نشست رای اعتماد به دو وزیر/ روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۸۷۷۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با حضور رئیس جمهور در صحن مجلس در حال برگزاری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، افزود: آمریکا در ۱+۵ با ما گفتگو می‌کرد و اگر تمام تحریم خود را بردارد باز هم امکان پذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم حضور پیدا کند.
وی در رابطه با سوء برداشت‌ها از سخنرانی‌هایش، گفت:، چون این حرف را در سخنرانی‌ها نمی‌توانیم کاملا باز کنیم، برخی فکر می‌کنند مقصود از مذاکره، گفت و گوی ۲ جانبه است؛ خارجی‌ها معمولا برداشت‌های خود را دارند، اما اصول سیاست‌های ما را رهبری مشخص می‌کند؛ همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد.

روحانی عنوان کرد: امسال نخستین گام کاهش تعهدات را برداشتیم، اما در عین حال مذاکره خود را نیز با کشور‌هایی که روابط نزدیک داریم - مثل چین و روسیه و دیگر کشور‌ها مثل اروپا و دیگران کشور‌ها - ادامه دادیم.
وی با یادآوری اینکه در پایان دو ماه به نتیجه نرسیدیم و گام دوم تعهدات برجامی را برداشتیم، افزود: دو ماهه دوم نیز روز‌های پایانی خود را طی می‌کند؛ در این دو ماه مذاکرات مختلفی داشتیم؛ با برخی سران کشور‌ها مستقیم و با برخی تلفنی صحبت کردیم.
رئیس جمهوری تاکید کرد: اگر اروپا یا کشور‌های ۱+۴ بتوانند به بخشی از تعهدات مهم خود عمل کنند، ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدید نظر کنیم، اما اگر کار مهمی انجام ندهند حتما قدم سوم را در روز‌های آینده (پنجشنبه) برمیداریم.
روحانی با بیان اینکه هرچه قدم‌های بیشتری برداریم حل مساله سخت‌تر خواهد شد، گفت: از آنجایی که بازگشت به نقطه نخست آسان است، همچنان بعد از مرحله سوم باز هم به مذاکرات خود ادامه می‌دهیم.
وی عنوان کرد: اساس بحث ما با اروپا این است که اگر نفت ما را نقد و یا نسیه بخرند و پول در اختیار باشد، شرایط برای گام‌های کاهش تعهدات تسهیل می‌شود؛ بحث ما در مورد چند ماه آینده تا پایان سال میلادی است؛ هنوز به توافق نرسیده ایم، اما مذاکراتمان ادامه دارد.
رئیس جمهوری ادامه داد: حالا که مشخص شد سیاست آمریکا جواب نمی‌دهد و ملت ایران برابر توطئه‌ها و مشکلات ایستادگی می‌کند، به مسیر درست و تعهدات بازگردند تا شاهد شرایط دیگری باشیم.

دروازه دیپلماسی هیچ گاه بسته نبوده است
روحانی اظهار داشت: برای مشکلات زلزله سال ۹۶ و سیل امسال، دولت همه توان و تلاش خود را به کار برده است؛ دولت مشکلات را نه با همکاری همه مردم و ارگان‌ها رفع می‌کند. همه این‌ها نشان از آن دارد که مقاومت و ایستادگی جواب می‌دهد و در کنار آن دیپلماسی فعال می‌تواند مسیر را برای ما آسان‌تر کند.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما هیچگاه دروازه دیپلماسی را نبستیم و نخواهیم بست، بیان کرد: سیاست این دولت از آغاز دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم تعامل سازنده با جهان بوده و این را ادامه خواهیم داد. ما معتقد نیستیم که از دو ابزار یا دیپلماسی یا مقاومت یکی را باید استفاده کنیم؛ معتقد نیستیم که مقاومت ملی با دیپلماسی فعال در تضاد است ما این دو را مکمل همدیگر می‌دانیم.
روحانی عنوان کرد: خواهشمندم بعضی رسانه‌های جمعی تضاد و تقابل و دوگانگی در کشور درست نکنند. شرایط ما شرایط دوگانگی نیست بلکه شرایط وحدت و صدای واحد است. نباید ما صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم. بگذاریم دشمن با حنجره خودش حرف بزند. چرا یک عده حنجره خودشان را به برنامه و تبلیغات دشمن و صدای دشمن عاریه می‌دهند؟ امروز باید متحد و در کنار هم باشیم.
رئیس جمهوری تصریح کرد: با اتحاد و فعال شدن همه کنار یکدیگر می‌توانیم از این مشکل راحت‌تر عبور کنیم و بدون اتحاد، وحدت و یکپارچگی شاید عبور از مشکل فعلی بسیار سخت و مشکل باشد.
روحانی گفت: بعد از یکسال صبر راهبردی، ما سیاست تقابل کاهش تعهد را آغاز کردیم. این فرصت برای جهان و تاریخ کافی بود. لازم بود برابر دیگران که تعهداتشان را کنار گذاشته یا به شدت کاهش داده بودند کاهش تعهدات را آغاز کنیم.

پس از ۱۶ ماه مقاومت، نگاه دنیا به مردم ایران تغییر کرده است
روحانی گفت: شرایط امروز کشور، سخت و پیچیده است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضاییه و سایر ارکان نظام دارد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: به یاد ندارم که هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران در فشار اقتصادی بی حد و حصر و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان قرار گرفته باشد.

روحانی گفت: در ۱۶ ماه پیش طرحی از طرف دشمنان مطرح شده بود که با اعلام و اجرای تحریم شدید علیه جمهوری اسلامی ایران، کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد. اگر به تاریخ کشور‌های دیگر مراجعه کنیم با چنین تحریمی - که از تحریم صادرات نفت و سایر موارد گرفته تا تحریم شدید بانکی و تا تحریم کشتیرانی و بیمه و سایر تحریم‌ها - هیچ کشور معمولی نمی‌توانست ۶ ماه تحمل کند.

وی افزود: با محسابات عادی، محاسبه آن‌ها مبنی بر اینکه بعد از ۶ ماه چیزی از نظام، انقلاب، دولت و مجلس باقی نمی‌ماند چندان غلط نبود، اما وقتی این محاسبه برابر یک ملت آبدیده که فراز و نشیب فراوان در تاریخ دیده و ایمان قوی و اعتقاد قوی به خاندان رسالت و همواره پشت سر پرچم سالار شهیدان و آمادگی ایثار برای در طول تاریخ بوده، اعمال می‌شود نادرست و غلط از آب در می‌آید؛ آن‌ها امروز به این واقعیت رسیده اند.

روحانی ادامه داد: امروز نگاه دنیا و حتی نگاه آمریکا به ملت ایران نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت عوض شده است. آن‌ها هم به این نتیجه رسیده اند که با فشار حداکثری نمی‌توانند ملت ایران را به زانو درآورند. این همه پیغام با واسطه با سراسر جهان که امروز مشاهده می‌کنیم به خاطر همین یاسی است که بر نقشه دشمن و افکار دشمن مستولی شده است.

