وزارت بهداشت: افزایش اهدای عضو در ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:28 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۷۱۸۶۳۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هرچند هنوز در زمینه اهدای عضو از استاندارد‌های دنیا عقب هستیم، اما با فعالیت‌های فرهنگی انجام شده، امسال رشد خوبی داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا قاسم جان بابایی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: وضعیت اهدای عضو در برخی استان‌ها مثل یزد خیلی خوب است و در تلاش هستیم تا در تمام استان‌ها بهبود یابد.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغ شده به دانشگاه‌های علوم پزشکی، افراد زنده هم می‌توانند کلیه و بخشی از کبد را اهدا کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت به رشد ۳۷ درصدی پیوند اعضا در چهار ماهه گذشته نسبت به سال قبل اشاره کرد و گفت: از تمام گروه‌های مرجع از جمله رسانه‌ها می‌خواهیم تا در زمینه فرهنگ سازی وزارت بهداشت را کمک کنند.

جان بابایی از ساماندهی فرآیند اهدای عضو افراد زنده خبر داد و اضافه کرد: افراد اهدکننده از طریق سامانه الکترونیکی ثبت نام می‌کنند و واسطه‌ها دیگر نقش نخواهند داشت و جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته می‌شود.

وی افزود: ۶۰۰ خدمت پرهزینه را امسال به بیمه‌ها ابلاغ کردیم که ۳۰ داروی گران قیمت را شامل می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت به کمبود تخت بیمارستانی در برخی مناطق و وجود تخت اضافه در برخی نقاط دیگر اشاره کرد و ادامه داد: در تلاش هستیم تا بی عدالتی در زمینه تخت جبران شود.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: سند درمان در سال ۹۷ تدوین و امسال بازنگری و ابلاغ شد و برای اولین بار سطح بندی خدمت برای تمام بیماری‌ها انجام شد و هر بیمارستان متناسب با بیماران و امکانات خود سطح بندی می‌شود.

وی از کاهش فرانشیز و تسهیل زایمان طبیعی در سال جاری خبر داد و گفت: در حوزه بیماران خاص، فرایند تشخیص بیماری در داخل کشور تسهیل شد و این اقدام صرفه جویی ارزی به همراه داشت.

جان بابایی گفت: در حوزه نظارت، بازدید سرزده توسط روسای دانشگاه‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود و در سامانه مربوطه بارگزاری و ارزیابی می‌شود تا اصلاح شود.

معاون درمان وزارت بهداشت از کاهش اعتبار بیمارستان‌هایی که ایمنی بیمار را به عنوان یک معیار ارزیابی مهم در نظر نگیرند خبر داد و افزود: بیمارستان‌ها به صورت دوره‌ای بازدید و اعتبارسنجی می‌شوند.

وی، توسعه تخت و تجهیز بیمارستان‌های مناطق محروم را در دستورکار عنوان کرد و گفت: تا آخر سال، ۶ هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت، از افتتاح بیمارستان‌هایی در زابل، زاهدان و سراوان خبر داد و افزود: هرمزگان، ایلام، آذربایجان شرقی، خوزستان و دیگر مناطق کم برخوردار مورد توجه وزارت بهداشت برای بهبود خدمات و توسعه تخت هستند.

وی گفت: راه اندازی ۲۵۰ کلینیک سرپایی و ۱۰۰ اورژانس بیمارستانی تا آخر سال در دستورکار قرار دارد چرا که ۹۰ درصد خدمات مورد نیاز مردم به خدمات سرپایی مربوط می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص دارو‌های تک نسخه‌ای نیز گفت: زیرساخت‌های الکترونیک لازم برای ثبت اطلاعات بیماران، پزشکان و داروخانه‌ها فراهم می‌شود تا جلوی سوءاستفاده‌ها در این حوزه گرفته شود.

وی گفت: طبق قانون هر داروی خارجی باید از لحاظ هزینه اثربخشی بررسی شود بعد برای بیماران تجویز شود البته در مورد دارو‌های نجات بخش امساک نمی‌کنیم.

جان بابایی در خصوص مشکلات اورژانس بیمارستان‌ها نیز توضیح داد: بیشترین مشکل در حوزه اورژانس، تعیین تکلیف بیمار است تا به بخش تحویل شود. معاونت درمان در این حوزه با افرادی که کوتاهی کرده اند برخورد کرده است.

وی در خصوص تامین دارو‌های مورد نیاز بیماران ام اس نیز گفت: داروی این بیماران در داخل کشور تولید می‌شود و بر اساس هزینه اثربخشی در صورت نیاز وارد می‌شود.

مهدی شاد نوش سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت نیز در این نشست خبری گفت: ارتقای اهدای عضو در کشور تا ۵۰ درصد به فرهنگ سازی مربوط می‌شود.

وی گفت: بیش از ۵۳ هزار پیوند عضو تاکنون داشته ایم که ۷۰۰ پیوند کبد در سال در شیراز و بیش از ۱۳۰۰ پیوند قلب در سال در کشور انجام می‌شود.

سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به وجود امکان پیوند۵۳ بافت و هشت عضو، ایران را یکی از موفق‌ترین کشور‌ها در این حوزه عنوان کرد و گفت: مردم با ارایه بزاق دهانشان می‌توانند به ارتقای بانک سلول‌های بنیادی کشور کمک کنند.

شادنوش در پاسخ به سوالی درباره اهدای عضو محکومان به اعدام نیز گفت: این موضوع از دستور کار خارج شده است.

علیرضا عسگری مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت هم توجه به نظام الکترونیک، ایمنی بیمار و فرایند مدیریتی را از معیار‌های اعتبار سنجی بیمارستان‌ها عنوان کرد و گفت: حتی بیمارستان‌های محروم هم می‌توانند درجه اعتبار خود را افزایش دهند و تلاش می‌کنیم وابستگی درجه بندی به پول را کم کنیم.

وی از کاهش درجه اعتبار هشت بیمارستان در سال جاری خبر داد و افزود: نظارت‌ها به طور مرتب و به صورت میدانی انجام می‌شود و با ابلاغ نظام وقایع ناخواسته تلاش شد تا خطا‌های بیمارستانی کاهش یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°