دریافت عوارض "فوب کالا" در مرحله ترخیص
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۹۰۹۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
کمیسیون اقتصادی هیات دولت بررسی درخواست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مبنی بر «دریافت عوارض فوب کالا در مرحله ترخیص از گمرک» را آغاز کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دفتر هیات دولت اعلام کرد؛ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درخواستی را برای «دریافت عوارض فوب کالا در مرحله ترخیص» به هیات وزیران ارائه کرده است.

بر همین اساس و به دلیل شرایط اقتصادی کشور و همچنین محدودیت‌های زمانی مجوزهای صادره برای واردات کالاها، در برخی از موارد عملیات تجاری، منتهی به واردات کالا به کشور نمی‌شود، این در حالی است که عوارض فوب کالا در مرحله ثبت سفارش از تجار دریافت می‌شود.

از طرفی امکان بازگشت عوارض اخذ شده و یا تهاتر آن با واردات بعدی به دلیل اینکه شامل ماده (۴۹) قانون محاسبات عمومی دیوان محاسبات کشور نمی شود طبق مواد (۴۱) و (۴۲) قانون محاسبات عمومی کشور امکان بازگشت و جابجایی هم ندارد.

بنابراین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درخواست کرده است با توجه به شرایط اقتصادی و اهمیت تأمین کالاهای اساسی جامعه، دریافت عوارض فوب کالا در مرحله ترخیص از گمرک انجام شود و این درخواست در کمیسیون اقتصاد هیات دولت در حال رسیدگی است.

"فوب کالا" FOB (مخفف اصطلاح Free On Board) نوعی روش بین المللی حمل محموله های صادراتی و وارداتی است که تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ است. فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد ریسک خود را خاتمه داده‌است.

در این روش هزینه حمل و بیمه با خریدار است. عقد قرارداد حمل از بندر تحویل و بیمه و بازرسی با خریدار است.

برچسب ها: تهاجر ، گمرک ، فوب کالا ، بندر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۵۹°    ۳۰.۹۹°