در اجرای گام سوم، چهار اقدام انجام می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:12 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۹۰۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی چهار اقدام انجام و چهار اقدام دیگر هم در آینده و با فاصله زمانی انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (شنبه) ۱۶ شهریور ماه در نشستی خبری در محل این سازمان به تشریح جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی پرداخت.

کمالوندی در ابتدای نشست خبری خود به ارائه تصویری کلی از وضعیت سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران پرداخت. وی دهه ۸۰ را دهه رسیدن به مقیاس‌های صنعتی در سازمان انرژی اتمی از جمله در تاسیسات نطنز، آب سنگین اراک و ... خواند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب اسلامی تلاش‌هایی را برای ایجاد مشکل در مسیر صنعت هسته‌ای ایران صورت دادند، تصریح کرد که اوج فعالیت‌های این صنعت تولید اورانیوم ۴ و ۲۰ درصد بود.

کمالوندی ادامه داد: تلاش بر این است کشور تکنولوژی بومی داشته باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: بعد از برجام عملا با بدعهدی‌هایی مواجه شدیم. طرف مقابل تعهداتش را انجام نداد و با مشکلاتی روبرو شدیم بخصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، بعد از آن نظام تصمیم گرفت بین تعهدات طرف مقابل و حقوق ما توازنی ایجاد کند.

وی درباره کاهش تعهدات برجامی عنوان کرد: اگر کاهش تعهداتی باشد باید متمرکز شویم بر راکتور اراک، تولیدات آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی‌سازی که در گام اول از ۳۰۰ تن عبور کردیم و در گام دوم از خلوص ۳.۶۷ درصد عبور کردیم.

کمالوندی تصریح کرد: سه موضوع باقیمانده یکی فردو است و یکی نظارت‌های آژانس است که فعلا بنا نداریم تغییری در نظارت‌های آژانس داشته باشیم و تعهدات شفاف‌سازی کما فی‌السابق انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم غنی‌سازی یک میلیون سو را محقق کنیم. در تحقیق و توسعه بند‌های ۳۲ تا ۴۳ عملا هست. چهار موضوع اتفاق افتاده و آژانس امروز مراجعه می‌کند و می‌بیند ۴ اقدام انجام شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در مسیر غنی‌سازی ما محدودیتی وجود نداشته، چون برنامه‌ها برای بلندمدت دیده شده بود.

وی ادامه داد: تا الان هزاران سند برای سانتریفیوژ‌ها درست کردیم. چهار اقدام امروز انجام شد یکی در ارتباط با بند ۳۹ و ماشین‌های سانتریفیوژ. سانتریفیوژ‌ها همانطور که تحقیق و توسعه می‌کنند به انباشت ذخایر ما کمک می‌کنند. این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر ما افزوده می‌شوند.

کمالوندی در خصوص گازدهی سانتریفیوژ آی‌آر ۶ نیز افزود: آی‌آر ۶ قرار بوده در سال ۱۱ برجام گازدهی شود که گازدهی آن را شروع کردیم. راه اندازی زنجیره ماشین آی آر ۴ بیست تایی هم الان انجام شده است. ماشین‌های آی آر ۶ را به صورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز گازدهی کرده‌ایم و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم.
 

به گفته کمالوندی، ۴ اقدام دیگر مانده که دو مورد آن راه اندازی زنجیره میانی IR2m است که باید از سال ۱۱ انجام می‌شد که راه اندازی آن و گازدهی زنجیره ۱۰ تایی سانتریفیوژهای IR5s و گازدهی آن برای حدود ۲ ماه آینده انجام می‌شود. می‌توانیم راه اندازی زنجیره‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR4 و راه اندازی زنجیره‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR2m و زنجیره میانی سانتریفیوژ IR5s را تا دو ماه آینده داشته باشیم.

وی درباره دعوت از فروتا مدیرکل موقت آژانس گفت که این سفر براساس برنامه گذشته بود و اگر آمانو زنده بود این سفر باید در همین زمان انجام می‌شد. وی فردا صبح وارد تهران می‌شود و تا ظهر ملاقاتهایی با ظریف و صالحی دارد و بعدازظهر تهران را ترک می‌کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین گفت که بتن‌ریزی نیروگاه دوم بوشهر نیز در دستورکار است.

برجام در حوزه فنی به پایان کار بسیار نزدیک شده است.

بهروز کمالوندی در نشست خبری جزئیات گام سوم جمهوری اسلامی ایران و کاهش تعهدات برجامی افزود: اعلام پایان برجام برعهده سیاستمداران است، اما سازمان انرژی اتمی با توجه به مسئولیت خود در حوزه فنی می‌تواند بگوید که عملا با توجه به گام‌های برداشته شده در کاهش تعهدات درحوزه فنی عملا به انتهای این تعهدات نزدیک شده است.

وی افزود: پیام واضح گام سوم به طرف‌های برجام در حوزه فنی آن است که هم اکنون امروز روزانه ۶۰ دستگاه ماشین مورد نیاز در حوزه تحقیقات در سالن‌های مدرن نطنز زیرنظر مهندسان ایرانی در سطح اول دنیا تولید می‌شود و فعلا نیاز کشور در این حد است و اگر نیاز باشد امکان افزایش سطح غنی سازی هم وجود دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این کاهش تعهدات مادامی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکنند ادامه خواهد یافت گفت: در شرایط کنونی تعهد ایران به غنی سازی در حد سه ممیز ۶۷ (۳.۶۷) درصد کنار گذاشته شده است و حرکت به سمت غنی سازی بیشتر برحسب نیاز کشور انجام خواهد شد.

وی افزود: هم اکنون ۵۰۶۰ ماشین در مجموعه نطنز و ۱۰۴۴ ماشین در فردو مشغول کار هستند و اگر نیاز به افزایش تولید در این حوزه باشد هیچ محدودیتی نداریم و لذا با از سرگیری غنی سازی در فردو و تولید در راکتور اراک دیگر به لحاظ فنی محدودیتی در قالب برجام باقی نخواهد ماند و اگر به پایان برجام نرسیم ولی موضوع از لحاظ فنی عملا خاتمه یافته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصمیم گیری درخصوص حرکت به غنی سازی ۲۰ درصد و بیشتر را بستگی به نیاز کشور در حوزه تحقیق و توسعه وعزم سیاسی کشور دانست و افزود: آنچه که سازمان انرژی اتمی در این فرایند مد نظر قرار می‌دهد مبانی فنی، منطق و منافع ملی است ولذا اگر برخی در این فرایند، خواهان تعجیل هستند اگر اطلاعات ما را در این حوزه داشته باشند قطعا همین تصمیم را خواهند گرفت.

کمالوندی افزود: اگر امروز به ما گفته شود غنی سازی ۲۰ درصدی یا بیشتر انجام شود صرف نظر از نیاز کشور امروز امکانپذیر است و این تصمیم ممکن است ناشی از یک تصمیم سیاسی باشد، اما اگر از ما به عنوان مسئول فنی کار سوال شود خواهیم گفت حرکت در این مسیر مستلزم افزایش ذخایر ۴.۵ درصد است.

وی افزود: تصمیم سازمان انرژی اتمی دراین حوزه مبتنی بر منافع کشور است، هرچند ممکن است برخی تصور کنند هدف از این اقدامات صرفا برای درآوردن فریاد طرف مقابل باشد ضمن اینکه این هدف نیز در این فرایند محقق می‌شود.

کمالوندی گفت: اگر آن‌ها خواهان توجه جمهوری اسلامی ایران به نگرانی‌های آنهاست باید بدانند وقت به اتمام رسیده است و باید بدانند بعد از این شتاب کار بیشتر خواهد شد و طبعا شاهد فریاد‌های بلندتر آن‌ها نیز خواهیم بود چراکه با شتاب گرفتن حجم ذخایر به تدریج به سمت نیاز غنی سازی ۲۰ درصدی یا بیشتر حرکت می‌کنیم و اگر نیاز باشد این خواسته مطرح خواهد شد.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶°    ۳۹°