وی ادامه داد: آن‌ها می‌دانند این راه پاسخ نخواهد داد و می‌دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی، چون جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل هیچ نتیجه‌ای نمی‌دهد؛ در آن زمان نیز آن‌ها فکر نمی‌کردند ملت ما با وجود همه دشواری‌ها برابر جهان یعنی در برابر کشوری که به ایدئولوژی شرق به ظاهر خودش را مسلح و با سلاح غرب و شوروی و فرانسه و با پول ارتجاع به ویژه عربستان خود را مجهز کرده بود، بتواند پیروز شود.
روحانی گفت: آمریکا به بعثی‌ها اطلاعات می‌داد، شوروی و فرانسه اسلحه می‌داد، ارتجاع عرب هم دلار و پول و بندر به آن‌ها می‌داد و برخی از کشور‌های مرتجع منطقه فرودگاه را در اختیار آن‌ها گذاشته بودند و با وجود همه این تلاش‌ها و حصری که برای ما بوجود آورده بودند، رزمندگان دلاور، سپاه و ارتش، بسیج و همه مردم با دادن عزیزترین فرزندان خود پیروزی را به دست آوردند.
رئیس جمهوری ادامه داد: این جنگ تحمیلی دوم که از نوع اقتصادی، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت، در این جنگ تحمیلی هم ملت ما پیروز صحنه است. این سخن امروز ادعا نیست.

با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی، آمریکا را منزوی کردیم
روحانی اضافه کرد: راهبردی که نظام برابر توطئه آمریکا اتخاذ کرد راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود. ما با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم.
روحانی یادآور شد: در تاریخ جهان از آن زمانی که آمریکایی‌ها ابرقدرتی خود را شروع کردند، برای نخستین بار است که این کشور علیه یک ملت و کشور برنامه ریزی و توطئه می‌کنند و دنیا به آن‌ها روی خوش نشان نمی‌دهد، رای مثبت نمی‌دهد و راه آن‌ها را نمی‌پذیرد و حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران همنوا هستند؛ از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع حقوقی بین المللی و در دادگاه بین المللی ملت ایران پیروز این صحنه بوده است.

رئیس جمهوری اضافه کرد: یک نمونه پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه بزرگ جهانی وارد شده و تنها مانده باشد، او و اذنابش یک رژیم منحوس و نامشروع و چند «کشورک» در کنار آمریکا ماندند و کل ملت ایران خود را در کنار ملت‌های جهان و حتی دولت‌های بزرگ جهان می‌بینند.
وی ادامه داد: ما در این راه و مسیر، نخستین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشور‌های ۱+۴ بود. در این فرصت تاریخی می‌توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر به تعهدات خود عمل می‌کردند ما هم به تمامی تعهدات در برجام عمل می‌کردیم و بنابراین آمریکا نه تنها از لحاظ سیاسی، اجتماعی، افکار عمومی و حتی اقتصادی نیز شکست می‌خورد.
روحانی گفت: متاسفانه بعد از تخلف و خیانت آمریکا و زیر پاگذاشتن تعهدش، اروپایی‌ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند یا هر دو، که آنچه ما می‌فهمیم هر دو است. جایی می‌توانستند انجام ندادند و جا‌هایی نیز با مشکلاتی مواجه بودند.

استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است
روحانی تاکید کرد: در این مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است؛ بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی‌بریم و بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود؛ بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد، مجلس و دولت قوه قضائیه و همه ارکان دست به دست هم دهند و بتوانیم مردم را از معضلات و مشکلات اقتصادی که آن‌ها را تحت فشار قرارداده از این فشار بکاهیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر نقش رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسه سه قوه و شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با تدبیر ایشان شکل گرفت، گفت: «حتی ایشان در جلسه‌ای این پیشنهاد را مطرح کردند و فرمودند اگر نظری دارید بعدا صحبت شود و این اصلش مورد قبول همه باشد و ما پذیرفتیم و بر آن مبنا آن جلسه شروع شد و البته خیر و برکات فراوانی هم این جلسه داشت و امیدواریم بعد هم برکات بیشتری برای ما داشته باشد».
وی نمایندگان مجلس را حامیان اصلی دولت خواند، گفت: شما به وزیران رای دادید و دولت به پیشنهاد و تعیین افراد، توسط رییس جمهوری و رای اعتماد شما کار خود را آغاز کرد بنابراین با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده و با کمک شما است که دولت در مسیر قانونی خود قدم بر می‌دارد؛ بنابراین در این روز‌های سخت با وحدت از این مشکل عبور کنیم ولو اینکه برای مردم روز‌های سختی گذشته و باز روز‌های سختی خواهد بود.
روحانی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران موفقیت و پیروزی را به دست آورده است، گفت: بعد از اردیبهشت ۹۸ که تحریم را شدیدتر و به اصطلاح خود صد در صد کرده و از تمام ابزار خود علیه ملت ایران استفاده کرده اند، آنچنان فشاری بر کشور‌های دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز می‌کرد یا بکند یا از ایران به کشور دیگری که به قول ایرانی‌ها با چهارچشم مواظبت می‌کنند. اگر یک قایق از بندر ما حرکت کند و مقصدی را مدنظر قرار دهد تحت مراقبت شدید آن‌ها قرار می‌گیرد، چنین تحریمی و چنین پایشی و نظاره گری و فشاری بی سابقه است.
رییس جمهوری ادامه داد: باید شاخص‌های اقتصادی در این چند ماه بگوید که آیا مقاومت ملت ایران پاسخ داده یا پاسخ نداده است.

بازار سرمایه امیدوارکننده است
روحانی اظهار داشت: اخیرا بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که شاخص بهای تولیدکننده در ماه گذشته نسبت به ماه قبل از آن، فقط هفت دهم درصد، یعنی کمتر از یک درصد رشد داشته و در شاخص نقطه به نقطه نیز هشت واحد درصد کاهش داشته است؛ این آمار‌ها نشان دهنده کاهش شاخص بهای تولیدکننده است و اثر آن در چند ماه آینده در تورم مصرف کننده ظاهر می‌شود؛ این علامت، یک علامت مثبت به شمار می‌آید.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به ثبات نرخ ارز اشاره کرد و گفت: قیمت ارز از یک ثبات نسبی در دو ماه اخیر برخودار شده که نشان می‌دهد بازار آرامش دارد؛ علاوه بر این، بازار سرمایه نیز امیدوار کننده است که این به معنای امید مردم به تولید است.
وی با بیان اینکه اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند، گفت: شاخص‌های صنعتی نشان می‌دهد هم در زمینه اخذ مجوز هم افتتاح کارگاه‌های صنعتی ما نسبت به سال گذشته رشد ۱۸ تا ۲۰ درصدی داریم که این رشد به این معناست که برخلاف تمام تبلیغاتی که متمرکز شده تا روحیه ملت ما را تضعیف کند، مردم ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت هستند.

رئیس جمهوری گفت: اینکه ما در آغاز امسال و در شرایط فعلی کلید ساخت ۱۱۰ هزار مسکن شهری و روستایی را می‌زنیم و اعلام می‌کنیم تا سال آینده ۹۰۰ هزار واحد ترمیم و ساخته می‌شود، به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه است؛ خانه سازی‌ها توسط دولت انجام نمی‌گیرد بلکه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم کرده است.

الحاق به اوراسیا آبان ۹۸ اجرایی می‌شود
رئیس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار پس از انقلاب، ورود به روابط آزاد تجاری با جمع کشور‌های اوراسیا را عملیاتی کرده است که در آبان سال ۹۸ اجرایی می‌شود؛ به این ترتیب ایران عملا وارد یک پیمان اقتصادی-منطقه‌ای می‌شود که می‌تواند راه را برای صادرات و واردات آسان‌تر کند.

روحانی به توافق‌های انجام شده برای مبادله با چند کشور بزرگ جهان با پول ملی اشاره کرد و گفت: این امر به معنای ضربه بر دلار و توطئه‌های آمریکا نسبت به برنامه‌های اقتصادی کشور است.
رئیس جمهوری افزود: امروز در کشور شرایط آرام تری نسبت به دو سه ماه پیش مشاهده می‌کنیم و به امید خدا شرایط بهتری نیز در ماه‌های بعد تجربه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در این ۶ سال در شرایط بسیار سختی قرار داشته و کشور به استثنای یکسال و نیم، همیشه در تحریم بوده است، گفت: باوجود تحریم‌ها، ۱۴ فاز پارس جنوبی و ۱۵ واحد پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و در کشاورزی تحولات بزرگی بوجود آوردیم. ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین در قالب طرح‌هایی در خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان اجرا شده است. همچنین، با وجود همه فشارها، گازرسانی و آب رسانی و برق‌رسانی به روستا‌ها و انتقال خطوط تلفن و اینترنت به روستا، بطور روزانه ادامه دارد.

موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبودیم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رابطه با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: نمایندگان مجلس قصد اضافه کردن وزیر جدیدی را دارند؛ ما دولتی‌ها چندان موافق تشکیل این وزارتخانه نبودیم، اما تصمیم نهایی با نمایندگان و شورای نگهبان است.

روحانی با اشاره به استعفای سید محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آقای بطحایی علاقه‌مند شد که در کنار شما نمایندگان باشد و استعفا داد. در استعفای خود نوشته بود که می‌خواهم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنم، ولی من خیلی موافق نبودم، ولی اصرار وی و تنگی وقت برای استعفا، به دفتر ما فشار آورد و موجب پذیرش استعفا شد.
وی با بیان اینکه بطحایی وزیر خوبی بود، تصریح کرد: وی در کار خود فعال بود و در دولت هیچ مشکلی نداشت. البته با وزیران قبلی هم نداشت با آقای دانش و فانی هم مشکلی نبود. با این‌ها رابطه خوبی داشتیم و از حسینی هم که در این چند ماه زحمت را به دوش گرفت و آموزش و پرورش را سرپرستی کرد، بسیار راضی هستیم و او بیش از آنچه فکر می‌کردیم، توانست آموزش و پرورش را اداره کند.
رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه لازم نیست توضیح بدهم میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و هویت ملی چقدر برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: شاید اگر میراث فرهنگی نبود، کتاب نمی‌توانست هویت ملی ما را تبیین کند. کاری که آثار شیراز، اصفهان و بقیه شهر‌های بزرگ ایران را می‌تواند گویا باشد، زبان کتاب قاصر و کوتاه است. زبان تمدن و معماری یک زبان رسا و همه فهم است و ترجمه هم نمی‌خواهد. یک زبان واحد دارد و همه دنیا نیز می‌فهمند.
روحانی اضافه کرد: آثار فراوانی در استان‌های ما وجود دارد. کمتر استانی داریم که آثار ۷۰۰ ساله، ۸۰۰ ساله و هزار ساله در آن نباشد. همه استان‌ها از این نعمت بزرگ که پرچمدار هویت ایرانی است، برخوردار هستند. نگه داشتن، حفظ و معرفی این‌ها به دنیا و عرضه کردن به مردم داخلی و خارجی یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی همه ماست.
وی با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ماست، ابراز داشت: ما امروز باید دو کار بزرگ انجام دهیم. نخست اینکه نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوانان بیکار بمانند. نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد پیدا کند. باید در شرایط تحریم هم بیکاری را کاهش دهیم.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دومین مساله در بحث محیط کسب و کار است که ما بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم تا مردم به خوبی بتوانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: برای این کار، موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است؛ هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور در بخش‌های مختلف می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور باشد که ما امروز بسیار به آن نیاز داریم.
روحانی ادامه داد: افتخار می‌کنم دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ برساند که به معنای آن است که همه بخش اجرایی کشور، مجلس و سایر مسئولان در این زمینه فعال بودند؛ پس گردشگری برای ما مهم است.

مونسان آمادگی مسئولیت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را دارد
روحانی افزود: گردشگری برای ما مهم و خوشبختانه رو به توسعه است؛ از آغاز دولت یازدهم تا امروز هر سال نسبت به سال قبل، گردشگران بیشتری وارد کشور ما شده اند و امروز هم برای ارز و ریال ما و هم برای اشتغال و فروش اجناس ما بسیار مهم است و البته صنایع دستی هم در کنار آن که هم موجب تحرک در اشتغال است و هم معرف فرهنگ عظیم ایرانی ما است.
رئیس جمهوری بیان کرد: برای این کار آقای مونسان که از قبل هم در همین سمت در دولت فعالیت می‌کرد، عنصر فعال، بانشاط، پرکار، خوشفکری است که از بهترین دانشگاه این کشور فارغ التحصیل شده و آمادگی دارد این بار هم مسئولیت این بخش را بر دوش بگیرد.
روحانی گفت: امیدوارم با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این دو سال باقی مانده همچنان آقای مونسان بتواند در این سمتی که تاکنون بوده، البته به عنوان وزیر، این مسئولیت را بر عهده گیرد.

حاجی میرزایی تجربه خوبی در آموزش و پرورش دارد
روحانی در ادامه به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه پایه‌ای و اساسی است و هر آنچه که برای آینده کشور می‌خواهیم، آغاز آن از آموزش و پرورش است. اگر معنویت و نشاط و پیشرفت اجتماعی و صنعتی می‌خواهیم و اگر اشتغال، قدرت ملی می‌خواهیم، از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.
وی تصریح کرد: امروز یک سرمایه بسیار بزرگ و عظیم به عنوان امانت مردم یعنی ۱۴ میلیون دانش آموزش در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار مسئولیت آموزش و پرورش را در سراسر کشور بر دوش گرفته اند و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: آموزش و پرورش، جزو وزارتخانه‌هایی است که پیچ و خم آن بیشتر از وزارتخانه‌های دیگر است و ما برای اینکه به معرفی وزیر برسیم، باید از این پیچ و خم‌ها عبور کنیم. برای آموزش و پرورش در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آن‌ها آقای حاجی میرزایی بود.

روحانی با بیان اینکه حاجی‌میرزایی مزایای ویژه خود را دارد، گفت: اگر وزیر دیگری بود مزایای وی را نداشت. وی از نظر خلق و خوی، اخلاق، ادب و نحوه برخورد، انسان فوق‌العاده‌ای است و ما تا به حال در این ۶ سال ندیده‌ایم که عصبانیت وی چگونه است و این را تجربه نکردیم.
وی با بیان اینکه دبیری دولت کار آسان و ساده‌ای نیست، گفت: حاجی میرزایی در همه روز‌های سخت دولت و در این ۶ سال، کار را به خوبی و با نظم و بادقت در تنظیم و آماده کردن برنامه‌های دولت انجام داده است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: هیچگاه ندیدیم وی طرحی را به دولت بیاورد که در متن آن اشتباه و یا در چارچوب‌های آن ایرادی وجود داشته باشد و این نشان از دقت، حوصله و پرکاری وی است. ضمن اینکه وی با همه اعضای دولت و سیاست‌ها و مصوبات دولت و با آموزش و پرورش آشناست. می‌دانم که معلمان ما همچنان مطالباتی دارند و همچنان ما باید در کنار آن‌ها باشیم و به آن‌ها کمک کنیم.
روحانی تصریح کرد: حاجی میرزایی این توان را دارد هم از لحاظ تحصیلات که علوم اجتماعی است و هم از نظر تجربه کار معلمی هم تجربه ۲۰ ساله کار معلمی در آموزش و پرورش داشته، کاملا برای این کار مهیا است. معتقدیم در دوران وی، یک تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود. این وزارتخانه برای همه ما و آینده ما بسیار اهمیت دارد.
روحانی بیان کرد: من از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم به این دو وزیر رای دهند تا بتوانیم با همه افراد کابینه که مورد نیاز ما هستند فعالیتمان را ادامه بدهیم. مخصوصا آموزش و پرورش که ما نزدیک مهرماه هستیم و بار بسیار سنگینی امروز بر دوش این وزارتخانه است. امیدواریم این بار امانت را به این دو عزیزمان بسپاریم و بتوانیم در این مسیر و در شرایط سخت کشور ان شاء الله موفق باشیم.

