دژپسند: غرب نیز به بانکداری اسلامی توجه دارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:24 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۸۶۲۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانکداری اسلامی، علاوه بر کشورهای اسلامی در نظام های بانکی کشورهای غربی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 فرهاد دژپسند در گشایش سی‌امین همایش بانکداری اسلامی، این تجربه گرانقدر را یک نظام مالی توانمند و مثبت توصیف کرد و گفت: امروز بانکداری اسلامی خوشبختانه مورد توجه بسیاری از نظام‌های بانکی کشور‌های مختلف قرار گرفته است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: علاوه بر کشور‌های اسلامی که به عناوین مختلف خود را مقید به اجرای بانکداری اسلامی می‌دانند، کشور‌های غربی نیز به بانکداری اسلامی توجه دارند و به همین دلیل وظیفه ما در این عرضه سنگین‌تر شده است.
 
وی با اشاره به گذشت ۳۸سال از تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا اظهار کرد: انتظار بود بعد از گذشت چهار دهه از اجرای این قانون، امروز کاملا این احساس شکل گرفته باشد که بانکدارى ایرانى، اسلامى است درحالیه هنوز در مورد مبانی مسئله دچار مساله هستیم و این موجب شده برخی مراجع نسبت به این قانون و عملیات بانکی به شدت منتقد باشند.

وزیر اقتصاد افزود: باید توجه داشته باشیم که فارغ از انتقادات و ضعف‌ها باید عملکرد نظام بانکی را در این شرایط پرتنش، ارج بنهیم، ولی نقد‌ها را هم جدی بگیریم.

او ادامه داد: فارغ از قضاوت در مورد بانک‌ها، آنچه که واقعیت امروز نظام بانکی کشور است، نشان می‌دهد که اقتصاد ما بانک پایه است و در بازار سرمایه نیز تحلیلگران می‌دانند که تحول خوب و خاصی به وقوع پیوسته است و ما شاهد هستیم روند تحولات و فعالیت‌های بازار سرمایه مثبت است، ولی نقش نظام بانکی در تامین مالی چه بلندمدت و چه کوتاه مدت، نقش قالب و برجسته است و نظام بانکی متناسب با این نقش، باید خود را برای ایفای وظیفه اصلی در فرآیند رشد و توسعه آماده کند؛ اگر این رخ ندهد، به طور قطع از قافله عقب خواهیم ماند.

وی با تاکید بر حرکت نظام بانکی به سمت تحولات فناوری تصریح کرد: امروز نظام بانکی دنیا، بهره مندی از تحولات فناوری را در دستور کار قرار داده و اگر نظام بانکی ایران، بخواهد در عرصه رقابت در نظام بانکی دنیا به کرسی و رقابت دست یابد، باید به این امر توجه و اقدام کند که از بهترین فناوری‌های دنیا بهره‌مند شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در این میان حتما استفاده از فناوری‌های نو در کاهش هزینه‌ها اثرخواهد داشت و اگر بانک‌ها بخواهند در خدمات فعلی محصور شوند، هزینه تمام شده خدمات آن‌ها بسیار بالا و عملیات آن‌ها غیر قابل رقابت خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بانکداری اسلامی فساد در نظام بانکی را می‌زداید اظهار کرد: امروز نمی‌توانیم به بانکداری اسلامی به گونه‌ای که مطلوب ما است، دست یابیم؛ نمی‌توانیم بدون توجه به فناوری‌های نو حرکت کنیم؛ لازمه تحول در نظام بانکداری، عدم مقاومت در مقابل نوآوری بانکی است و باید حتی در مقام غواص حرفه‌ای بهترین‌ها را که قابلیت تطبیق با نظام بانکی ایران دارند را بومی سازی کرده و به کار بگیریم.

دژپسند تاکید کرد: بنابراین در مسیر تحقق بانکداری اسلامی، هم می‌توانیم وظیفه اصلی بانک‌ها در حوزه وکالت را به درستی انجام دهیم و هم نظام بانکداری را در اتاق شیشه‌ای قرار داده و هر گونه فساد را بزداییم.

وزیر اقتصاد مشکل دیگر نظام بانکی را سود و بهره عنوان کرد و گفت: در نظام بانکداری اسلامی این سوالی جدی است که در حال حاضر فردی که می‌خواهد از نظام بانکی وام بگیرد، یک فرد ریسک پذیر نیست، اگر ریسک‌پذیر بود به بازار سرمایه مراجعه می‌کرد؛ این فرد اگر برای تامین مالی به نظام بانکی مراجعه کرده، می‌خواهد که میزان سود برای او مشخص باشد؛ این در حالی است که در بانکداری اسلامی، تعیین نرخ سود بر مبنای بازدهی است و این، ریسک را بالا می‌برد، پس به نسبت بالارفتن ریسک، تقاضا برای وام بانکی وجود نخواهد داشت.

دژپسند همچنین ساختار مالی کشور را نامناسب دانست و خاطرنشان کرد: ما در نظام بانکداری باید گام‌های اسلامی شدن را سریعتر برداریم، اما متاسفانه ساختار مالی کشور مناسب نیست و نمی‌توان این موضوع را تنها متاثر از رفتار نظام بانکی کشور دانست، بلکه عوامل محیطی به انحای گوناگون در مقام فاصله دادن نظام بانکی از ساختار مورد نظر ما است.

وزیر اقتصاد گفت: باید بدانیم که اگر بهره وری در نظام بانکی کشور پایین باشد، نمی‌توانیم نقش خود را به عنوان وکیل به درستی ایفا کنیم و اگر نقش خود را به درستی ایفا نکنیم، بازدهی مناسب را برای سپرده گذاران به دست نخواهیم آورد و آنچه که حق آن‌ها است به آن‌ها بر نخواهیم گرداند.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش شعب بانکی افزود: وکیل می‌پذیرد که در نظام بانکی از منابع به بهترین شکل استفاده کند، این نقش وکالت بانک‌ها است و اگر بهره وری بانک‌ها پایین باشد، مشکل آفرین خواهد بود، بنابراین ساماندهی شعب بانک‌ها بسیار مهم است و اگر بانک‌ها به فناوری‌های جدید مجهز شوند و پرسنل کارآمد و توانمند داشته باشند، این همه شعب برای بانک‌ها ضروری نخواهد بود.

وزیر اقتصاد گفت: البته کاهش شعب راحت نیست، اما بهره وری آن‌ها بالا نیست و من می‌دانم که عوامل محیطی بسیار مقاومت می‌کنند که تعداد شعب کم نشود، من هم این مقاومت را احساس می‌کنم؛ ضمن اینکه اجرای حاکمیت شرکتی در بانک‌ها نیز باید به خوبی صورت گیرد.

دژپسند گفت: اجرای اصول حاکمیت شرکتی به بهره ور شدن بانک‌ها کمک کرده و به حداقل سازی هزینه‌ها منتهی خواهد شد، بنابراین بانک‌ها بر مبنای اصول حاکم بر عملیات بانکی کار خواهند کرد؛ خوشبختانه اکنون بانک کشاورزی اولین بانکی است که اجرای این مقوله را شروع کرده ضمن اینکه رهاسازی نظام بانکی از گوشوار‌هایی تحت عنوان دارایی سمی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°