محتکران و سوداگران مسکن نقره داغ شده اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 24 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۸۹۴۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
کارشناس مسکن: سوداگران و محتکران مسکن برای کسب سودی که انتظار داشتند حداقل باید 10 سال صبر کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 این نظر مهیار دوستی، کارشناس ارشد اقتصادی است که در نشستی علمی با حضور کارشناسان مسکن و شهرسازی بیان شد.
 
دکتر دوستی افزود: تورم بخش مسکن در 2 سال اخیر و در پی افزایش ناگهانی نرخ ارز آنقدر زیاد بوده که حداقل تا 10 سال رکود سنگین و طولانی مدت را بر بازار مسکن حاکم خواهد کرد، زیرا با ادامه این شرایط حداقل 10 سال طول می کشد تا قدرت خرید مردم با این مقدار افزایش همخوانی پیدا کند و باید گفت سوداگران و محتکرانی که به امید سود نجومی به این بخش هجوم آورده اند و خانه ذخیره کرده اند، نقره داغ شده اند و حالا حالاها باید منتظر بازگشت و عایدی سرمایه شان باشند. این افراد هم به خودشان ضرر زده اند هم به تمامیت اقتصاد کشور.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان این که به هیچ وجه موافق رکود نیست فقط واقعیت اتفاق افتاده را بازگو می کند گفت: رونق اقتصاد کشور به رونق بازار مسکن وابسته است، وقتی چرخ معاملات املاک بچرخد، دهها شغل و صنعت مرتبط با آن نیز رونق خواهد گرفت، منتها شرط خروج از رکود افزایش واقعی و متناسب درآمد مصرف کنندگان مسکن (افزایش 300 درصدی دستمزدها و درآمدها) و نیز کاهش قیمت مسکن به نرخ غیرسوداگرانه و منطقی است.
 
دوستی  شکستن 100 درصدی قیمت های مسکن را دور از انتظار ندانست و افزود: تردیدی ندارم که با ادامه وضع موجود قیمت مسکن به مرور کاهش قابل ملاحظه  و 100 درصدی خواهد داشت. 
 
او تنها راه مهار سوداگران و محتکران مسکن را وضع مالیات‌های سنگین دانست و گفت: بهترین ابزار‌ها برای مقابله با سوداگری، یکی تولید و عرضه مستمر و پایدار مسکن و نیز استفاده از مالیات‌های سنگین و بازدارنده است.
 
این کارشناس افزود: اخذ این مالیات‌ها از جمله مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند سرمایه و نقدینگی موجود در بازار را از سمت بازار غیر مولد، وارد بخش تولید مسکن کرده و در نهایت به صاحب‌خانه شدن مردم کمک کند. منتهی مسکن استاندارد و بادوام نه مسکنی که بعد از 20 سال مخروبه و کلنگی می شود.

دوستی با بیان این که توصیه به خرید با جیب کاملا خالی و قدرت خریدِ صفر، معنا ندارد گفت: باید در کنار همه اقدامات، مانند سابق، زمین رایگان در اختیار تعاونی های کارگری و کارمندی قرار بگیرد و با آمارگیری و شناخت دقیق افراد فاقد مسکن، تحت نظر دولت برای این قشر و بخش عمده ای از جامعه هدف، مسکن استاندارد و دلخواهشان ساخته شود و الا واگذاری زمین به عده ای انبوه ساز ممکن است باز به سوداگری ها دامن بزند.
 
این کارشناس همچنین یکی از مشکلات ساخت و سازها و بی متقاضی ماندن بسیاری از خانه ها را بی توجهی به بازار تقاضا و سلیقه و نیاز خریداران ذکر کرد و گفت: سازندگان مسکن بی توجه به تقاضای مصرف کنندگان و سلیقه و خواست یا نیاز آنها اقدام به ساخت و ساز می کنند در حالی که بسیاری از خانوارها علاقه ای به سکونت در مجتمع های شلوغ و پر واحد یا آپارتمان های بسیار بزرگ و شیک ( بالای 180 متر) یا خیلی کوچک(زیر 90 متر) با توجه به بودجه و توان مالیشان ندارند.
 
او پیشنهاد برخی سازنده ها را برای ساخت مسکن زیر 50 متر عجیب و نادرست دانست و گفت: حداقل مسکن برای خانوار 2 نفره باید 70 متر باشد و نباید امنیت روانی و رفاه خانوارها را قربانی تصمیم گیری های عجولانه و غلط  کرد. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۵.۹۹°