۳ سامانه جدید هوشمند در گمرک رونمایی شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:44 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۸۴۸۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
همزمان با پنجمین روز از هفته دولت از سه سامانه جدید هوشمند گمرک شامل گمرک موبایل، پلمپ هوشمند و شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی در رویه‌های گمرکی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سامانه گمرک موبایل این امکان را برای ذینفعان گمرک فراهم می کند که اطلاعات لازم را درباره مراحل مختلف تشریفات گمرکی کالا از طریق تلفن همراه کسب و امور مربوط به آن را بدون استفاده از رایانه و به کمک تلفن همراه و در هر مکانی که امکان وصل شدن به اینترنت هست انجام دهد.

پلمپ هوشمند سامان‌های است که اطلاعات اظهارنامه کالا به آن متصل شده و با توجه به کد QR نصب شده بر روی آن، احتمال تخلف و جعل به طور قابل ملاحظ‌های کاهش می یابد. این پلمپ‌ها از طریق سیستم RFID (ردیابی به شیوه امواج رادیویی) قابل ردیابی خواهد بود.

سامانه شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی نیز سامان‌ه هایی است که ذینفعان گمرک می توانند از امکانات آن شامل حامل‌های اظهارنامه، ریجستری موبایل، اعتبار تجاری و اظهارنامه گمرکی برای انجام امور گمرکی خود استفاده کنند.

با بهره برداری از این سامانه ها، انتظار می‌رود ضمن رفع مشکلات مربوط به نقل و انتقال کالا به ویژه در حوزه ترانزیت، دسترسی به اطلاعات و انجام تشریفات گمرکی در بستر وب سریعتر و آسانتر شود.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی سامانه‌های جدید گمرکی و قدردانی از تلاش مدیران و کارشناسان گمرک، بر اهمیت به کارگیری رویه‌ها و ابزار‌های هوشمند در سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد به ویژه گمرک تأکید کرد و گفت: اقدامات انجام شده در راستای گمرک هوشمند بخشی از برنامه جامع وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تحقق اقتصاد هوشمند است که از طریق طرح‌های مختلف اجرایی شده و اثرات قابل توجهی در بهبود عملکرد کلی این وزارتخانه داشته است.

مهدی میراشرفی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران نیز در این مراسم با اشاره به تصمیم جدی گمرک برای تحقق گمرک هوشمند گفت: سامانه‌های اخیر حاصل تلاش و همت کارشناسان گمرک و همکاری متخصصان داخلی است که با هدف فراهم آوردن شرایط سهل‌تر برای انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا به بهره برداری رسیده است.

وی با قدردانی از حمایت و پشتیبانی وزیر امور اقتصادی از برنامه‌های توسعه‌ای گمرک به ویژه تقویت و تکمیل سامانه‌های هوشمند در گمرک، بر تداوم تلاش‌ها برای ارائه تسهیلات و خدمات مطلوب‌تر به ذینفعان گمرک تأکید کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°