ایران در آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 28 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۹۰۴۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
تعلل طرف حساب اروپایی از اجرای 11 تعهد برجام پس از خروج آمریکا، کار را به گام سوم کشاند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

خبرگزاری آسوشيتدپرس امروز (شنبه) اعلام كرد ایران شروع به استفاده از سانتريفوژهای پيشرفته كرده است كه اين اقدام نقض توافق هسته ای سال 2015 با قدرت های جهانی محسوب می شود. این خبرگزاری درباره تعهدات متقابل 1+5 در قبال ایران و برداشته شدن تمام تحریم های ایران سخنی به میان نیاورد.
زمانی كه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا به صورت يكجانبه آمريكا را از برجام خارج كرد خود عاملی شد تا ایران نسبت به انجام تعهدات اروپای وابسته به آمریکا بدگمان شود اروپایی که تا کنون استقلال سیاسی از خود نشان نداده است.

آمریکا با خروج خود ار برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و افزایش تحریم ها، تحریک ها و تنش های منطقه ای ایران را به واکنش واداشته است.

 همان طور که انتظار می رفت به دنبال خروج آمریکا از برجام و اجرانشدن تعهدات دیگر اعضای باقی مانده در توافق، تهران در نهایت ناگزیر شد سومین گام (15 شهریور 98) را در کاهش تعهدات برجامی بردارد؛ اقدامی که از جدیت ایران در پیمودن روند بازگشت پذیری خبر می دهد.

آمریکا بانقض قطعنامه۲۲۳۱ درحالی پرچمدار مخالفت با هسته‌ای شدن ایران است که خود با داشتن ۹۸ راکتورهسته‌ای درصدر جدول جهان قرار گرفته است. از 18 اردیبهشت 98 که نخستین سالروز خروج آمریکا از تعهد مورد تایید سازمان ملل است و ایران اقدامی عملی از طرف دیگر اعضای برجام مشاهده نکرد، کاهش پلکانی تعهدات برجامی را آغاز کرد. این کاهش تدریجی بر پایه مصوبه شورای عالی امنیت ملی و بر اساس دو بند ۲۶ و ۳۶ برجام انجام گرفت؛ بندهایی که به ایران اجازه می دهد در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به صورت جزیی یا کلی از تعهدات خود صرفنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران که تا دیروز در دو گام جداگانه(18 اردیبهشت و 16 تیر 98 ) ابتدا از سقف ۳۰۰ کیلو برای ذخایر اورانیوم غنی شده عبور کرد و سپس میزان غنای آن را از ۳.۶۷ تعیین شده در برجام به ۴.۵ درصد افزایش داد، امروز شنبه شانزدهم شهریورماه 98 نیز سومین گام خود را در این مسیر برداشت.

ایران در آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز شنبه در کنفرانس خبری و در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام سخن گفت و به بیان جزییات چهار اقدام ایران در کاهش تعهدات پرداخت و افزود: یکی از تعهدات ایران در برجام مربوط بازطراحی رآکتور اراک است. دیگری مربوط به تولیدات آب سنگین است. موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده هست. موضوع دیگر غنی سازی به لحاظ سطح هست. موضوع بعد تحقیق توسعه هست. سه موضوع دیگر فردو، میزان ذخایر و نظارت ها و دسترسی های آژانس است. از این ۷ موضوع عملاً ما ۴.۵ موضوع را انجام داده‌ایم (کاهش تعهدات) و موضوعات باقیمانده به‌لحاظ مختصر باقی مانده است.

در بخش هایی از صحبت های کمالوندی به تحقیق و توسعه و فرایند گازدهی سانتریفیوژهای جدید اشاره شد و گفت: ماشین IR۶ قرار بود در سال ۱۱ گازگیری شود، که گازدهی آن شروع شد. ماشین IR۴  بیست‌تایی ایران آغاز به کار کرد. ماشین IR۶ به صورت زنجیره ۲۰ ماشین قرار بود آبان ماه انجام شود که این زنجیره گازدهی شد؛ زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: برای دو ماه آینده قبل از اینکه گام سوم به پایان برسد، ۳ کار مهم داریم که ارزش بسیار بالایی دارند، یکی راه اندازی زنجیره های شاهد ۱۶۴ تایی «آی آر ۴» و راه اندازی زنجیره های شاهد ۱۶۴ تایی «آی آر ۲ ام» است؛ با توجه به اینکه ظرفیت ما الان بین ۴ تا ۵ سو است عملا می توانیم محاسبه کنیم روزی ۳۲۸ سانتریفیوژ با حدود ۴ تا ۵ سو یعنی چیزی حدود ۱۵۰۰ سو افزایش ظرفیت خواهد بود و این به ذخایر کشور اضافه می شود؛ راه اندازی زنجیره میانی سانتریفیوژ «آی آر ۵» را نیز خواهیم داشت.

اما غنی سازی ۲۰ درصدی که بسیاری تا قبل از اعلام جزییات گام سوم از آن دم می زدند (یعنی رسیدن به میزانی که در دوره امضای برجام وجود داشت)، اتفاق نیفتاد و سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد «نیاز حال حاضر ما ۲۰ درصد نیست و اگر بخواهیم زمانی ۲۰ درصد تولید کنیم؛ ترجیح ما این است که  یک پله پیش رویم و ذخایر ۴.۵ درصد به اندازه کافی داشته باشیم و بعد شروع به تولید ۲۰ درصد کنیم.»

در روزهای گذشته تروئیکای اروپا برای جلوگیری از برداشته شدن گام سوم ایران در مسیر کاستن از تعهدات، تلاش های زیادی بکار گرفتند اما بی تردید انتظار آن ها از ایران در فضایی که سازوکارهای پیشنهادی اروپا هنوز در سطح شعار باقی مانده، نمی توانست نتیجه بخش و در عین حال منطقی باشد.

حتی امروز بعد از اینکه ایران از گام سوم خود رونمایی کرد، برخی نوک پیکان اتهام را به سمت اعضای اروپایی برجام و همچنین آمریکا نشانه رفتند. «لنوید اسلاتسکی» رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه، گام سوم ایران را در کاهش تعهدات خود پاسخی به تحریم‌های آمریکا و بدقولی‌های اروپا دانست و تاکید کرد: این پاسخی به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و همچنین ناتوانی اتحادیه اروپا در عمل به وعده‌هایش در زمینه راه اندازی مکانیسم مالی و جبران خسارات ناشی از سیاست های آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود.

گفت وگوی تلفنی دیروز «امانوئل مکرون» و «دونالد ترامپ» روسای جمهوری فرانسه و آمریکا نیز در ادامه تکاپوی فرانسه برای ممانعت از برداشته شدن گام سوم برجامی تهران قابل توجه بود؛ گفت وگویی که گویا همانند گذشته نتیجه مورد قبولی در پی نداشته است. تلاش پاریس برای هماهنگی با آمریکا حتی در مسائلی چون ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیاد دلاری با ایران که در روزهای اخیر رسانه های شده، ایران را در برداشتن گام بعدی مصمم تر نمود.

اینک نگاه ها به موعد برداشته شدن گام چهار برجامی ایران است؛ گامی که در صورت تداوم وضعیت و ناامیدی از اجرای وعده های متقابل برداشته برداشته خواهد شد. به همین دلیل فردا یکشنبه «کورنل فروتا» سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عازم تهران می شود تا شاید مقامات ایران را از ادامه گام های رو به عقب در برجام منصرف سازد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۹۹°    ۲۷.۹۹°