احترام به برجام شرط ایران برای گفتگو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۵۶۶
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
وزیر امور خارجه شرط گفتگو با آمریکا را احترام این کشور به تعهدات برجام اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر امور خارجه، پس از سفری آسیایی که با چین آغاز شد، با ژاپن ادامه داشت و با مالزی به پایان رسید، به کشور بازگشته است.

محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه خبری برنامای مالزی گفت: در نظر دارد برای شرکت در سطح عالی مجمع عمومی سازمان ملل در پایان ماه سپتامبر به نیویورک سفر کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های اعمال شده ضد وی افزود: آمریکا موظف است که کشور‌های عضو سازمان ملل را در فعالیت‌های این سازمان در نیویورک شریک بداند و من قصد دارم از این فرصت استفاده کنم.

"محمدجواد ظریف" تصریح کرد: می‌خواهد مطمئن شود که آمریکا تعهدات خود را نسبت به سازمان ملل متحد رعایت یا نقض می‌کند.

این شبکه اعلام کرد: پیش از این روزنامه نیویورکر در مطلبی نوشت که "رند پال" سناتور آمریکایی در دیدار ۲۰ روز پیش خود با وزیر امور خارجه ایران، از وی دعوت کرده است تا با "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کند، آن هم درست در زمانی که تنش‌ها میان واشنگتن و تهران به شدت بالا گرفته بود.

"ظریف" در چنین شرایطی دعوتنامه غیرمنتظره برای دیدار با "ترامپ" در کاخ سفید دریافت کرده است.

وزیر خارجه ایران به خبرنگار تلویزیون برناما گفت: ایالات متحده اگر بخواهد مذاکره کند باید به توافق هسته‌ای احترام بگذارد و بلیت بازگشت به برجام را بخرد.

همچنین "ظریف" در مصاحبه با خبرنگاران شرق آسیا در کوالالامپور گفت: اگر آمریکا خواهان مذاکره است باید ابتدا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ احترام بگذارد و متعهد به اجرای آن شود.

وزیر خارجه ایران افزود: آمریکا درگیر جنگ اقتصادی ضد مردم ایران است و این امکان وجود ندارد که ما با آمریکا وارد مذاکره شویم، مگر این که آن‌ها از تحمیل جنگ و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران دست بردارند.

ظریف تاکید کرد: اگر آن‌ها بخواهند دوباره به اتاق مذاکره برگردند، بلیتی وجود دارد که باید آن‌ها خریداری کنند و آن هم بلیت رعایت توافق نامه است.

وزیر خارجه ایران با توجه به پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار رئیس جمهوری ایران گفت: ما تنها خواهان دیدار و گفتگو با آمریکا نیستیم بلکه به دنبال دیداری موثر همراه با نتیجه هستیم.

"ترامپ" روز دوشنبه با لحنی نرم‌تر به ایران گفت: "اگر شرایط مناسب باشد، با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران دیدار می‌کنم".

"ظریف" افزود: "روحانی" نیز در سخنانی بدون اشاره مستقیم به موافقت رئیس جمهوری آمریکا برای ملاقات با وی، تصریح کرد: ما آن‌هایی را که تحریم بر مردم روا داشتند و تروریسم اقتصادی را بر مردم ایجاد کردند، خاطرمان هست، بنابراین هرگونه تحول در رفتار ما از توبه آن‌ها آغاز میشود.

وزیر خارجه ایران از زبان "روحانی" گفت: آن‌ها باید از راه و مسیر خطایی که رفتند برگردند و با احترام و تکریم، انقلاب و نظام و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهایشان باز گردند.

"ظریف" افزود: رئیس جمهور ایران اعلام کرد: در رابطه ما با آمریکا بدون اینکه آمریکا از تحریم‌ها دست بردارد و دور اشتباههایش خط بکشد، دچار تحول مثبتی نخواهیم شد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °