تامین مواد اولیه کارخانجات با ارز نیمایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۴۵۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
رئیس کل بانک مرکزی با بیان احتیاط در مصرف ذخایر ارزی از تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات با ارز نیمایی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالناصر همتی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیات دولت با بیان اینکه بانک مرکزی برنامه‌هایی را برای تامین مالی بخش تولید در دستور کار قرار داده است، ثبات در بازار ارز را مطلوب عنوان کرد و گفت: ذخایر اسکناسی کشور در پنج سال گذشته بی‌سابقه است.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نیاز است تا فعالیت‌های تولیدی رونق بیشتری بگیرد، گفت: شوکی که سال گذشته در بخش تولید رخ داد، باعث شد رشد اقتصادی منفی شود.

همتی افزود: برای رونق و رشد اقتصادی باید به فعالیت‌های تولیدی پرداخت و بر این اساس، بانک مرکزی برنامه‌هایی را برای تامین مالی بخش تولید در دستور کار قرار داده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بازار ارز و سکه دارای نوسان و ریسک است و چنانچه مردم در زمینه بازار سرمایه و یا بانک سرمایه گذاری کنند، احتمال ریسک کمتری دارد.

همتی با بیان اینکه فضای اقتصادی رو به بهبود است، اضافه کرد: آرام شدن فضای اقتصادی، تامین مالی برای فعالیت‌های تولیدی و رشد صادرات و مثبت شدن تراز تجاری از نشان دهنده بهبود شرایط اقتصادی است. بر اساس آمار مرداد امسال(1398)، نرخ تورم ماهانه به زیر یک درصد (هشت دهم درصد) رسیده که نشان می‌دهد تورم در حال کنترل قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره علت کاهش نیافتن قیمت کالا‌ها پس از افت نرخ ارز، گفت: بازار‌های کالایی، چسبندگی قیمتی دارند و با تداوم ثبات در بازار ارز، آن‌ها نیز کاهش می یابند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تامین ارز واردات گوشت گفت:بازار تعیین کننده نرخ ارز سامانه نیما است و دولت دخالتی ندارد. در عین حال هر کس که می‌خواهد ارز از نیما بگیرد باید درخواست بدهد که به نرخ روز به آن‌ها ارز داده می‌شود.

همتی درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت گوشت، گفت: این موضوع را باید از وزارت صنعت سوال کنید، بانک مرکزی دخالتی در قیمت محصولات ندارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °