ایران عضو رسمی اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:07 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۷۱۸۴۷۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱
وزیر نیرو گفت: با امضای یادداشت رسمی میان جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ششم آبان امسال به طور رسمی عضو این اتحادیه می‌شویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا اردکانیان در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه مؤسسان اتحادیه اقتصادی اوراسیا کشور‌های فدراسیون روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس با بازار حدود ۱۹۰ میلیون نفری هستند، افزود: حدود ۴۰ کشور هم در صف پیوستن به این اتحادیه هستند که تاکنون فقط ۲ کشور ایران و ویتنام پذیرفته شده اند.

وی با اشاره به اینکه فرایند این پیوستن، پیچیده و زمان بر بوده است، گفت: از پارسال که مسؤلیت کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و ارمنستان به وزارت نیرو محول شد، مسائل را با کمک وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت امور خارجه پیگیری کردیم و اجلاس و سفر‌هایی انجام و لایحه آن در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و تیر امسال قانون پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

اقای اردکانیان ادامه داد: بعد از ظهر چهارشنبه ششم شهریور در مسکو در محل دبیرخانه کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یادداشت رسمی میان جمهوری اسلامی ایران و دبیر کل این اتحادیه مبادله و این موافقتنامه در مدت ۶۰ روز عملیاتی خواهد شد و ششم آبان به صورت رسمی وارد آن می‌شویم.

وی اضافه کرد: از نخستین آثار آن این است که ۸۶۴ قلم کالا از سوی دو طرف مشمول تجارت ترجیحی خواهد شد و این نخستین بار است که پس از پیروزی انقلاب در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شویم.

اقای اردکانیان ادامه داد: ۵۰۳ قلم کالا برای ما دارای تعرفه‌های ترجیحی است که می‌توانیم صادر کنیم و از این تعداد، تعرفه ۷۰ قلم صفر خواهد بود.

وزیر نیرو گفت: از مرز‌های زمینی جمهوری ارمنستان و مرز‌های آبی با فدراسیون روسیه و قزاقستان می‌توانیم کالا‌ها و محصولات خود را در بازار‌های آن جا عرضه کنیم و این موضوع نقش بسیار تعیین کننده دارد.
اقای اردکانیان افزود: ارزش صادرات و واردات مجموع این کشور‌ها حدود ۷۵۳ میلیارد دلار است و بازار بزرگی در انتظار ما خواهد بود.

وی اضافه کرد: سران این اتحادیه اقتصادی از آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در اجلاس بعدی دعوت کردند که به میزبانی نخست وزیر ارمنستان در اویل مهر در شهر «ایروان» برگزار خواهد شد.

اقای اردکانیان افزود: انتظار داریم این موضوع که برای توسعه روابط اقتصادی منطقه‌ای موثر است فرصت‌های شغلی زیادی را در بخش‌های مختلف ایجاد کند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک از دبیرکل این اتحادیه اقتصادی برای حضور در کشورمان دعوت خواهیم کرد تا جلساتی را داشته باشیم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه پارسال خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر و امسال یکی از ترسال‌ترین‌ها را تجربه کردیم، گفت: پارسال در اوج تابستان در کمبود برق و آب، برنامه ۰۹۸ را تدوین کردیم به این معنا که با فرض اینکه سال آبی ۹۷ و ۹۸ مانند قبل باشد تابستان ۹۸ را با خاموشی صفر سپری کنیم.

اقای اردکانیان ادامه داد: حساب کردیم حدود ۸ هزار مگاوات کمبود تولید خواهیم داشت بنابراین برنامه ریزی کردیم ۵ هزار مگاوات تولید جدید برق و ۳ هزار مگاوات هم مدیریت مصرف داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ۱۱ برنامه برای مدیریت این مصرف تدارک دیده شد تا عادت مصرفی را اصلاح کنیم و با انجام این کار، امسال ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت انرژی بیشتری از پارسال به بخش صنعت دادیم.

اقای اردکانیان با اشاره به اینکه با تغییر ساعات کار ادارات، استفاده آن‌ها از وسایل سرمایشی کمتر شد، افزود: از حدود ۲۳ هزار مگاوات توانی که صرف دستگاه‌های برودتی می‌کنیم ۴ هزار ۵۰۰ تا ۵ هزار مگاوات مربوط به سازمان‌های دولتی و نهادهاست.

وزیر نیرو گفت: از محل این ۱۱ برنامه مدیریت مصرف توانستیم ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه علاوه بر آن طرح‌های توسعه را هم ادامه دادیم، افزود: از ابتدای انقلاب، صنعت برق رو به توسعه بود در آن زمان کل ظرفیت نصب شده ما کمتر از ۸ هزار مگاوات بود که اکنون این رقم به حدود ۸۲ هزار مگاوات رسیده است.

اقای اردکانیان اضافه کرد: از اول انقلاب تا سال ۱۳۹۲ به طور متوسط هر سال حدود ۱۷۷۵ مگاوات ظرفیت نصب شده اضافه کردیم، اما از سال ۱۳۹۲ تاکنون این رقم به حدود ۲۲۰۰ مگاوات در سال افزایش یافته است و در یکسال گذشته یعنی از مهر پارسال تا ۲۳ خرداد امسال توانستیم سه هزار و ۸۰۰ مگاوات در قالب ۱۵ واحد نیروگاهی به مدار بیاوریم که از این رقم حدود ۶۰۰ مگاوات، بهبود راندمان بود و این دستاورد بزرگی است ضمن اینکه امسال صادرات انرژی را افزایش دادیم.

وزیر نیرو گفت: پارسال حدود ۲ و نیم میلیارد کیلو وات ساعت در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ انرژی صادر کردیم و در ۵ ماهه اول امسال این رقم به ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلو وات ساعت افزایش یافت.

وی افزود: با همه همسایگان، امکان تبادل انرژی داریم و از طریق آن‌ها می‌توانیم با دیگر کشور‌ها ارتباطمان را برقرار کنیم.

اقای اردکانیان اضافه کرد: زمانی که خودمان به انرژی نیاز داشته باشیم اولویت با تامین نیاز داخلی ماست و صادرات پارسال و امسال در زمان‌هایی انجام شد که اوج بار مصرف نبود.

وی گفت: در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط، هر سال اوج بار نسبت به سال قبل پنج و بیست و دو صدم درصد افزایش داشته است.

اقای اردکانیان افزود: پارسال با آغاز برنامه مدیریت مصرف توانستیم این رقم را به دو و ۹۸ صدم درصد کاهش دهیم و امسال رشد بار نسبت به پارسال از یک درصد تجاوز نکرده است.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به مردم اطمینان می‌دهم در زمینه حذف قبض کاغذی مشکلی ایجاد نخواهد شد، گفت: با حذف قبض کاغذی، ۱۲ هزار اصله درخت حفظ خواهد شد. البته قرائت کنتور برق را همچنان خواهیم داشت بنابراین اشتغال کارکنان این زمینه حفظ می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°