برخورد علمی با کلاس اولی ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۹۱۲۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵
ترس و اضطراب بچه ها در نخستین روزهای مدرسه طبیعی است، اما لازم است که برای رفع آن، قبل از آغاز مدرسه اقدام شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 روانشناسان و کارشناسان علوم رفتاری عقیده دارند بیشتر کلاس اولی‌ها در روز‌های ابتدایی مدرسه دچار اضطراب و دلهره می‌شوند که تاحد زیادی طبیعی است و بهترین راه رفع آن، انجام امور و رفتارهایی است که پدر و مادر باید قبل از مدرسه آغاز کنند.
 
یکی از عمومی ترین توصیه ها این است که والدین برای این دسته دانش آموزان از خاطرات خوب مدرسه تعریف کنند، اما اغراق نکنند!

برخی از بچه ها نیز حتی بدون رفتن به مدرسه، استرس غیرطبیعی در جدایی از والدین دارند که نام آن اختلالی به نام "اضطراب جدایی" است.

کودکانی که وابستگی شدید به مادر دارند، به طوری که با جدایی لحظه‌ای از مادر دچار استرس و اضطراب شدید می‌شوند و یا کودکانی که بعد از جدایی از والدین دچار حالت تهوع و یا دل درد شده و یا مدام ترس از گم شدن دارند، مبتلا به اختلال اضطراب جدایی هستند.

برای این کودکان که اغلب زیر شش سال سن دارند، توصیه شده که والدین با اقداماتی روحیه مستقل کودک را افزایش دهند و میزان وابستگی او را کاهش دهند.

از ترساندن بچه ها، ایجاد رعب ووحشت از معلم، همانند این که اگر کار بدی انجام دهی معلم او را تنبیه می کند یا بچه ها مسخره ات می کنند خودداری کنید.

خاطرات، تجارب مثبت، شاد و جالب خود را با کودکان در میان بگذارید، از معلم‌ها با القاب خوب یاد کنید و پیش از آغاز مدرسه آن‌ها را با مسئولان، معلمان و جو مدرسه آشنا کنید تا حس امنیت در آن‌ها پدید آید.

اگر فرزندتان همچنان از مدرسه رفتن هراس دارد از تحقیر او بپرهیزید و دوست داشتن او را مشروط به مدرسه رفتن نکنید یعنی به او نگویید «اگر به مدرسه بروی دوستت دارم، اما اگر درس نخوانی و غیبت کنی دیگر مادرت نیستم».
برخورد علمی با کلاس اولی ها
-در روز‌های ابتدایی سال تحصیلی حتما یکی از والدین هنگام برگشت به خانه در منزل حضور داشته باشد تا کودک شما از احساس خود و اتفاقاتی که در مدرسه برای او رخ داده است برای یکی از والدین حرف بزند.

ـ ساعت خواب کودک را تنظیم کنید: کودک را وارد یک برنامه خواب منظم کنید طوری که ساعت ۹ شب حتما به تختخواب برود و صبح ساعت مشخصی از خواب بیدار شود.

ـ با خرید لوازم مدرسه ذهن کودک خود را آماده رفتن به مدرسه کنید: در هفته‌های پایانی خرید وسایل مدرسه را آغاز کرده و سعی کنید با فرزندتان وظایف دانش آموزی را تمرین کنید.

ـ عادت غذایی سالم را از همین حالا در او ایجاد کنید: مضرات بعضی از خوراکی‌ها را به او بیاموزید تا یاد بگیرد در مدرسه چه خوراکی‌هایی برای او مناسب است.

ـ به فرزندتان مسئولیت‌هایی بدهید: اگر فرزندتان کوچک است می‌توانید کار‌هایی به او یاد دهید که اعتماد به نفسش را بالا ببرد به طور مثال گره زدن بند کفش ها.

-اگر کودک شما بتواند نیاز‌های اساسی را بدون تکیه به بزرگسالان برآورده کند راحت‌تر به مدرسه می‌رود نیاز‌هایی مثل این که چگونه می‌تواند در مدرسه به تنهایی به دستشویی برود.

ـ روز‌های اول همراه او باشید: روز‌های اول بهتر است خودتان فرزندتان را در رفتن و برگشتن از مدرسه همراهی کنید. شاید مجبور باشید برای این کار ساعت کاری تان را طوری تنظیم کنید که خودتان یا همسرتان او را تا مدرسه همراهی کنید.

ـ یک خداحافظی به یاد ماندنی ترتیب دهید: فرزندتان را در هنگام رفتن به مدرسه آغوش بگیرید و برنامه بعد از مدرسه را به او بگویید این که قرار است منتظرش باشید یا خودتان به دنبالش بروید و اگر چنین قولی دادید حواستان باشد که سر ساعت آنجا باشید.

ـ برای گریه بی امان فرزندتان راه حل پیدا کنید: هر بچه گریانی بعد از چند دقیقه آرام می‌شود. صبوری و دلسوزی ممکن است کار دست تان دهد. با کودک خود صحبت کنید و آنچه موجب ترس او شده را با هم کشف کنید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °