خود کفایی در داروی سورفکتانت ریوی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:58 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۸۹۷۹
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
محققان ایرانی توانستند داروی سورفکتانت ریوی را با یک چهارم قیمت خارجی و با کیفیت همطراز تولید کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
احمد عاصمی نیا، مدیرعامل شرکت سازنده داروی سورفکتانت ریوی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: حدود ۳۰ سال پیش در دنیا نوزادانی که نارس به دنیا می‌آمدند، دچار مشکلات تنفسی می‌شدند و به دلیل سندرم زجر تنفسی، دچار مرگ یا دچارعوارض هیپوکسی می‌شدند. بیشتر این افراد یا فلج و یا گرفتار بیماری‌های دیگری می‌شدند.
عاصمی نیا: زمانی مرگ و میر نوزادان نارس بالای ۵۰ درصد دردنیا بود، که در آمریکا با مرگ نوزاد رئیس جمهوروقت آمریکا (کندی) به دلیل همین بیماری، تصمیم گرفته شد برای کشف داروی آن سرمایه گذاری شود که حدود ۳۰ سال پیش برای نخستین بار داروی سورفکتانت وارد بازار شد و مرگ ومیر نوزادن نارس کاهش یافت.
او گفت: این دارو ۲۵ سال پیش وارد ایران شد که تا مدتی از کشور‌های آمریکا، ایتالیا و کانادا با قیمت بسیار بالا وارد کشور می‌شد.
عاصمی نیا گفت: موثر بودن این دارو در درمان زجر تنفسی و کمبود آن به علت تحریم ها، انگیزه‌ای شد تا محققان و متخصصان ایرانی این دارو را در ایران به مرحله تولید برسانند.
عاصمی نیا با اشاره به اینکه قیمت این دارو با یک چهارم قیمت نمونه خارجی در ایران تولید شده است گفت: در آمریکا قیمت اصلی این دارو ۴۰۸ دلار است که با تولید آن در داخل قیمتش کاهش یافته است که در ایران یک دهم قیمت، آمریکا به فروش می‌رسد.
خود کفایی در داروی زجر تنفسی
مدیرعامل شرکت سازنده داروی سورفکتانت ریوی با بیان این که این دارو تحت پوشش بیمه است، گفت: این دارو بیمارستانی است و نیازی نیست که افراد آن را از داروخانه‌ها تهیه کنند.
او گفت: این دارو بیش از ۶ ماه وارد بازار شده و جان صد‌ها نوزاد را نجات داده است.
عاصمی نیا در خصوص صادرات این دارو هم گفت: ۱۱ شرکت برای تهیه این دارو تقاضا داشتند که در حال حاضر با چند کشور قرارداد بسته ایم که ۳ قرارداد قطعی شده است که بنا داریم به این کشور‌ها صادر کنیم.
اوبا بیان اینکه دارویی که در این شرکت تولید شده از نظر کیفیت همطراز نمونه‌های خارجی است، گفت: این دارو قبل از تولید به آلمان و انگلیس فرستاده شده و مورد تایید آن‌ها و وزارت بهداشت در کشور نیز هست.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°