرح این سوال که چرا باید روستا‌ها را احیا و به آن‌ها خدمت کنیم، خاطرنشان کرد: پاسخی که در وهله اول داده می‌شود این است که آن‌ها هم ایرانی و خواهران و برادران ما هستند و حقوق‌شان با ما برابر است، ولی اگر بیشتر فکر کنیم، درمی‌یابیم اگر روستا‌ها را آباد نکنیم، شهر‌ها را ویران کرده‌ایم. اگر روستا آباد نشود، ناچار می‌شود به شهر بیاید، حاشیه‌نشینی کند و شهر تخریب می‌شود.
وی ادامه داد: برای آنکه شهر‌ها در مسیر درست خود قرار بگیرند باید روستا‌ها آباد شود اگر امنیت می‌خواهیم باید روستا‌ها آباد شوند؛ چه در مرز و چه در غیرمرز. در روستای آباد یک پایگاه بسیج، پایگاه نیروی انتظامی و یک پادگان سپاه و ارتش است و از کشور محافظت می‌کند.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه روستا‌ها مرکز تولید هستند، بیان کرد: اگر قرار است تولید را پیش ببریم به ویژه در بخش کشاورزی، روستاییان ما تولیدگران بزرگی هستند. در قدیم روستا بود که درب مغازه شهر را باز می‌کرد یعنی شیر، گوشت، ماست و میوه و... از روستا به شهر می‌رفت و شهرنشین‌ها بخش اعظم نیازهایشان را از روستایی‌ها دریافت می‌کردند. میوه‌ها و سبزیجات و گوشت تهران از کجا می‌آمد؟
رئیس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه روستای ما امروز هم در زمین، هم در هوا، هم در فضای حقیقی و هم در فضای مجازی به شهر و دنیا متصل شده است، یادآور شد: امروز روستا با یک جاده خوب و گاهی اوقات آسفالته به شهر متصل است آب، برق و گاز دارد. امروز روستای ما به دنیا متصل است. امروز در هر کجا باشید با تلفن همراه و اینترنت با دنیا وصل هستید و عکس و خبر مشاهده می‌کنید.
روحانی با بیان اینکه کار عظیمی در زیرساخت روستا از طریق تلفن همراه و اینترنت صورت گرفته است، عنوان کرد: امروز روستایی ما یک گردشگر اروپایی را به خانه خودش دعوت می‌کند و گردشگر به آن خانه می‌رود، غذایش را می‌خورد و محصول خود را می‌فروشد. اگر می‌خواهیم دلالی را از بین ببریم، راهش فضای مجازی و همین استارت‌آپ‌ها هستند. روستایی با این‌ها می‌تواند محصول خود را به راحتی در هر کجایی می‌خواهد بفروشد.
وی با بیان اینکه در زمینه آب و تحولات کشاورزی اقدامات مهمی انجام شده است، گفت: در مقیاس یک متر مکعب آب، کمتر از یک کیلو محصول خشک به ما می‌داده است که قبل از سال ۹۲ بوده است، اما امروز یک متر مکعب حدود یک و نیم کیلو محصول خشک به ما می‌دهد. این تحول در بذر، نوع کشت و کشت پاییزه ایجاد شده است. بسیاری از کشت‌های بهاره را تبدیل کردیم به کشت پاییزه که آب کمتر می‌خواهد.
روحانی گفت: در همین آذربایجان غربی چندماه پیش محققی توانسته بود گندمی را به‌آفرینی کند و می‌گفت در یک هکتار ۴۰ تن گندم به ما می‌دهد چند برابر گندمی بود که ما امروز برداشت می‌کنیم. همانجا به وزیر کشاورزی گفتیم که این را دنبال و این فناوری را از این فرد محقق خریداری کند. البته آن شخص حدود یک هکتار از این گندم را کاشته بود. پس ما می‌توانیم در تحولی که ایجاد می‌کنیم محصولات را بالا ببریم آب کمتر مصرف کنیم و محصول بیشتر برداشت کنیم.
وی بیان کرد: زمین کشاورزی ما نمی‌تواند خیلی زیاد توسعه پیدا کند. البته با رساندن آن می‌توان زمین‌ها را توسعه داد. اما عمدتا باید کیفیت را بالا ببریم و محصولات را افزایش بدهیم. خب این کار بسیار بزرگ و عظیمی است که امروز می‌بینیم اینکه ما الان در دانه‌های روغنی در ۳ سال اخیر هر سال یک شتاب بالاتری پیدا کردیم. محصول دانه‌های روغنی ما نیم میلیون تن است که نسبت به قبل حرکت بسیار بزرگی است. خودکفایی ما در گندم و در برخی از محصولات نشان می‌دهد وضع ما بهتر است. این نشان از تحولی است که در بخش کشاورزی به وجود آمده است.
روحانی اضافه کرد: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران نیست که ۸۵ درصد روستا‌ها و نزدیک به ۱۰۰ درصد شهر‌ها به استثنای مردم استان سیستان و بلوچستان که کمی عقب هستند، با لوله کشی به شبکه گاز متصل شده‌اند در کدام کشور چنین کار عظیم و بزرگی الان صورت گرفته است.
روحانی تصریح کرد: در آب آشامیدنی سالم و برق وزیر نیرو توضیح داد که در دنیا چه مقدار از مردم از برق و آب استفاده می‌کنند و در ایران چقدر. آمار ما در برق رسانی و آب رسانی قابل ملاحظه و مقایسه با آمار‌ها و معیار‌های جهانی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °