زبان اشاره مورد استفاده در صدا و سیما علمی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۷۱۸۸۹۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
رابط ناشنوایان شبکه خبر در برنامه پیگیری گفت: رابط ناشنوایان در سازمان صدا و سیما از 4 جلد کتاب که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به چاپ رسیده است استفاده می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صدر دانش، رابط ناشنوایان در برنامه پیگیری شبکه خبر با بیان اینکه اولین بخش خبری ناشنوایان تقریبا ۳۴ سال پیش شروع به کار کرد، گفت: سال ۶۴ یک بخش خبری ویژه ناشنوایان اجرا شد.

این مترجم افزود: حدود ۳۴ سال از زمان این بخش خبری می‌گذرد و همه موارد مربوط به فهم ناشنوایان از جمله، اشاره، زبان اشاره، لب خوانی و نوشتار استفاده شده و همه گروه‌های ناشنوا می‌توانند از ان استفاده کنند.

صدر دانش گفت: از سال ۷۶ به بعد تقریبا حدود ۲۲ سال است که از مترجم ناشنوایان در خبر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه، در مبنای زبان اشاره از روش علمی استفاده شده است، افزود: ۴ جلد کتاب لغت‌های زبان اشاره وجود دارد که این ۴ جلد تقریبا ۴۰ سال جمع آوری لغت ها، اشاره‌ها، طراحی‌ها به دست کارشناسان و افراد با سواد ناشنوا و با بررسی‌های طولانی و از خود جامعه و افراد ناشنوایان و از لغت‌ها برای اشاره هایشان به دست آمده و استفاده شده است.

صدر دانش گفت: کتاب‌های ناشنوایان موجود، تنها منبع علمی داخل کشومان است.

مترجم ناشنوایان در ادامه افزود: این کتاب‌ها را دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به چاپ رسانده و سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم از همین کتاب‌ها و روش‌ها برای آموزش به کودکان ناشنوا استفاده می‌کند.

 
برچسب ها: صد دانش ، زبان ، ناشنوایان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °