بیش از ۵۰ درصد حجاج به کشور بازگشتند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۸۴۰۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: بیش از ۵۰ درصد حجاج و عوامل اجرایی حج تمتع از ۲۵ مردادماه تاکنون به کشور بازگشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علیرضا رشیدیان افزود: طی این مدت ۴۴ هزار و ۷۹۱ نفر از حجاج و عوامل اجرایی با ۱۸۵ پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از فرودگاه‌های مدینه و جده به کشورمان برگشته‌اند.

او گفت: از این تعداد ۱۱۷ پرواز از فرودگاه مدینه و ۶۸ پرواز دیگر از جده به مقصد ایران انجام شده است. ۱۱۳۰ نفر از حجاج بیمار، دارای شرایط خاص و اضطراری یا مشکلات جسمی و خانوادگی، کاری و ... نیز طی این مدت به صورت خارج از برنامه و با استفاده از ظرفیت خالی پرواز‌ها هم طی این مدت با شناسایی مدیران کاروان‌ها و هیئت پزشکی به کشور عزیمت کرده‌اند.

رشیدیان ادامه داد: از ۲۵ مرداد تاکنون در مجموع ۵۰ هزار و ۱۶۹ نفر از حجاج ایرانی در قالب ۳۴۱ کاروان مکه مکرمه را ترک کرده‌اند که از این تعداد ۲۰۶ کاروان با جمعیت ۲۹ هزار و ۲۳۱ نفر حجاج مدینه بعد بودند که عازم شهر پیامبر (ص) شدند.
 
از این جمعیت بخش زیادی بعد از اتمام زمان اقامت در مدینه عازم ایران شده‌اند و از این جمعیت در حال حاضر فقط ۱۰ هزار و ۸۰۰ زائر در قالب ۷۵ کاروان در مدینه النبی (ص) حضور دارند. ضمن آنکه هشت هزار و ۳۶۳ زائر هم در قالب ۲۰۶ کاروان به صورت ترانزیت وارد مدینه شده و از طریق فرودگاه این شهر به مقصد ایران اعزام شدند.

به گفته وی، مجموع حجاجی که هم اکنون در مکه حضور دارند ۲۱۴ کاروان شامل ۲۹ هزار و ۹۰۶ نفر هستند که ۷۳.۴۷ درصد حجاج و عوامل اجرایی حاضر در عربستان را شامل می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی به حجاج با کیفیت مناسب همچنان در حال انجام است، افزود: هم اکنون با توجه به جمعیت مستقر در مکه به طور متوسط روزانه در دو وعده نهار و شام بالغ بر ۷۱ هزار پرس غذا طبخ می‌شود. در مدینه این میزان بیش از ۲۱ هزار پرس غذا می‌شود که توسط آشپزخانه‌های بزرگ صنعتی و نیز مجموعه‌های خودپخت انجام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های ما بر آن است در سال آینده تعداد مجموعه‌های خودپخت را افزایش دهیم، افزود: در بحث تهیه نان موردنیاز حجاج که متناسب با ذائقه زائران ما باشد نیز ۴ دستگاه نانوایی صنعتی که از ابتدای ایام حج در مکه استقرار یافته است، پخت نان انجام شده و می‌شود.

به گفته وی، تاکنون بالغ بر یک میلیون و ۹۸۰ هزار قرص نان در این مجموعه پخت شده و بخش عمده نان مورد نیاز حجاج کشورمان از این طریق تامین شده است.

او با اشاره به اینکه در حوزه نقل درون شهری ۱۸ خط با ۱۲۲ دستگاه اتوبوس و ۵ دستگاه مینی بوس در مکه فعال است، افزود: از ابتدای ایام حج تاکنون ۶ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۶۰ ظرفیت جابه‌جایی زائر در این مسیر‌ها ایجاد شده است که سرانه هر زائر به طور متوسط ۳.۶ تردد است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۱.۹۹°