ضرورت نسخه‌نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های بیمه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:04 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۸۸۶۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
معاون وزیر بهداشت: استاندارد کردن خدمات پزشکی، کد دار کردن داروها، استعلام و استحقاق سنجی از ملزومات و زیرساخت های نسخه های الکترونیک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

قاسم جان بابایی معاون وزیر بهداشت در برنامه گفتگوی 18.30 گفت: در وزارت بهداشت زیرساخت های نسخه نویسی الکترونیکی فراهم شده است. در نسخه نویسی الکترونیک اجازه تجویز دارو به پزشکان بر اساس تخصص داده می شود و اجازه داروی خاص به پزشک عمومی داده نمی شود.

نسخه نویسیی الکترونیک صرف حذف دفترچه بیمه  نیست بلکه در نسخه نویسی استانداردهای خدمات مشخص شده است و در بخش های مختلف راهنمای بالینی آن نوشته شده است و در سامانه نسخه نویسی الکترونیک بارگذاری خواهد شد. 

ضرورت نسخه‌نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های بیمه

او افزود: پزشکان بر اساس استانداردهای تعریف شده اجازه نسخه نویسی خواهند داشت که در این زمینه استاندارد 600 خدمت پرهزینه احصا شده است. 

نسخه های الکترونیک کد خواهند داشت که کد دادن به داروها نوعی علم است که وزارت بهداشت برای 20 هزار قلم دارو کدینگ را رعایت کرده و هر دارویی کد خاص خود را خواهد داشت. 

کدینگ اشتباه در دارو نوشتن را حل کرده است. نرم افزاری برای نسخه نویسی لازم است که وزارت بهداشت این کار را انجام داده است همچنین نرم افزاری برای داروخانه نیز فراهم شده است چون برای خواندن نسخه الکترونیک به نرم افزار نیاز است. 

در داروخانه بر اساس ارائه خدمت استعلام گرفته می شود و استعلام و استحقاق سنجی نیاز است. تدوین سامانه های نسخه نویسی و نسخه پیچی، راهنمای بالینی و گاید لاین ها و نرم افزار آن از کارهای لازم در این طرح است. 

بیمه سلامت در کرمان و مراکز خصوصی نسخه نویسی الکترونیک را شروع کرده همچنین در مراکز وابسته به تامین اجتماعی  از جمله یزد این کار درحال انجام است و در 6 مرکز استان ها نیز نسخه نویسی الکترونیک انجام می شود. 

 در 8 استان نیز زیرساخت های نوبت دهی الکترونیک در حال انجام است.

معاون وزیر بهداشت گفت: قرار است در 10 هزار داروخانه نسخه نویسی الکترونیک انجام شود. 

نسخه نویسی الکترونیک نیاز به امضای الکترونیک دارد که برای 20 هزار پزشک کار ثبت امضای الکترونیک انجام شده است. 

نسخه نویسی الکترونیک پیچیدگی دفترچه درمان را نخواهد داشت و برای مردم راحت تر خواهد بود.

ضرورت نسخه‌نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های بیمه

موهبتی رئیس سازمان بیمه سلامت در ارتباط تلفنی درباره رویکرد این سازمان در الکترونیکی کردن خدمات گفت: در نسخه نویسی الکترونیکی استحقاق سنجی مهم است که در 605 بیمارستان دولتی این کار شکل گرفته است که با کد ملی استحقاق سنجی افراد انجام می شود که منجر به حذف و کاهش استفاده از دفترچه های درمان می شود.

 این کار از کرمان شروع شده و  اکنون در 225 شهر و استان نسخه نویسی الکترونیکی با پوشش 10 تا 15 درصد در حال انجام است. قبل از شکل گیری نسخه نویسی الکترونیک 450 گاید لاین بر اساس تبصره بودجه ابلاغ شد که بر اساس راهنمای بالینی نیازمند زیرساخت آی تی در ام آر آی بودیم که زیرساخت آی تی فراهم شده است. 

او افزود: اکنون  80 درصد هزینه داروی کشور در بخش بیمه سلامت کنترل می شود. در نسخه  الکترونیک تمام قواعد و راهنماهای بالینی به جای کنترل در دریافت خدمت  در تجویز خدمت و  دارو کنترل می شود. به محض نوشتن دارو نسبت به تخصص افراد رصد می شود و در صورت تخلف هشدار داده می شود. 

بر اساس تبصره 10 سازمان بیمه سلامت تجویز دارو را کنترل و رصد می کند. 

موهبتی گفت: در نسخه الکترونیک 19 میلیون بار مراجعه سرپایی داریم بنابراین رویکرد وزارت بهداشت رفتن به سمت الکترونیکی شدن نسخ خواهد شد. 

ضرورت نسخه‌نویسی الکترونیکی و حذف دفترچه های بیمه

صدراللهی نماینده سازمان تامین اجتماعی در ارتباط تلفنی گفت: صدور نسخه الکترونیکی برای پیشرفت و حذف دفترچه های کاغذی بوده است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°