گام سوم باید بلندتر و محکم‌تر برداشته شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:24 - دوشنبه 23 تير 1399
کد خبر : ۷۱۸۸۷۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
کارشناس مسایل خارجی: در عرصه واقعیت، قدرت با قدرت متوقف می‌شود نه با انعطاف، برای همین معتقدم گام‌های کوتاه در کاهش تعهدات نتیجه بخش نیست و باید گام‌های بلندتر و جدی‌تر مثل غنی سازی ۲۰ درصد و راه اندازی فردو برداشته شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابراهیم متقی کارشناس مسایل بین الملل در برنامه تیتر امشب شبکه با بیان این مطلب افزود: تفکر آمریکا تفکر قدرت است، فلسفه امریکا فلسفه قدرت و زور و نادیده گرفتن حقوق بین الملل و همه توافق هاست و در رهیافت آمریکا اصلا عمل به تعهدات هیچ جایگاهی ندارد و به همین دلیل همواره در مذاکراتمان به این قالب فکری آمریکا باید توجه داشته باشیم و توافق هایمان باید گام به گام و ضمانت‌ها و پشتوانه عملی و قوی داشته باشد.

او تجربه برجام را برای حوزه دیپلماتیک تلخ، اما مفید دانست و افزود: این تجربه به حوزه دیپلماسی ما آموخت که جهت گیری دیپلمماسی هیچ وقت نباید خوشبینانه باشد.
 
گام سوم باید بلندتر و محکم‌تر برداشته شود

کارشناس مسایل بین الملل گفت: ایران ابزار لازم و اراده لازم را برای بازدارندگی دارد و همین باعث شده طرح و بازی اروپایی‌ها و امریکا به هم بریزد.

استاد دانشگاه تهران افزود: چاره‌ای نداریم و باید حوزه دیپلماسی و امنیتی و اطلاعاتی و راهبردی با هم دیگر عمل کند و باید به این نکته هم توجه داشت که الان اعتبار سیاست خارجی آمریکا در جهان و نیز خود آمریکا کاهش یافته است.

متقی تاکید کرد: خوشبینی در دیپلماسی پاسخی ندارد و نتیجه بخش نیست.

او با اشاره به رویکرد اروپایی‌ها در حمایت از تمامیت برجام گفت: رویکرد اروپایی‌ها حمایت از تمامیت برجام است، اما اروپایی‌ها متحد راهبردی آمریکا هستند هر چند به لحاظ سیاسی تفاوت‌هایی دارند، اروپایی‌ها تمایل دارند برجام حفظ شود، اما وقتی بحث حقوق ایران مطرح می‌شود به دلیل فشار آمریکا توان آن را ندارند خارج از سیاست‌های آمریکا قدمی جدی بردارند و اروپا و امریکا بازی خودشان را دارند، یکی نقش پلیس خوب و دیگری پلیس بد را بازی می‌کند.

حنیف غفاری دیگر کارشناس روابط بین الملل نیز با اشاره به نسبت استراتژی و تاکتیک گفت: استراتژی و تاکتیک هم ارز نیست و نباید استراتژی خودمان را با تاتکتیک‌های طرف‌های اروپایی مبادله کنیم و از طرف دیگر بحث پیوستگی آمریکا و اروپا همواره باید به عنوان یک گزاره ثابت مد نظر ما باشد.

این کارشناس گفت: تغییر رفتار اروپایی‌ها و تلاش آن‌ها برای نگه داشتن ایران در برجام به واسطه مقاومت فعال ایران است، آن‌ها قدرت و اراده ایران را جدی نگرفته بودند و واکنش‌های هدفمند و هوشمندانه ایران مثل ساقط کردن پهپاد و ... بازی آن‌ها را به هم ریخت.

غفاری گفت: نباید فراموش کرد که هدف و استراتژی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها یکی است و تاکتیکشان پیچیده سازی شرایط موجود و زمین بازی است و این همان دیپلماسی پنهان است که باید مواظب آن بود.

او با بیان این که اروپایی‌ها نه می‌توانند و نه می‌خواهند به تعهداتشان عمل کنند گفت: راهبرد اروپایی‌ها و آمریکا یکی است و در بازی مشترکشان ما هم باید هوشمندانه و فعال و قدرتمند عمل کنیم.
 
برچسب ها: تیتر امشب ، گام سوم ، برجام
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۴°