ملت ایران مرعوب و تسلیم فشار‌ها نمی‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۴۸۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین (سی سی تی وی): ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشار‌ها نمی‌شود و زمین نمی‌خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می‌دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ظریف که روز‌های دوشنبه و سه شنبه این هفته به پکن سفر کرده بود با حضور در برنامه «دیده بان جهانی» شبکه خبر «سی سی تی وی» که به مجری گری "شوی" معروف‌ترین مجری تلویزیون چین برگزار شد به بسیاری از سوالات مرتبط با برجام، روابط ایران با کشور‌های دنیا، بحران خاورمیانه، مناسبات ایران و چین و همچنین اوضاع هنگ کنگ پاسخ داد.

هنوز در چارچوب برجام عمل می‌کنیم
وزیر خارجه ایران در این برنامه که چهارشنبه شب پخش شد درباره توافق بین المللی برجام گفت برجام یک توافق میان ایران و کشور‌های بزرگ دنیا بود ایران از آن خارج نشده است بلکه ایران به دلیل رفتار‌ها و عملکرد‌های طرف‌های دیگر بخصوص پس از خروج آمریکا از این توافق و تحمل یک سال فشار، برخی از تعهداتش را کاهش داده است.

او به شائبه خروج ایران از برجام واکنش نشان داد و گفت که بنا به خروج نبوده است ما فقط تعهداتمان را کاهش می‌دهیم که علت‌های آن هم مشخص است و منافع اقتصادی چندانی در اختیار ملت ایران قرار نگرفته است.

ظریف گفت که به اروپا هم یک سال مهلت دادیم و پیشرفت چندانی بدست نیامد با این حال ایران هنوز هم در چارچوب برجام عمل می‌کند.

از مشکلات تحریم عبور می‌کنیم
وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی آمریکا و آینده گفت: ما به آینده بسیار خوشبین هستیم ما به بیگانگان وابسته نیستیم و ملت ایران به طور جدی برای پیشرفت تلاش می‌کند.

ظریف افزود که ایران با شدیدترین فشار‌های اقتصادی در یک سال گذشته روبرو بود، ولی از مشکلات عبور می‌کند ایران با همسایگان خود و روسیه روابط بسیار نزدیکی دارد به رغم همه فشار‌ها ما نه تنها زمین نمی‌خوریم بلکه به مراتب قوی‌تر از گذشته و پیشرفته‌تر خواهیم شد.

رهیافت سیاسی تنها راهکار حل مساله سوریه است
وزیر خارجه ایران در مورد سوال سوریه گفت: ایران، روسیه و ترکیه برای حل بحران، پایان درگیری‌ها و ریشه کن کردن تروریسم همکاری خوبی با ارایه رهیافت سیاسی و پیشنهاد‌های سازنده از مدت‌ها قبل داشته اند و در طول پنج سال گذشته هم همینطور بوده و راهکار مذکور کاملا موفق بوده است.

او تصریح کرد متاسفانه بر خلاف این اقدامات سازنده، برخی از قدرت‌های خارجی می‌خواهند اوضاع سوریه و منطقه ناامن باشد آن‌ها می‌خواهند چالش ایجاد کنند تا منطقه خاورمیانه توازن و پویایی خود را از دست بدهد و دچار چند دستگی شود رهیافت‌های ما مسالمت آمیز است، اما می‌بینیم که در همین اوضاع آمریکایی‌ها میلیارد‌ها دلار اسلحه به کشور‌های حاشیه خلیج فارس می‌فروشند و نقشی کاملا مخرب ایفا می‌کنند.

ایران از گذرگاه‌های کلیدی «یک کمربند-یک راه» است
ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه به همکاری ایران با چین در راه ابریشم اشاره کرد و گفت: راه ابریشم می‌تواند فرصت‌های زیادی برای کشور‌ها ایجاد کرده و باعث رشد اقتصادی، فقرزدایی، ایجاد تاسیسات زیربنایی و کاهش جرایم فرامرزی شود و یک منشا پیشرفت باشد.

او گفت که ایران می‌تواند با کریدور‌های اقتصادی که در اختیار دارد و پل ارتباطی با اروپا و ارتباط نزدیک با آسیای مرکزی و افغانستان از گذرگاه‌های بسیار مهم و عناصر کلیدی پیشرفت برنامه راه ابریشم باشد و به اجرای موفق آن مساعدت کرده و مشارکت فعالی در این مسیر داشته باشد.

دخالت غرب عامل نا آرامی‌های هنگ کنگ
وی در پاسخ به سوالی درخصوص ناآرامی‌های هنگ کنگ و مداخله بیگانگان در این منطقه هم گفت: برخی از کشور‌های غربی همیشه به دنبال نفوذ در کشور‌های مستقل برای پیشبرد انگیزه‌های سیاسی خود بوده و هستند آن‌ها مشکلی، چون حقوق بشر در هنگ کنگ ندارند بلکه می‌خواهند در امور داخلی چین مداخله کنند و البته نمی‌توانند شکافی در چین ایجاد کنند.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد که چین برای کنترل اوضاع هنگ کنگ و امور داخلی خود نیازی به کشور‌های دیگر ندارد.

ظریف در بخش پایانی مصاحبه امسال را که مصادف با هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو است، تبریک گفت و اضافه کرد: چینی‌ها سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و این قابل تقدیر است.

او گفت که چین نماینده معجزه اقصادی مستقل در دنیا است و با تمرکز بر رشد و با بسیج همه توان کشور و ملت توانسته است دستاورد‌های قابل تحسین و شایانی در این هفت دهه حاصل کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °