کشاورزان استان های سیل زده منتظر تصمیم پژوهشگاه فضایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۸۸۲۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی: بررسی اطلاعات ثبت شده در سامانه سجاد در رابطه با سیل استان خوزستان، لرستان و گلستان به عهده پژوهشگاه فضایی است که به محض تایید پرداخت ها انجام خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیدمحمد موسوی مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در استودیوی شبکه خبر گفت: حمایت های دولت در بخش کشاورزی در استان ها در 2 قسمت خلاصه می شود، با توجه به نزدیک بودن کشت پاییزه آماده سازی بستر کاشت و احیای اراضی برای کشت دوم در اولویت است که در استان لرستان 3 هزار و 200هکتار آماده سازی شده است.

 او افزود: یکی از اضطراری ترین کارها مسئله آبرسانی بوده که 415 ایستگاه پمپاژ مرمت شده است. لایروبی زهکش ها نیز به مسافت 335 کیلومتر انجام شده است. 412 کیلومتر جاده های بین مزارع در استان لرستان نیز رگراژ شده است. 

پرونده های کشاورزی استان های سیل زده معطل تصمیم پژوهشگاه فضایی

 او افزود: 2 پشتیبانی شامل پرداخت کمک های بلاعوض و ارزیابی پژوهشگاه فضایی نیز انجام شده است که 31 هزار پرونده اخذ و ارزیابی شده و 16 هزار پرونده نیز در کارگروه استان به تصویب رسید و 2 هزار پرونده از این تعداد به مرحله پرداخت رسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: حداکثر تا پایان شهریور نیز با اعلام نظر پژوهشگاه فضایی 30 هزار پرونده تعیین تکلیف می شود. 

او گفت: 3هزار 200 پرونده به بانک معرفی شده است و در خصوص اراضی که 100درصد از بین رفته و آب برده است در کمیته خسارت مورد بررسی قرار گرفته و نحوه برگشت به تولید و پشتیبانی ها انجام شده است.

 موسوی گفت: در استان گلستان برای اراضی دیم 2 میلیون تومان برای اراضی آبی نیز 5 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض تعیین شده است و 5 میلیون تومان نیز تسهیلات با کارمزد 4 درصد در نظر گرفته شده است.

او افزود: 30 هزار پرونده در گلستان بررسی میدانی شده است که با تایید پژوهشگاه فضایی، تا پایان شهریور پرداخت ها به حداکثر خود خواهد رسید. 

او افزود: حداکثر در 2 هفته آینده مصوبه دولت برای حمایت در ساخت و ساز زیرساخت ها نهایی می شود.

 موسوی درباره مشکلات خوزستان گفت: در استان خوزستان، لرستان و گلستان بررسی همه اطلاعات ثبت شده سامانه سجاد به عهده پژوهشگاه فضایی است. این پژوهشگاه به عنوان ابزار کنترل و نظارت وزارت کشور در سامانه سجاد این کار را پیگیری می کند که تا 30 شهریور نتایج اعلام خواهد شد. 

221 هزار پرونده ارزیابی، بررسی میدانی و تایید شده است و 115 پرونده در کارگروه استانی مورد تصویب قرار گرفته است که به محض اعلام نظر پژوهشگاه فضایی نیز کار پرداخت ها انجام خواهد شد.

موسوی گفت: 2500 میلیارد تومان تسهیلات قرض  الحسنه با کارمزد 4 درصد در اخیتار بخش کشاورزی تخصیص یافته است که تا دو ماه آینده 90 درصد کار به اتمام خواهد رسید و زیرساخت ها برای کشت پاییزه انجام خواهد شد. 

خداداد مقبلی معاون سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای کشور گفت: در سیل گذشته 14 هزار کیلومتر از راههای کشور آسیب دیده است.

او افزود: در لرستان 605 کیلومتر از مسیر های ارتباطی و 689 دسنگاه پل در سیل آسیب دیده است و که اقدامات اولیه انجام شده است و به لحاظ اینکه لرستان بیشترین خسارت را  از سیل دیده است راههای مواصلاتی به سرعت باز شد و اکنون نیز هیچ راه مسدودی نداریم. 

پرونده های کشاورزی استان های سیل زده معطل تصمیم پژوهشگاه فضایی

مقبلی افزود: بر اساس اعتبارات مراحل اولیه بازگشایی راهها 47 میلیارد تومان از منابع سازمان راهداری برای بازگشایی راهها هزینه شده است.

سهم استان لرستان 140 میلیارد تومان برای راههای شریانی ابلاغ شده که از این میزان 112 میلیارد تومان تخصیص داده شده است ضمن اینکه 9 دستگاه پل فلزی از 60 متر تا 125 متر بر روی رودخانه های بزرگ نصب شده است. 3 دستگاه پل نیز در حال مطالعه است که عرشه آنها درحال ساخت است و به محض آمده شدن بر روی رودخانه ها نصب خواهد شد. 

او افزود: 108 و 4 دهم میلیارد تومان در قالب بازسازی و ترمیم راههای روستایی نیز ابلاغ شده است که روند مناقصه در حال طی شدن است و کار اجرای پروژه ها در راههای شریانی و استان ها به محض آمادگی پیمانکار انجام خواهد شد. 

او افزود: 190 کیلومتر از راههای استان گلستان دچار آبگرفتگی شدند که با تلاش همکاران راهداری استان گلستان بعد از فروکش کردن سیلاب کل مسیر ها به صورت موقت بازگشایی و ترمیم شده و تردد در جریان است اما نیاز به مطالعه و بررسی اساسی دارد تا با تکمیل مطالعات مشاور بتوانیم با ابلاغ تسهیلات پروژه ها تکمیل شود. 

مقبلی گفت: استان خوزستان نیز بیشترین خسارت ها را از سیل اخیر داشته است و هزار و 870 کیلومتر از راهها و  710 دستگاه پل آسیب دیده است و در مجموع راههای این استان  254 میلیارد تومان خسارت دیده است که 231 میلیارد تومان تخصیص اعتبار شد که از از این مبلغ 100 میلیارد تومان در راههای شریانی و 84 میلیارد تومان برای راههای روستایی تخصیص یافته است. 

پرونده های کشاورزی استان های سیل زده معطل تصمیم پژوهشگاه فضایی

سید موسی خادمی استاندار لرستان در ارتباط تصویری درباره تامین اعتبارات و تامین خسارت بخش کشاورزی گفت: در حوزه کشاورزی 290 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض تخصیص داده شد که 50 درصد آن وارد خزانه استان شده است و 250 میلیاردتومان نیز بعنوان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

بسیاری از مسائل بخش کشاورزی به وسیله خیرین، اعتبارات استانی، نیروهای جهادی و جهاد کشاورزی برطرف شده است اما بر اساس مصوبات دولت نیز پرونده ها تشکیل شده است و 30 هزار و 808 خسارت دیده شناسایی شده است و 15 هزارو 250 فقره نیز در کمیته استانی تصویب شده اند. 

استاندار لرستان افزود: برای افرادی که اراضی را از دست داده اند و زمین از بین رفته است هنوز مبلغی برای پرداخت تصویب نشده است اما قرار است زمین هایی از منابع طبیعی واگذار شود. راه حل دوم این است که مصوباتی برای کمک به این افراد گرفته شود.

او افزود: طبق قرارگاه بازسازی قرار است پژوهشگاه فضایی این مسئله را تائید کند که زمان بر بودن آن پرداخت ها را نیز به تاخیر انداخته است اما لایروبی ها، تامین برق و تامین لوله از طریق جهاد کشاورزی انجام شده است.

پرونده های کشاورزی استان های سیل زده معطل تصمیم پژوهشگاه فضایی

میرمحمد غراوی معاون عمرانی استانداری گلستان در ارتباط تصویری گفت: اعتبارات گلستان و مازندران در 11 فروردین امسال در هیئت وزیران تصویب و به موقع ابلاغ شد که از 270 میلیارد تومان تسهیلات ابلاغی با تخصیص 136 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض به بخش کشاورزی تشکیل پرونده ها به سرعت انجام شد و 108 هزار و  500 هکتار اراضی صد درصد تخریبی شناسایی شد که بلافاصله خسارت ها پرداخت شده است.

از 24 مرداد تاکنون به علت اختلاف مساحت اراضی آبگرفته و سازمان فضایی کشور پرداخت خسارت ها متوقف شده است و منتظر ابلاغ 50 درصد دوم تسهیلات بلاعوض به کشاورزان هستیم. 

او افزود: در زیرساخت های کشاورزی  1500 کیلومتر از جاده های بین مزارع با امکانات محلی و دولتی ترمیم شده است.

در خسارت به دام ها نیز از طریق ستاد اجرایی فرمان امام،  4 هزار راس تقبل شده به آسیب دیده ها تحویل شود که تاکنون هزار و 100 راس به دامداران تحویل شده است.

پرونده های کشاورزی استان های سیل زده معطل تصمیم پژوهشگاه فضایی

فاضل عبیات معاون عمرانی استاندار خوزستان در ارتباط تصویری درباره جبران خسارت بخش کشاورزی و راهها گفت: بیش از 213 هزار هکتار از اراضی کشاروزی در استان خوزستان دچار خسارت و آبگرفتگی شدند که 926 میلیارد تومان وام بلاعوض برای جبران خسارت تخصیص داده شد که از این میزان 50 درصد ابلاغ شده است. 

او افزود: تاکنون 3 هزار و 301 پرونده با مبلغ 34 میلیارد تومان پرداخت شده است و منتظر بررسی پژوهنشکده فضایی برای تخصیص باقی مبلغ به کشاورزان هستیم. 

او افزود: در ارتباط با راهها، 2 هزار و 100 کیلومتر راه اصلی، شریانی و فرعی در خوزستان دچار مشکل شده است بنابراین اولین کاری که انجام شد بازگشایی کلیه راههای خوزستان بود که اکنون راه مسدودی نداریم. 

مبلغ 250 میلیارد تومان برای جبران خسارت راهها مصوب شده است. 34 پروژه مناقصه و عقد قرارداد پیشرفت داشته و برخی پروژه ها اجرا شده است و تا پایان سال مشکلات مرتفع خواهد شد. 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۱.۹۹°