سرویس مدارس و ضرورت های ایجاد سامانه "سپند"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۶۹۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
رئیس اداره توسعه انجمن های اولیا و مربیان مدارس: نظارت بر فعالیت سرویس مدارس از امسال با ایجاد سامانه الکترونیکی "سپند" دقیق تر خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد رضا، ولی زاده رئیس اداره توسعه انجمن‌های اولیا و مربیان مدارس گفت: طبق آیین نامه حمل و نقل دانش آموزان مصوب سال ۸۷ هیئت دولت سه وزارت خانه کشور، راه و شهرسازی و آموزش و پرورش متولی اصلی حمل و نقل دانش آموزان هستند که وزارت آموزش و پرورش به نیابت از اولیا و به عنوان عامل اجرایی و واسطه فرایند‌ها فعالیت می‌کند.

او افزود: قبل از اینکه سه وزارت خانه فعالیت خود را شروع کنند آسییب‌ها از جمله نبود شفافیت در حوزه پرداخت‌ها و دریافت‌های مالی، نبود صلاحیت فردی و استاندارد‌های خودرو در زمینه معاینه فنی خودرو احصا و شناسایی شد و در راستای برطرف کردن این آسیب‌هایی و شفافیت بود که سامانه پایش ناوگان حمل و نقل دانش آموزان (سپند) به وسیله وزارت کشور با تعامل وزارت آموزش وپرورش طراحی شد.

به دلیلی طولانی شدن روند فنی ثبت نام از اول تا ۱۰ شهریور به مدیران مدارس واگذار شد و از ۱۰ شهریور تا پایان شهریور نیز اولیا می‌توانند کار ثبت نام را انجام دهند البته کار ثبت نام اکثر مدارس به صورت دستی و کلاسیک انجام شده است.

بایدها و نبایدهای سرویس مدارس

ولی زاده گفت: اطلاعات اولیا به وسیله مدیران وارد سامانه می‌شود و ورود اطلاعات دانش آموزان انجام خواهد شد. با توجه به اینکه سامانه "سپند" دیرتر از معمول کار خود را شروع کرده مدارس طبق روال سنتی خود فرایند ثبت نام را انجام می‌دهند و مشکلی در ثبت نام سرویس مدارس بوجود نخواهد آمد.

او افزود: از سامانه سپند و اپلیکیشن وابسته به سامانه والدین می‌توانند از طریق گوشی تلفن رفت و آمد فرزند خود را رصد کنند و همچنین نسبت به رفتار راننده نظر دهند.

رئیس اداره توسعه انجمن‌های اولیا و مربیان مدارس گفت: در زمان ثبت نام مدیران نمی‌توانند مبلغی را دریافت کنند و دریافت هزینه سروییس در زمان ثبت نام خلاف قانون است و باشروع سال تحصیلی می‌توانند ۴۰ درصد مبلغ را دریافت و مابقی تقسیط شود.

ولی زاده گفت: بعد از تعیین آدرس مطابق نرخ نامه شورای شهر مبلغ از طریق درگاه الکترونیکی قابل پرداخت خواهد بود و دستگاه‌های نظارتی از طریق نرخ نامه به تخلفات رسیدگی می‌کنند.

این سامانه در راستای شفافیت و رفع ابهام برای بهینه سازی حمل و نقل دانش آموزان انجام شده است و وزارت آموزش و پرورش از ایجاد این سامانه هیچگونه منفعتی نخواهد داشت.

ولی زاده در ادامه درباره مدارس غیر دولتی نیز گفت: ما بیش از ۱۰۰ هزار مدرسه و بیش از ۱۰۰ هزار مدیر مدرسه داریم که این سامانه تلاش می‌کند با گرفتن برخی اختیارات از عوامل انسانی و سپردن آن به سامانه‌های الکترونیک شفاف سازی کنند و از تخلفات جلوگیری شود.

او گفت: در آیین نامه تاکید شده اولویت حمل و نقل در مدارس دخترانه با بانوان باشد که باتوجه به استقبال کم بانوان از این امکان با آقایان بیشتر همکاری می‌کنیم.

خودرو‌های معرفی شده از سامانه سپند معاینه فنی دارند و راننده نیز از نظر روانی مورد بررسی قرار گرفته است و مطمئن‌تر از رانندگان و سرویس‌های آزادبر خواهند بود.

بایدها و نبایدهای سرویس مدارس

مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری در ارتباط تلفنی گفت: طبق برنامه نام نویسی رانندگان سرویس مدارس نیز باید در سامانه "سپند" باشد و برچسب واحدی که در شورای شهر به تصویب رسیده است بر روی ناوگان سرویس مدارس نصب خواهد شد بنابراین ناوگانی که برچسب نداشته باشد مشمول جریمه خواهد شد.

او گفت: برچسب واحد سرویس مدرسه امسال در شورای عالی ترافیک به تصویب رسید. تا سال قبل هر شهر برچسب خود را داشت و این نابسامانی حل شد و به واسطه برچسب واحد نظارت‌ها دقیق‌تر خواهد بود.

او افزود: برخی والدین به دلیل اینکه تمایل دارند با ناوگان آزادبر قرارداد ببندند، مشکلاتی را ایجاد می‌کند که از والدین درخواست می‌شود در ناوگان واحد مدارس ثبت نام کنند.

صلاحیت رانندگان از نظر سوپیشینیه، عدم اعتیاد و تست سلامت روانی مورد بررسی قرار می‌گیرند و خودروی آن‌ها نیز از نظر برچسب معاینه فنی به صورت برخط و دوره‌ای تست خواهد شد.

بازرسین تاکسیرانی و آموزش و پرورش نیز نظارت‌ها را بر سرویس و رانندگان و خودرو خواهند داشت، اپلیکیشنی نیز در اختیار والدین قرار می‌گیرد که از والدین نظرخواهی خواهد شد تا به تخلفات و رفتار‌های نامناسب رسیدگی شود.

ضامنی گفت: طبق قانون شهرداری‌ها، وظیفه شورای اسلامی تعیین نرخ در هر شهر است و تاکسیرانی در حوزه نرخ گذاری دخیل نیست و نرخ مصوب شهر‌ها نرخ مصوب خواهد بود که در صورت تخلف به شکایات رسیدگی خواهد شد.

او درباره آموزش رانندگان نیز گفت: دوره‌های آموزشی برای رانندگان در نظر گرفته شده است. سرویس مدرسه از خانه تا مدرسه به صورت کارگاه آموزشی خواهد بود که آموزش‌های منفی با نظارت‌ها حذف خواهد شد و سعی خواهد شد آموزش‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های نوین انجام شود.

والدین می‌توانند از منزل نیز ثبت نام سرویس مدارس دانش آموزان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای انجام دهند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °