رشد صنعت بسته بندی در حوزه پلیمری و فلزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:33 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۷۱۹۰۳۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
وزارت صمت: صنعت بسته بندی ما درتمام حوزه‌ها از جمله پلیمری، فلزی رشد قابل توجهی داشته است و با توجه به شرایط تحریم توانسته ایم نیاز‌های خود را تامین کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسفندیاری معاون دفتر صنایع سلولزی وزارت صمت در ارتباط تلفنی گفت: بسته بندی حلقه مهمی بین تولید و مصرف است.

در صنعت ورق کارتن که بخش مهمی در بسته بندی است بالغ بر ۱۶۰ کارخانه صنعتی داریم بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تن در سال تولید دارند. در این حوزه عملکرد خوبی داشته ایم و صادرات ما از با افزایش ۴۱ درصدی از مرز ۶۰ هزار تن عبور کرد.
 
چرایی اهمیت موضوع بسته بندی؟

او افزود: در سال گذشته ۸۰۰ هزار تن کاغذ بسته بندی و صادر کرده ایم که در این حوزه نیز ۷ درصد رشد داشته ایم. در سال ۹۷ حدود ۱۷۵ هزار تن کاغذ بسته بندی صادر کنیم این درحالی است که در سال ۹۲ حدود ۱۸۹ هزار تن کاغذ بسته بندی به دلیل کمبود وارد کرده ایم.

اسفندیاری درباره ظرفیت صادرات در کشور ما گفت: بسته بندی موتور محرکی است که نقش مهمی در صادرات دارد. بسته بندی شکیل در جذب مشتری و رضایت مشتری بسیار تاثیر دارد.

او افزود: در سنوات اخیر توسعه خوبی در بسته بندی داشته ایم. صنعت بسته بندی ما درتمام حوزه‌ها از جمله پلیمری، فلزی رشد قابل توجهی داشته است و با توجه به شرایط تحریم توانسته ایم نیاز‌های خود را تامین کنیم.

اسفندیاری گفت: با توجه به تنوع در صنعت بسته بندی ترویج نقش مهمی دارد.

او درباره مشکلات نیز گفت: صنعت سلولزی که یکی از صنایع مهم بسته بندی در کشور است در دنیا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است، ما این صنعت را به کمک کاغذباطله شکل و ترویج دادیم که کمبود کاغذ باطله مشکلاتی را برای این صنعت ایجاد کرده است.

او درباره برندسازی نیز گفت: برند سازی نیاز به پشتیبانی شرکت‌های صاحب نام دارد.
 
افشین فخر مدیرعامل انستیتو بسته بندی درباره جایگاه صنعت بسته بندی گفت: در سال ۲۰۱۸ گردش مالی صنعت بسته بندی ۸۷۶ میلیارد دلار سهمی معادل ۱۱۷ دلار برای هر نفر بوده است که نشان می‌دهد که گردش زیادی در حوزه بسته بندی داریم.

رشد اقتصادی و جمعیتی نیز موجب روی آوردن به صنعت بسته بندی شده همچنین روند‌های مصرف نیز در این جایگاه اهمیت خاصی دارد.
 

چرایی اهمیت موضوع بسته بندی؟
او افزود: در کشور ما صنعت بسته بندی جایگاه خاصی دارد و کشور ما با یک فاصله مشخصی خود را با فرایند‌های دنیا هماهنگ می‌کند؛ به طور مثال گردش مالی مواد غذایی در ایران در حوزه کشاورزی ۱۰۰ میلیارد دلار بوده که ۱۰ میلیارد آن وارداتی بوده است همچنین گردش مالی در حوزه کالای حلال حدود ۴ هزا رمیلیارد دلار در سال است که این حجم نشان می‌دهد گردش مالی محصولات حلال در دنیا بالاست که سهم کشور ما ۷ دهم درصد است در دنیا درحالی که در کشور ما محصولات حلال یکی از موضوعات کلیدی است که نشان میدهد حلال، برند و الگوی مصرف بستگی به بسته بندی نوع غذا دارد.

او افزود: بسته بندی باید در حوزه‌های مختلف متفاوت است بنابراین در بخش‌های مختلف اهمیت صنعت بسته بندی متفاوت است در صنعت غذا جایگاه بسته بندی از نظر ایمنی و بسته بندی است به طور مثال در یک بسته نمک قیمت بسته بندی از خود نمک بالاتر است، اما در حوزه لوازم خانگی ممکن است کارتن بسته بندی یک تا سه درصد قیمت کالا باشد که اهمیت بسته بندی در بخش‌های مختلف متفاوت است.

او افزود: صنعت بسته بندی به شش بخش؛ حوزه پلیمر، سلولز، فلز، شیشه، ماشین آلات و طراحی تقسیم می‌شود که حوزه‌های پلیمری در کشور ما درصد‌های بالایی را به خود اختصاص داده است. در کشور ما که صنعت پتروشیمی و نفت خوبی داریم مواد اولیه خوب و ارزان تولید می‌شود که موجب شده در پلیمر کارخانجات خوبی داشته باشیم.

فخر گفت: اولین چیزی که در فروشگاه‌های خرید و فروش توجه مشتری را جلب می‌کند نوع بسته بندی و برند است. سازمان‌های بین المللی مشخصی برای ارائه مدل‌های مشخص بسته بندی داریم. سازمان یونیدو برای شبکه سازی و ایجاد پیمانکاران الگو‌های مشخصی دارد که برای موفقیت در صنعت بسته بندی باید از موضوعات توسعه ای، ترویجی و توانمندسازی در صنعت بسته بندی استفاده کنیم.

فرهنگ سازی نیازی است که در حوزه بسته بندی به آن توجه می‌شود همچنین از منابع انسانی می‌توان استفاده کرد همچنین باید برای محصولات از برند‌های خاص استفاده کرد بنابراین برای توسعه همه جانبه باید برند‌های مختلف ایجاد کنیم که بخش خصوصی برای این کار نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها و بستر‌های مناسب دارد.

فخر در ادامه گفت: اگر بخواهیم بسته بندی و طراحی را گره بزنیم اصل ارزش افزوده در این صنعت مطرح است بنابراین باید تشکل‌ها با حضور نماینده سازمان جهانی بسته بندی از الگو‌های موفق استفاده کنند.
 
چرایی اهمیت موضوع بسته بندی؟
 
 
برچسب ها: بسته بندی ، طراحی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°