ظریف: اقتصاد 3 میلیارد نفر وابسته به دریا و ساحل است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:18 - چهارشنبه 02 مهر 1399
کد خبر : ۷۱۸۹۰۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
وزیر امور خارجه کشورمان در سومین اجلاس کشور‌های حاشیه اقیانوس هند (آیورا) دیپلماسی قایق‌های توپدار را مانع جدی حاکمیت قانون اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"محمدجواد ظریف" در جمع سومین نشست وزاری "مجمع همکاری کشور‌های حاشیه اقیانوس هند" در داکا(پایتخت بنگلادش) با موضوع اقتصاد آبی گفت: دریا‌ها و اقیانوس‌ها آینده ما هستند و زندگی بیش از ۳ میلیارد نفر به دریا‌ها و سواحل آن وابسته است.

وی افزود: اقیانوس هند ذخایر زیادی دارد که باید برای بهره مندی جوامع و کشور‌های حاشیه این پهنه آبی کشف شود. ابعاد اجتماعی اقیانوس هند مربوط به نقش مهم این اقیانوس در امنیت غذایی و رفاه جوامع و کشور‌های حاشیه این اقیانوس است و امنیت غذایی و امنیت کشتیرانی باید در اولویت توجه و تمرکز قرار گیرد.
 
ظریف اضافه کرد: اقتصاد آبی به عنوان یک مدل و رویکرد بهره برداری جامع با ملاحظات محیط زیستی و مسائل اجتماعی است.ظریف: اقتصاد 3 میلیارد نفر وابسته به دریا و ساحل استظریف با بیان اینکه اقیانوس هند با چالش‌های زیادی مواجه است، قاچاق اعم از قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، ماهیگیری غیرقانونی، آلودگی و بهره برداری غیرقانونی از منابع دریایی را از جمله این چالش‌ها عنوان کرد و اظهار داشت امنیت و ثبات این اقیانوس برای همه ما بسیار مهم است.

ریس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: برای همه ما افزایش یک جانبه گرایی، افراط گرایی و دیپلماسی قایق‌های مسلح مانع جدی در مسیر حاکمیت قانون است و اقدامات غیر قانونی علیه شهروندان منجر به تروریسم اقتصادی می‌شود و این‌ها نه تنها از مهمترین چالش‌های پیش روی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند بلکه چالشی برای دستاورد‌های جهانی است که تاکنون و طی دهه‌های گذشته حاصل شده است.

ظریف با تاکید بر اینکه شکوفایی اقتصاد آبی نیاز به امنیت و ثبات در کل منطقه دارد، افزود جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که این سرمایه، برآمده از همکاری کشور‌های منطقه باشد و نمی‌توان آن را از بیرون خریداری کرد، زیرا این امر منجر به افزایش پایگاه‌های نظامی در منطقه خواهد شد.

ظریف عصر امروز پنج شنبه پس از دیدار با مقامات بنگلادش، داکا را به مقصد جاکارتا پایتخت اندونزی ترک کرد.

سومین اجلاس وزرای "آی او آر آ" در داکا پایتخت بنگلادش با حضور وزیر امورخارجه کشورمان و با هدف استفاده و بهره برداری از ظرفیت‌های اقیانوس هند در بخش‌های اقتصادی حمل و نقل و منابع است همچنین ملاحظات زیست محیطی برگزار شد. شعار این اجلاس "توسعه اقتصاد آبی پایدار و استفاده بهینه از فرصت‌های اقیانوس هند" است.
حدود ۲۲ کشور عضو این مجمع هستند. ایران از اعضا اصلی این مجمع است.
برچسب ها: بنگلادش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۹°