درخواست مادورو برای پیگیر قضایی گوایدو

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:47 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۸۹۵۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از دستگاه قضایی این کشور خواست خوان گوایدو، رهبر مخالفان را به علت "خیانت به میهن" تحت پیگرد قانونی قرار دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مادورو، گوایدو را متهم کرد که قصد داشته است منطقه اسکیبو "Esequibo" را به دست چند ملیتی‌ها بسپارد.

ونزوئلا و گویان همواره در طول تاریخ بر سر حاکمیت بر این منطقه مشاجره دارند.
 
درخواست مادورو برای پیگیر قضایی گوایدو
مادورو در یک سخنرانی که از شبکه دولتی وی. وای. وی "VYV" پخش می‌شد، اعلام کرد: "مجموعه‌ای از مدارک به دست ما رسیده است که بر اساس آن خوان گوایدو، این راهزن خائن به میهن، در حال مذاکره برای واگذار کردن منطقه اکسیبو در ازای حمایت سیاسی از به اصطلاح دولت مضحک خود است".

وی افزود: "دادستان کل ونزوئلا لازم است با دقت کافی در این باره اقدام کند؛ چرا که گوایدو مرتکب جرم خیانت به میهن شده است".

تحقیقات بسیاری در مورد خوان گوایدو آغاز شده است. رئیس مجمع ملی ونزوئلا در ماه ژانویه خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند و حدود ۵۰ کشور جهان از جمله آمریکا نیز وی را به رسمیت شناختند. وی مادورو را متهم می‌کند که از طریق انتخابات جعلی بار دیگر به عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب شده است.

مصونیت پارلمانی گوایدو لغو شد با این حال وی به رغم بازداشت بسیاری از نمایندگان دیگری که هم سو با وی بودند، بازداشت نشد. واشنگتن هشدار داد بازداشت گوایدو "اشتباه نهایی" نیکلاس مادورو خواهد بود.

دلسی رودریگز "Delcy Rodriguez"، معاون رئیس جمهور ونزوئلا نیز خوان گوایدو را متهم کرد یک "سازمان جنایی" را رهبری می‌کرده که "در خدمت شرکت‌های فراملی و دولت آمریکا" بوده است.

خانم رودریگز بر روی وی. تی. وی "VTV" پیام صوتی شخصی را منتشر کرد که به گفته وی کارمند دولت آمریکاست و در حال گفتگو با یکی از "مشاوران خارجی" گوایدو است.

به گفته معاون رئیس جمهور ونزوئلا، در پیام صوتی این کارمند از گوایدو می‌خواهد "موضع ونزوئلا را تغییر دهد" و "منطقه اسکیبو را به اکسون موبایل (ExxonMobil) و چند ملیتی‌های دیگر تحویل دهد".

خولیو بورخس "Julio Borges" کمیسر روابط خارجی گوایدو در پیامی توئیتری نوشت این اقدام "تلاشی" است برای اینکه اتهام کلمبیا ضد کاراکاس برای پناه دادن چریک‌های سابق فارک که مخالف دولت هستند، "در نطفه خفه شود". این فرماندهان سابق فارک از بازگشت به مبارزات مسلحانه خبر دادند.

اسکیبو سرزمینی سرشار از مواد معدنی و هم مرز با منطقه‌ای دریایی و برخوردار از منابع نفتی است. ونزوئلا مدعی حاکمیت بر اسکیبو گویان، همسایه شرقی خود است.

کاراکاس در پایان قرن نوزدهم به حکم پاریس برای اعطای این منطقه به مستعمره انگلیس در آن زمان اعتراض کرد و توافقنامه سال ۱۹۶۶ را که مذاکره برای یافتن راه حل را پیشنهاد می‌کرد، مطرح کرد. این تنش در سال ۲۰۱۵ و هنگام کشف نفت در آب‌های مورد مناقشه بار دیگر سر باز کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°