دلایلی که سود کشاورز را کاهش می دهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:15 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۷۱۸۶۴۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
معاون سازمان تعاون روستایی معتقد است: در کشور دلایلی وجود دارد که باعث شده نظام واسطه و توزیع کننده بر حاشیه سود فعالیت‌های کشاورزی مستولی شود و کشاورزان سهم ناچیز و نگران کننده‌ای از عایدی داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالرضا مسلمی  در گفتگوی ۱۸:۳۰ درباره سودآور نبودن کشاورزی در ایران گفت: در اصل شغل کشاورزی در همه جای دنیا سودآور است و در ایران هم با دارابودن مزیت‌ها و ظرفیت‌های بالای کشاورزی، اصل این شغل سودآور است.

او افزود: اما در چند دهه اخیر به دلایل مختلفی، کشاورزی در ایران دیگر به معنی واقع سودآور نیست.

مسلمی ادامه داد: این دلایل به ویژه در مقوله بازار و بازاریابی و کم اثر شدن شبکه‌های مربوط به تعاونی‌ها در امر سیاستگذاری کشاورزی، باعث شده کم کم نظام واسطه و توزیع کننده بر حاشیه سود فعالیت‌های کشاورزی مستولی شده و کشاورزان سهم ناچیز و نگران کننده‌ای از عایدی داشته باشند.

او با بیان اینکه یک بخش از این مشکلات به هزینه‌های بالا بر می‌گردد، گفت: هزینه‌ها نیز تابعی از وضعیت اقتصادی موجود هستند که وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی و تشکل‌های مرتبط در این باره تلاش کردند هزینه‌های تولید تا حد معقولی کاهش بیابد؛ اما به نسبت افزایش قیمت هزینه نهاده ها، هزینه‌های متعدد دیگری وجود دارد که باعث می‌شود کشاورزان منتفع نشوند.
 
دلایلی که سود کشاورز را کاهش می دهد
او افزود: بالا بودن هزینه‌های نیروی انسانی، انرژی، تسهیلات و پول و بیمه کشاورزان در ایران در مقایسه با کشور‌های های اروپایی و آسیایی و همچنین مجموعه هزینه‌های پس از تولید در کنار سایر هزینه‌ها بر دوش کشاورز، باعث می‌شود او با وجود زحمت بسیاری که در تولید محصول می‌کشد، متضرر شود.


رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی میهمان تلفنی برنامه گفت: مکانیزه نبودن کشاورزی در ایران، قدیمی بودن ماشین الات، بی برنامگی در تولید و نبود صندوق بیمه ای برای حمایت از کشاورز باعث ضرر و زیان این قشر می‌شود.

سیدرضا نورانی گفت: در بخش کشاورزی حدود ۱۶ و نیم میلیون هکتار زمین کشاورزی و باغی با بیش از ۱۲۰ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی وجود دارد، اما کشاورزی در کشور ما حمایت نمی‌شود و به همین دلیل هم بر آن سرمایه گذاری کلان صورت نمی گیرد.

او سپس به تولید سیب درختی در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برآورد‌ها به نظر می‌رسد در سال ۹۸، میزان تولید سیب درختی بین ۴ تا ۴.۵ میلیون تن باشد که با صادرات یک تا ۱.۵ میلیون تن از این محصول ارزش صادراتی آن به نزدیک یک میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان محصولات کشاورزی افزود: با وجود افزایش تولید، اکنون دولت باید برنامه ریزی صادراتی، سرمایه در گردش یا تخصیص تسهیلاتی را برای صادرات سیب درختی تهیه و تصویب کند تا در نیمه دوم سال طبق روال صادرات شود، در غیر این صورت سیب روی دست تولیدکنندگان می‌ماند و دولت چاره‌ای جز خرید تضمینی و ذخیره سازی نخواهد داشت.
 
دلایلی که سود کشاورز را کاهش می دهد

او ادامه داد: اگر نگاه ویژه به برنامه‌ریزی تولید به وجود نیاید این اتفا‌ق‌ها در آینده نیز تکرار خواهد شد. در سال‌های گذشته مشکلی که اکنون در هنداونه وجود دارد در سیب‌زمینی، پیاز، خیار و گوجه و برخی دیگر از محصولات وجود داشته است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه‌و تره‌بار گفت: وقتی در یک فصل اتفاق‌هایی به وجود آمده است که با کاهش تولید همراه شده‌ایم قیمت در آن فصل به حدی بالا رفته است که هر تولیدکننده دیگری را نیز ترغیب کرده است که در فصل بعد به تولید آن محصول اقدام کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°