تسلیت ایام سوگواری
روحانی همچنین ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان را تسلیت گفت و اظهار امیدواری کرد همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من امر به خوبی‌ها و نهی از پلشتی‌ها و زشتی‌ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

وی ادامه داد: همه امید ما این است که بتوانیم پیرو راه آن بزرگوار برای اصلاح جامعه باشیم و در مسیر استقرار خوبی‌ها و پاک کردن جامعه از بدی‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.
 
****مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش****

تجربه عالی و برجسته در آموزش و پرورش ندارد
نادر قاضی‌پور در جلسه بررسی صلاحیت محسن حاجی‌میرزایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش به عنوان مخالف، بیان کرد: فردی باید وزیر آموزش و پرورش شود که شخصیت ملی و جذاب داشته باشد تاکنون ما نسبت به معیشت فرهنگیان ارزان فروشی کردیم. اما آنان در انجام رسالت تعلیم و تربیت خود کوتاهی نکردند. دولت در انتخاب وزیر آموزش و پرورش ساده‌ترین راه را رفته است.

وی اظهار کرد: فقط نباید از بین اعضای دفتر رئیس جمهور وزیر به مجلس معرفی شود. انتخاب آقای حاجی میرزایی دم دستی است و ایشان ۲۰ سال است که از بدنه آموزش و پرورش دور هستند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس تاکید کرد: امروز سرنوشت بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز در دستان این وزارت خانه است. آیا در بدنه فرهیخته آموزش و پروش کسی برای تصدی این وزارت‌خانه نبود؟. آقای حاجی میرزایی تجربه عالی و برجسته در آموزش و پرورش ندارد و ماه‌ها طول می‌کشد تا مسائل اصلی حوزه آموزش و پرورش را شناسایی کند. وزارت آموزش و پرورش جای آزمون و خطا و تجربه اندوزی نیست.

وی تاکید کرد: آقای حاجی میرزایی در برنامه خود اشاره‌ای به گام‌های اجرایی برای بیانیه گام دوم رهبر انقلاب که جوانان را نیز در بر می‌گیرد، نداشته است. از سوی دیگر برنامه‌ای برای رفع چالش‌ها و مشکلات پیش روی این وزارت خانه ندارد. ارتقاء جایگاه فعلی آموزش و پرورش نیاز به اتحاد حاکمیتی دارد.

قاضی پور گفت: آموزش و پرورش سالهاست که بدون متولی است و انتصابات غلط در این وزارت خانه کار را به اینجا کشانده است. در برنامه آقای حاجی میرزایی اشاره‌ای به حفظ شأن و منزلت فرهنگیان و همچنین برنامه اجرایی برای بازماندگان از تحصیل نشده است.

چگونگی رفع دغدغه‌های فرهنگیان در برنامه‌هایش دیده نشده است
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که در برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش موضوعی درباره چگونگی رفع دغدغه‌های فرهنگیان نیامده است، لذا با توجه به این‌که اقای حاجی میرزایی دو دهه از آموزش و پرورش دور بوده گزینه مناسبی برای سکان‌داری این وزارتخانه مهم نیست.

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، محمود نگهبان سلامی به عنوان مخالف گفت: در تمام دنیا اولویت اول با وزارت آموزش و پرورش است، اما آموزش و پرورش برای دولت نه تنها اولویت اول نیست که حتی اولویت دهم هم نمی‌باشد.

وی با بیان این‌که نیروی انسانی سرمایه کشور است که به فراموشی سپرده شده، اظهار کرد: طی این سال‌ها دولت و وزرای آموزش و پرورش وعده تحقق سند تحول بنیادین را دادند، اما از موضع شعار فراتر نرفته است. وقتی آموزش و پرورش به عنوان اولویت اول رییس جمهور و هیات دولت نیست چطور وزیر پیشنهادی می‌تواند دغدغه‌های فرهنگیان، مشکلات و مطالبات آن‌ها همچون دادن پاداش پایان خدمت و رتبه‌بندی معلمان را حل کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حاجی میرزایی دو دهه از آموزش و پرورش فاصله داشته است، افزود: علی‌رغم این‌که آقای حاجی میرزایی انسانی اخلاق مدار و محجوب است، اما نگاهی به سوابق ایشان نشان می‌دهد که دو دهه از آموزش و پرورش فاصله داشته و معلوم نیست چطور می‌خواهد دغدغه فرهنگیان را رفع کند البته که در برنامه‌های پیشنهادی ایشان هم چیزی نیامده بود. ایشان ۶ سال در دولت حضور داشته انتظار می‌رفت که رییس جمهور فردی از بدنه فرهنگیان را به عنوان وزیر معرفی می‌کرد.

نگهبان سلامی با بیان این‌که وزیر پیشنهادی طرحی میان‌مدت و بلندمدت برای رفع چالش‌های فرهنگیان ندارد، گفت: برنامه‌هایی همچون بهبود وضعیت معیشت فرهنگیان، ارتقای وضعیت مدارس دولتی و رفع نابرابری با مدارس غیردولتی، بهبود فضای فرسوده آموزش و پرورش از جمله مواردی است که در برنامه وزیر پیشنهادی دیده نمی‌شود.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، نیروی انسانی کارآمد را زیربنای کشور دانستند، اما سوال این است که تا چه حد به این موضوع در برنامه‌های وزیر پیشنهادی توجه شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان گفت که هیچ‌گونه کتاب، مقاله و تالیفی از حاجی میرزایی در حوزه آموزش و پرورش ندیده است.

برنامه‌اش آرمان‌گرایانه است نه واقعی
نماینده مردم خوی در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم مخالف تدریس زبان‌های قومی در مدارس و مناطق مخصوص اقوام و قومیت‌هاست.

سیدتقی کبیری در جلسه علنی بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان مخالف گفت: متاسفانه رییس‌جمهور پیشنهاد وزارت ایشان را در دقیقه ۹۰ مطرح کرد تا مسئله کمبود زمان نیز حساسیت بیشتری پیدا کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: سوابق شما نشان می‌دهد که جنابعالی ۱۸ سال از بدنه وزارتخانه جدا بودید و قبل از آن نیز در نهضت سوادآموزی حضور داشتید و با وجود چندین میلیون بی‌سواد این نهضت، سوابق شما در این نهاد مشخص نیست. برنامه شما آرمانگرایانه است نه واقعی. سهم تولیدناخالص ملی در بخش آموزش و پرورش چهار درصد است، چه برنامه‌ای جز کلی‌گویی برای فرهنگیان و کارکنان این وزارتخانه دارید. برنامه‌ای برای نهضت سوادآموزی‌ها و حق‌التدریسی و پیمانکاران وجود ندارد. تکلیف شما با مدارس کانکسی و اجرای نظام رتبه‌بندی نیز در برنامه‌های ارائه شده چندان مشخص نیست.

وی ادامه داد: برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی برای تدریس زبان‌های قومی در مدارس مخصوص اقوام هیچ برنامه‌ای ارائه نکرده‌اید و به نظر می‌رسد شما هم با این مسئله مخالف هستید.

نماینده مردم خوی در مجلس از محسن حاجی‌میرزایی خواست تا برای مجلس مشخص کند که چه اندازه توان حمایت از فرهنگیان و به کرسی نشاندن خواسته‌ها و مطالبات کارکنان آموزش و پرورش را دارد.

آیا می‌خواهد به سراغ جیب والدین برود؟
محمد اسماعیل سعیدی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان مخالف گفت: آقای حاجی میرزایی دارای سوابق انقلابی بوده و به مردی متدین معروف است. مخالفت من نسبت به ایشان مربوط به برنامه‌ها و نکات پیشنهادی ایشان است. پرسشم از آقای حاجی میرزایی این است که آیا قرار است در این وزارتخانه اختیارات کامل داشته باشند.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون برنامه‌های زیادی از جانب وزرای مختلف ارائه شده است، ولی چرا این برنامه‌ها عملیاتی نشده و در همان نقطه شروع پایان یافته‌اند. نظام رتبه‌بندی معلمان، مشکلات نظام آموزشی و ده‌ها موضوع دیگر که خودتان بهتر می‌دانید از این دست برنامه‌ها بودند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خطاب به محسن حاجی میرزایی گفت: لطفا توضیح دهید که آیا دولت به شما اختیارات داده است،‌ای کاش رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی می‌نشست و به حرف مخالفان و موافقان گوش می‌داد. یکی از مسائلی که کشور ما از آن رنج می‌برد تمرکز امکانات در تهران است. بحث من این است که وزیر قبلی قربانی رتبه‌بندی معلمان و تعهداتی شده بود که قادر به انجام آن‌ها نبود، زیرا بسیاری از ابزار و امکانات مثل اعتبارات مالی را در اختیار نداشت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از شیوه دریافت پول مدارس از معلمان انتقاد و تصریح کرد: سرانه مدارس قطع شده است، به مدارس پول نمی‌دهند، در آستانه ثبت نام، به مدارس با صراحت گفته شده بود که از والدین پول نگیرید، اما کماکان از والدین پول می‌گیرند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش دچار خشکسالی شده است خشکسالی را به ترسالی تبدیل کنید. تصمیمات وزارتخانه شما برای اصلاح برنامه‌های قبلی چیست؟ در بخش برنامه‌ها کلی‌گویی به وفور یافت می‌شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل مدرک‌گرایی در سیستم آموزشی کشور، اظهار کرد: فارغ التحصیلان ما گرفتار هستند چندی پیش به یک ساختمان فنی و حرفه‌ای رفته بودم و مشاهده کردم که افراد مختلفی از دیپلم تا فوق‌لیسانس در دوره‌های مهارت‌آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای مشغول هستند. مدارس ما حرفه‌ای به دانش‌آموزان نمی‌آموزد برنامه شما برای حل معضل مدرک‌گرایی چیست؟

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به یکی از برنامه‌های محسن حاجی میرزایی، گفت: شما در برنامه‌های خود از «بازنمایی نظام تامین مالی با حرکت به سمت والدین و با استفاده از مدل‌های پیشرفته» حرف زدید آیا می‌خواهید دنبال جیب مردم بروید؟ جیب مردم به اندازه کافی خالی است. اصل ۳۰ قانون اساسی ما آموزش رایگان تا پایان دوره متوسطه را تضمین کرده است. این‌که به سراغ مردم برگردید خلاف قانون اساسی است در این مورد توضیح دهید؟
 
***موافقان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش****

وعده تحقق مطالبات فرهنگیان را داده است
حمید بنایی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان موافق گفت: آقای حاجی میرزایی در چند روز گذشته در فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف برنامه‌های خود را ارائه داده و بر اساس آنچه عنوان کرده جایگاه بالایی برای آموزش و پرورش قائل است و ما هم از ایشان خواستیم آموزش و پرورش را درگیر کار‌های سیاسی و حزب نکند. زیرا این وزارت خانه متعلق به همه کشور است.

وی با اشاره به وجود ۱۵ میلیون دانش آموز و ۱ میلیون فرهنگی در وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آقای حاجی میرزایی در برنامه‌هایی که ارائه دادند حذف تنوع ۲۳ گانه مدارس را وعده دادند و گفتند مدارس باید دو نوع دولتی و غیر دولتی باشد. همچنین اجرای سند تحول بنیادی که خواسته همه فرهنگیان و ملت ایران است نیز از برنامه‌های ایشان اعلام شده است.

بنایی با تاکید بر ضرورت پرهیز از سیاست زدگی در آموزش و پرورش، از وعده حاجی مرزایی برای تحقق مطالبات به حق فرهنگیان خبر داد و یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان نیز اولویت اول ایشان است و ایشان گفته که معلمان صرفا باید از طریق دانشگاه وارد عرصه آموزش و پرورش شوند. ضمن این که شایسته سالاری هم در راس برنامه‌های آقای حاجی میرزایی قرار دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به سابقه حاجی میرزایی به عنوان معاون وزارت آموزش و پرورش و شناخت وی از تحولات آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ایشان واقعا یک معلم واقعی است که سختی‌های معلمان را حفظ کرده و مرام و منش مدیریتی دارد. ضمن این که معتقد به واگذاری اختیارات به مدرسه و افزایش مشارکت دانش آموزان و معلمان است و استفاده از ظرفیت درون آموزش و پرروش به نحوی منزلت معلمان را در برنامه‌های خود دارد.

با سابقه طولانی در نظام آموزشی با دولت همکاری داشته است
سیده فاطمه ذوالقدر در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان موافق اظهار کرد: امروز که رئیس جمهور آقای حاجی میرزایی را برای تصدی وزارت آموزش و پرورش معرفی کرد لازم است مطالبی را بیان کنم. ایشان با سابقه طولانی در نظام آموزشی با دولت همکاری داشته و عضویت شورای معاونان معلمان را در کارنامه خود دارد. وی از نیرو‌های توانمند و یک معلم واقعی بوده و در پاک‌دستی ایشان شکی نیست.

وی افزود: ایشان در برنامه‌های خود نکات قابل توجهی را مطرح کردند از جمله توسعه و ترویج فعالیت‌های پرورشی، آموزشی و فرهنگی در راستای تحقق اهداف عبادی و اعتقادی، سیاسی و هنری، ارتقای بهداشت و سلامت و ایمنی دانش‌آموزان، اشاعه فرهنگ اقامه نماز و توجه به اردو‌ها و فعالیت‌های پرورشی. همچنین تدوین برنامه جامع تأمین بهسازی منابع، اصلاح نظام پرداخت براساس شایستگی‌ها، متناسب‌سازی منابع انسانی در چارچوب برنامه‌های درسی و شرایط اقلیمی و اهداف سند تحول بنیادین، بازآوری معلمان از طریق توسعه شبکه مدیریت دانش، تأمین و تربیت سرمایه انسانی با محوریت دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و بهره‌مندی از سایر دستگاه‌ها مواردی است که در برنامه‌های ایشان به چشم می‌خورد.

ذوالقدر ادامه داد: هر چند انتظارات ما برای وزیر زن محقق نشد، ولی انتظار داریم وزیر پیشنهادی از توانمندی‌های زنان در پست‌های مدیریتی، معاونت‌های وزارتی و مدیر کل استان‌ها استفاده کند. همچنین لازم است ایشان با مافیای کنکور و رشد قارچ گونه آموزشگاه‌ها مقابله کند.

نماینده مردم تهران در پایان اضافه کرد: توجه به مطالبه فرهنگیان، توجه به نهضت سوادآموزی‌ها، رتبه‌بندی معلمان و مسائل پرورشی و ورزشی و آموزشی دانش‌آموزان از جمله مواردی است که آقای وزیر باید به آن توجه کند. امیدواریم با رأی بالا این برنامه خوب محقق شود.

برنامه‌هایش می‌تواند اشتباهات گذشته را جبران کند
محمدرضا منصوری در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان موافق وزیر پیشنهادی بیان کرد: امروز قصد تصمیم گیری در خصوص مهمترین وزارت خانه را داریم که سرنوشت کشور به دست آن است. تمام مشکلات اقتصادی و صنعتی که امروز با آن مواجه هستیم به این وزارت خانه باز می‌گردد. تصمیم گیری‌ها در این وزارت خانه مربوط به حدود ۴۰ یا ۵۰ سال پیش است. متاسفانه این وزارت خانه نتوانسته تاکنون خود را با تغییرات دنیا تطبیق دهد. برنامه‌های آقای حاجی میرزایی می‌تواند راه گشای اشتباهات گذشته در این وزارت خانه باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه برنامه ریزی در وزارت خانه متناسب با تغییرات تکنولوژی، تغییر نکرده است. توجه آقای حاجی میرزایی به روش‌های آموزشی نوین نقطه عطفی در برنامه‌های ایشان است. متاسفانه امروز این وزارت خانه دانش آموختگانی را تحویل جامعه می‌دهد که توان کارآفرینی ندارند.

نماینده مردم ساوه در مجلس تصریح کرد: ایشان نگاه ویژه‌ای به دوره‌ی دبستان دارد. لزومی ندارد که یک فرد همه دروس تئوری را بخواند. بلکه باید هر فردی در درسی که تخصص دارد حرکت کرده تا پس از پایان دوره تحصیلی با دارا بودن مهارت کافی بتواند به جامعه خود خدمت کند. توجه ویژه ایشان به بحث آموزش مهارتی است که این می‌تواند نقطه عطفی در آموزش و پرورش ایجاد کند.

وی در ادامه تاکید کرد: ما امروز با بیش از صد هزار نفر دکترای بیکار در کشور روبرو هستیم که به آموزش غلط بر می‌گردد. نگرش تخصصی ایشان می‌تواند گره خیلی از مشکلات را حل کند.

منصوری در پایان افزود: ما باید به سمتی برویم که خروجی آموزش و پرورش فرد با مهارت باشد که بتواند کارآفرینی داشته و بتواند به جامعه خود خدمت کند.

تاکید بر اجرای سند تحول بنیادین از نکات مثبت برنامه‌های «حاجی میرزایی» است
محمدحسین فرهنگی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان موافق گفت: آشنایی بنده با آقای حاجی میرزایی به روز‌های اول انقلاب بر می‌گردد که ایشان مسئولیت نهضت سواد آموزی و چند مسئولیت دیگر را در استان آذربایجان شرقی داشتند. شاهد تلاش‌های ارزشمند ایشان در اعمال نظرات انقلابی و دینی در حوزه‌های کاری و مسئولیتی بوده ام.

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه مسئول یک سازمان باید مهارت‌های ادارکی بالایی داشته باشد، گفت: مهارت‌های ادراکی به معنای داشتن قدرت بالای تصمیم گیری و اعمال سیاست‌های پیش بینی شده و قدرت بالای هماهنگی با کل سازمان است که این ویژگی در آقای حاجی میرزایی وجود دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در طول انقلاب وزرایی بودند که در وزارت‌خانه‌های کشاورزی و نیرو و نفت مسئولیت‌هایی داشتند و به دلیل مهارت ادراکی بالا کارنامه موفقی از خود به جای گذاشتند. از آن طرف در آموزش و پرورش شاهد حضور وزرایی بودیم که علی رغم وجود سابقه در آموزش و پورش منشاء بر جای گذاشتن آثار گسترده‌ای از خود نشدند؛ بنابراین داشتن مهارت‌های ادراکی و ارزشمند در مدیریت مولفه‌ی مهمی است که آقای حاجی میرزایی با داشتن چنین مهارت‌هایی می‌تواند در مدت باقیمانده دولت سنگ بنای تحولات مختلف را بگذارد.

فرهنگی در پایان حاجی میرزایی را مدیری عالی و با توانایی اداره امور دانست و گفت که تاکید بر اجرای سند تحول بنیادین و مخالفت با سیاست‌های استعماری ۲۰۳۰ از جمله نکات مثبت ایشان به شمار می‌آید.

حاجی میرزایی: مطالبات معلمان حق‌التدریسی و خرید خدمتی را محقق می‌کنم
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش وعده داد که مطالبات معلمان حق‌التدریسی و خرید خدمتی را محقق می‌کند و آیین نامه قانون مصوبه مجلس برای استخدام در آموزش و پرورش را نیز تا پیش از پایان مهر در دولت تصویب و ابلاغ خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس و در جریان دفاع از برنامه‌های خود برای تصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: خیل عظیمی از نمایندگان پشتوانه آموزش و پرورش هستند که سعی می‌کنیم با استفاده از این ظرفیت وضعیت آموزش و پرورش را بهبود ببخشیم. همچنین مطالبات معلمان حق التدریسی و خرید خدمتی را محقق کرده و آیین نامه قانون مصوب مجلس برای استخدام را نیز تا پیش از مهر به تصویب دولت خواهیم رساند.

وی افزود: توسعه مدارس دولتی و افزایش کیفیت آن جزء برنامه‌های من است اگرچه من مخالفتی با مدارس غیر دولتی ندارم، اما وظیفه دارم کیفیت مدارس دولتی را ارتقاء دهم تا مردم قدرت انتخاب داشته باشند. ما باید با جو جغرافیایی در آموزش و پرورش مقابله کنیم. در حال حاضر یک دانش آموز از یک طرف خیابان نمی‌تواند به مدرسه آن طرف خیابان برود، زیرا ضوابط منطقه بندی این اجازه را نمی‌دهد. در حالی که من معتقدم والدین باید امکان انتخاب مدرسه فرزندانشان را داشته باشند.
 
****مخالفان وزیر پیشنهادی میراث و گردشگری****

در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند
 جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بیان کرد: همگی از روند تخریب آثار تاریخی در جای جای کشور مطلعیم. موضوع دیگری که به تاسف این موضوع اضافه می‌کند کاهش گردشگران با توجه به ظرفیت بالا در این حوزه است. همه خوب می‌دانیم برخی کشور‌های همسایه مانند ترکیه آثار تاریخی ما را به نام خود ثبت کرده‌اند.

وی افزود: چرا کشور ایران باید با این سبقه تاریخی صرفا به نفت وابسته باشد که آن هم به دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شود. تعداد گردشگران داخلی که برای سفر به خارج از کشور می‌روند دو تا سه برابر گردشگران خارجی است که به کشئور ما سفر می‌کنند. تعداد گردشگرانی که از کشور ما به خارج از کشور سفر می‌کنند سالانه ۹ میلیون و تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند سالانه دو تا سه میلیون نفر است.

نماینده مردم مهاباد عنوان کرد: آقای مونسان به دلیل ناکارآمدی محجموعه شما نه تنها گردشگران خارجی از ظرفیت‌های گردشگری کشور ما مطلع نیستند بلکه گردشگردان داخلی نیز از این موضوع بی اطلاع مانده اند.

محمودزاده تصریح کرد: بر اساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و مرکز پژوهش‌های مجلس در زمان مدیریت آقای مونسان مشکلات زیادی در این حوزه به چشم می‌خورد مانند عدم تناسب تشکیلات سازمانی و جذب متخصص، عدم تعیین تکلیف نیرو‌های قراردادی، بدترین رتبه ایران در میان مولفه‌های شاخص رقابت پذیری گردشگری در سال ۲۰۱۷، تخریب آثار تاریخی به بهانه‌های مختلف، تبدیل برخی آثار باستانی کشور به مرغداری و دامداری و قیرگونی سقف این آثار و همچنین افزایش سرقت آثار و عدم اقدام قاطع برای مجازات سارقین این حوزه.

وی در پایان اضافه کرد: در خصوص اهمیت حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی تاکیداتی داشتم. لزوم انتخاب فردی تواناتر در این حوزه کملا مشهود است. ممکن است آقای مونسان به دلیل نزدیک بودن با آقای روحانی به عنوان کاندیدای این وزارت خانه معرفی شدند؛ اگرچه ایشان آنچه در توان داشتند انجام دادند، ولی مشکلات در این حوزه در زمان ایشان نه تنها رفع نشده بلکه بدتر نیز شده است.

در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مخالفت با نامزد پیشنهادی تصدی وزارت میراث فرهنگی گفت: رویکرد مسافرت به داخل با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفر‌های خارجی، افزایش پیدا کرده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی‌شود. در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است.

سید مرتضی خاتمی در مخالفت با نامزد پیشنهادی تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: بیشتر تاکیدات من در خصوص کارنامه و عملکرد آقای مونسان است. در دو سالی که گذشت، تلاشی برای برگرداندن برخی برخی آثاری که از کشور خارج شده است، نشده است. نگاه ما در این حوزه غیر جامع بوده است.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس ادامه داد: حتی در زمینه گردشگری شاهد اشکالات زیادی حتی در سطوح مدیریتی مانند فقدان ثبات مدیریتی در ستاد این سازمان بوده‌ایم. عدم طبقه‌بندی و اولویت‌بندی آثار و عدم هدف‌گذاری جزء مشکلات اساسی بوده است. جلسات استان‌ها، جلساتی غیرهدفمند و غیر موثر است.

نایب رئیس کمیسوین بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «در زمینه تحقق اهداف بالادستی حرکت‌های موثری انجام نشده است» اظهار کرد: بر اساس سند مرکز پژوهش‌های مجلس، فقط ۵۰ درصد جهت‌گیری این سازمان در راستای اهداف بالادستی بوده است.

خاتمی ضمن انتقاد از «استفاده نابجای وزیر از آمار» تاکید کرد: این آمار‌ها نشان از عملکرد این سازمان نیست بلکه با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفر‌های خارجی، رویکرد مسافرت به داخل افزایش پیدا کرده است. رشد آمار گردشگری از سیری طبیعی طول سال‌های مختلف تبعیت نمی‌کند. ما در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی‌شود.

وی خطاب به علی اصغر مونسان گفت: دستیابی به جایگاه اول اقتصادی منطقه با اتکا به درآمد‌های غیرنفتی چه قدر مورد هدفگیری بوده است؟ سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مورد تردید است. تصلب واگذاری‌ها به چشم می‌خورد، زیرا بسیاری از آثار فاخر در اولویت‌های این سازمان نبوده است.

خاتمی در پایان اظهار کرد: سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی ۲.۸ ذکر شده که فاصله معناداری با حالت معمول جهانی دارد.

گزارشی از اجرای تکالیف بالادستی حوزه‌ی گردشگری ارائه کند
نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه گزارش وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص اجرای تکالیف برنامه‌های بالادستی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شد.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی در جریان بررسی صلاحیت مونسان به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری در مخالفت با وی گفت: تقویت صنعت توریسم از راه‌های مقابله با تحریم و تقویت اقتصاد مقاومتی است. همچنین حل مشکل اینترنت پرسرعت، از دیگر مواردی است که به گردشگری ایران کمک شایانی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: آقای مونسان توضیح دهد که چقدر تکالیف برنامه‌های بالادستی در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری را اجرایی کرده است از جمله هیات امنایی شدن اماکن تاریخی و موزه‌ها؛ مستثنی بودن سند گردشگری از شمول نظام صنفی و ارائه پیوست‌های تخصصی برای طرح‌های توسعه ملی، اما آیا این تکالیف اجرایی شده است؟ آیا از ظرفیت خیران در حوزه گردشگری بهره برده‌اید؟ و چه برنامه ریزی برای جذب توریست در حوزه درمانی و کشاورزی داشته‌اید؟

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس با طرح این سوال که چند نفر از ایثارگران در حوزه مدیران سازمان فعلی میراث فرهنگی به کار گرفته شده‌اند یادآور شد: آیا ماده ۴۱ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا قانون به کارگیری فرزندان ایثارگران به جای پدرشان اجرا می‌شود؟

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با طرح این سوال که مونسان در دو سال مسئولیت خود در سازمان میراث فرهنگی چند منطقه نمونه گردشگری را طراحی و برنامه ریزی کرده خواستار ارائه توضیحاتی درباره‌ی میزان پیشرفت سند جامع گردشگری شد و این سوال را مطرح کرد که چقدر جلوی تور‌های غیر مجاز گرفته شده است؟

برخورد مناسبی با منتقدانش نداشته است
یک عضو فراکسیون زنان مجلس رابطه مونسان با بدنه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین منتقدانش را خوب ندانست و گفت: آقای مونسان در حالی به نقش مجلس و تعامل با نمایندگان تأکید دارد که در دوران ریاست سازمان میراث فرهنگی، معاونت حقوقی پارلمانی را منحل و در معاونت سرمایه‌گذاری ادغام کرد.

پروانه سلحشوری در جریان بررسی صلاحیت علی‌اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان مخالف گفت: سازمان میراث فرهنگی درحالی با مصوبه مجلس تبدیل به وزارتخانه شد که دولت با آن مخالف بود و در نهایت بعد از تأیید شورای نگهبان با ناراحتی آن را پذیرفت. امروز آقای مونسان می‌گوید که تلاش مجلسی‌ها و نمایندگان باعث تبدیل شدن سازمان به وزارتخانه شده است، ولی همین فرد در طول دو سال مسئولیت‌اش در سازمان به طور مستمر با این امر مخالفت داشت.

وی خطاب به نمایندگان گفت: آیا دولت به ما پیام نداده بود که برای او فرقی نمی‌کند که سازمان تبدیل به وزارت شود یا خیر و آن‌ها در نهایت کار خودشان را انجام می‌دهند. دولت حتی نمایندگان را لایق مشورت نمی‌داند. امروز چطور کسی که وزارتخانه شدن این سازمان را قبول نداشت می‌خواهد سکان‌دار آن باشد.

سلحشوری افزود: در تمام مدت تعیین معیار‌هایی برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تلاش شد شاخصه‌های مناسب در نظر گرفته شود و در تمام این مدت تلاش کردم استدلال‌ها و پیام‌های اساتید را به نمایندگان منتقل کنم.

نماینده تهران با اشاره به برنامه‌های پیشنهادی مونسان گفت: متأسفانه آمار‌های ارائه شده در برنامه آقای مونسان بعضا مخدوش و بدون پشتوانه است. در جایی ایشان به ساماندهی و مرمت بنا‌های تاریخی با چهارهزار پروژه و در جایی دیگر با دو هزار پروژه اشاره می‌کنند. ایشان در جایی صحبت از ساخت موزه‌ها را هر چند روز یک بار مطرح کرده که معلوم نیست قرار است این موزه‌ها کجا ساخته شده و بحث استانداردسازی آن‌ها چگونه است. همچنین در بخشی از برنامه به اقدامات پیش بینی شده برای سال ۲۰۱۸ اشاره کرده غافل از اینکه امسال سال ۲۰۱۹ است. کاش حداقل خودشان یک بار برنامه پیشنهادی را مطالعه می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: این روز‌ها مبارزه با فساد جدی است، اما تعدادی از مدیران منصوب آقای مونسان همچون مدیرکل سابق استان‌های قزوین، تهران و هرمزگان تحت پیگرد قانونی هستند. ما صحبت از شفافیت در مبارزه با مفاسد می‌کنیم، اما سازمان میراث فرهنگی تنها در سامانه مربوطه هفت گزارش در این باره ارائه کرده است.

به گفته سلحشوری، مونسان در دو سال مسئولیت خود شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تشکیل نداد که این شورا می‌توانست کمک شایانی در این حوزه داشته باشد. ایشان از نقش موثر مجلس و تعامل با نمایندگان سخن می‌گوید، اما معاونت حقوقی و پارلمانی را منحل و در معاونت سرمایه‌گذاری سازمان ادغام کرد.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: ایشان به موضوع تراز مثبت گردشگری اشاره دارد، اما سوال این است که این تراز به دلیل عملکرد ضعیف دولت در کنترل نرخ ارز بوده و یا فعالیت‌های ایشان است که به یک باره ایران جزو ارزان‌ترین مقاصد گردشگری شده و از طرفی هزینه سفر مردم به خارج از کشور بالا رفته است.

وی افزود: آقای مونسان می‌گوید که مدیرانش را از کیش نیاورده است. سوال این است افرادی همچون مدیرکل تهران، رئیس حوزه ریاست، مسئول فعلی معاونت گردشگری و مدیرکل اسبق تهران مگر از کیش نیامده بودند. از طرف دیگر متأسفانه رابطه آقای مونسان با بدنه سازمان خوب نبود و با منتقدانش هم برخورد مناسبی نداشت. کارشناسان این حوزه معتقدند که وزارت مونسان همچون افتادن از چاله به چاه است.

سلحشوری همچنین اظهار کرد: آقای مونسان از اهمیت آموزش صحبت می‌کند، اما مرکز عالی میراث فرهنگی را با ۲۸ سال سابقه منحل کرد. مگر این حوزه نیاز به تربیت نیروی انسانی ندارد؟ ایشان درباره استرداد اموال صحبت می‌کند، اما لیستی از آثار تهیه نشده و اساسا طبقه‌بندی آثار میراث فرهنگی صورت نگرفته است.

وی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: می‌دانم شما از قبل رأی خود را مشخص کرده‌اید، اما آن‌هایی که در ایام محرم به آزادی سرور آزادگان اعتقاد دارند می‌خواهم که رأی آزادانه دهند.

*****موافقان وزیر پیشنهادی میراث و گردشگری*****

گردشگری و میراث فرهنگی دست فردی شایسته، چون مونسان سپرده شود
نماینده اقلیت مسیحی در مجلس گفت: ارتقاء معاونت به وزارت گردشگری ایجاب می‌کند که کار دست فردی شایسته و توانمند سپرده شود. مونسان فردی کارآمد، محبوب، دلسوز، آشنا به فرهنگ، میراث و گردشگری است و عملکرد خوبی داشته است. ایشان در حوزه‌های شهرداری و ساختمان مدیر نمونه شد. وی فردی پاسخگو و پذیرای هر نوع نقدی است.

یوناتن بت‌کلیا در جلسه علنی مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری با تسلیت شهادت حضرت اباعبدالله حسین (ع) گفت: به عنوان نواده حفاظت کننده از میراث امام حسین (ع) صحبت می‌کنم. نقش میراث فرهنگی در توسعه صنعت توریسم بسیار سازنده است. میراث فرهنگی به عنوان یکی از عناصر قوام دهنده هویت انسانی است، زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا دولت بتوانند با کنترل پیامد‌های منفی گردشگری با صدور فرهنگ خود به جهان صنعت گردشگری را توسعه دهند.

وی ادامه داد: آثار صنعت توریسم موجب گسترش تبادلات فرهنگی، افزایش تقاضا برای نمایش آثار فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف، توسعه هنرهایی، چون تئاتر و امثالهم است. میراث فرهنگی باید برای آیندگان حفظ شود. هویت اقوام در همین آثار قابل احصاء است. اگر امروز اقلیت‌های دینی در ایران، آزاد و راحت هستند و اگر اقوام مختلف در کنار یکدیگر شک نکنید که به خاطر میراث فرهنگی کهن است. وقتی کلیسا‌های ایران و آثار آشوریان در کلیسا‌ها وجود دارد، یعنی این اقوام در سرزمین خود احساس تنهایی ندارند؛ بنابراین نیازمند نظام قدرتمند اداری در این حوزه هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بخشی از عملکرد مونسان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: ایشان در این سازمان کارنامه خوبی در زمینه رشد ۶۶ درصدی درآمد ارزی در سال ۹۷ معادل ۱۱ میلیون و ۶۰۰ میلیارد دلار، افزایش ۴۰ درصدی گردشگران خارجی در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸، طراحی برند ملی گردشگری کشور و اجرای آن از مهر ۱۳۹۸، جلب مشارکت سازمان‌های تخصصی بین‌المللی برای اجرای شش پروژه گردشگری در ایران، تعیین شهر‌های تبریز و همدان به عنوان پایتخت گردشگری، مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری و مرمت و بازسازی چندین کلیسای چند صدساله کلیسای ارومیه داشته است.

تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت میراث فرهنگی دارد
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این سال‌ها از همه امکانات برای رفع دغدغه‌ها و مشکلات استفاده کرده است، گفت: آقای مونسان تجربه، تعهد و تخصص لازم را دارد که ما به آن اعتماد کرده و شاهد توسعه و پیشرفت این بخش باشیم.

مهرداد لاهوتی در جلسه بررسی صلاحیت علی‌اصغر مونسان برای تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن بیان موافقت خود با وی بیان کرد: ما در سال گذشته کل منابعی که به سازمان میراث فرهنگی تخصیص دادیم ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است و تازه نمی‌دانم که همه این مبلغ به طور کامل تخصیص داده شده یا نه، اما آقای مونسان هر آنچه از دستش برمی‌آمده با این منابع انجام داده است. از سوی دیگر ما حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته‌ایم و جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز صنعت گردشگری رتبه سوم را در اقتصاد دنیا دارد. ما در گام اول این سازمان را به وزارتخانه تبدیل کردیم و حالا باید شرح وظایف برای این وزارتخانه را نیز تغییراتی دهیم. چه کسی با تجربه‌تر از آقای مونسان می‌تواند در این راه به ما کمک کنند؟

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ ما ۱۱ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و همه کشور ورود گردشگران خارجی به ایران را قبول دارند. حدود ۵۲ درصد از گردشگران خارجی افزایش یافته است که حاصل تلاش آقای مونسان است.

وی در ادامه تاکید کرد: از دیگر اقدامات مثبتی که این سازمان تاکنون انجام داده است حذف روادید برای دو کشور چین و عمان است که امیدوارم بعد از انتخاب آقای مونسان به عنوان وزیر در خصوص برخی از کشور‌های دیگر نیز این اتفاق ادامه یابد. آقای مونسان تجربه کافی را برای تصدی این وزارتخانه دارند.

لاهوتی افزود: ایشان به استان‌های زیادی سفر کرده و به دنبال مرتفع ساختن دغدغه‌های ماست. ایشان تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دارند.
 
* در جلسه امروز مجلس، براساس حروف الفبا، ابتدا صلاحیت آقای محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و سپس صلاحیت آقای علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بررسی خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: طبق آیین‌نامه در این جلسه، رئیس جمهور یک ساعت فرصت دفاع از وزرای پیشنهادی دارد، دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق نیز هرکدام ۱۵ دقیقه فرصت دارند، نظرات خود را درباره وزرا بیان می‌کنند.

عباسی افزود: وزرای پیشنهادی هم ۳۰ دقیقه فرصت دارند از برنامه‌های خود دفاع کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۰.۵۹°    ۳۲.۷۹°