قیام عاشورا؛ حرکتی فراتر از سرنگونی و برپایی حکومت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:08 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۷۱۹۱۲۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
امام جمعه موقت تهران هدف قیام حشرت سیدالشهدا (ع) را بسیار فراتر از سرنگونی حکومت یزید دانست و افزود: امام (ع) به انجام تکلیف الهی توجه داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، کارشناس علوم دینی قیام سیدالشهدا (ع) در سال 62 هجری را انجام تکلیف الهی دانست و افزود: حتی اگر دعوت های پرشمار بزرگان و عامه مردم، به ویژه اهالی کوفه نبود، باز هم امام حسین (ع) وظیفه خود می دانستند که در برابر طاغوت و حاکمی که کمر به تحریف دین بسته است، بایستند.

ابوترابی فرد مبارزه با منکر و اجرای معروف را اساس حرکت امام حسین عنوان کرده و گفت: هدف امام فقط براندازی حکومت یزید و برپایی دولت جدید نبود، بلکه هدفی فراتر از آن داشتند.

قیام عاشورا؛ حرکتی فراتر از سرنگونی و برپایی حکومت

امام جمعه موقت تهران با تشریح بخشی از روند حرکت سیدالشهدا (ع) تا کربلا گفت: وقتی واقعه قیام مسلم ابن عقیل رخ داد، ماجرا نمود دیگری گرفت و از آن پس بود که امام (ع) همراهان خود را در جدایی و ترک کاروان آزاد گذاشتند.

ابوترابی فرد گفت: امام حسین (ع) هنگام نماز خطاب به حر فرمودند که شما با ما نماز می خوانی؟ گویی او را خطاب قرار می دهد که آیا یزید را دارای اهلیت راهبری امت می خوانی یا ما را شایسته زعامت می دانی؟

وی افزود: امام با این رفتار به حر تاکید کردند که چشمان خود را باز کنید و واقعیت موجود را دریابید و همین جاست که حر، که با دقت به فرمایشات امام گوش می کرد، متوجه شده و تصمیم سرنوشت سازش را می گیرد.

قیام عاشورا؛ حرکتی فراتر از سرنگونی و برپایی حکومت

این کارشناس علوم دینی در پاسخ به این سوال که آیا سید الشهدا (ع) فقط به انجام تکلیف توجه داشتند یا اینکه نتیجه آن نیز مد نظر ایشان بوده است، گفت: امام برای هر حرکتی، همه جوانب ماجرا را در نظر می گیرند و آنگاه اقدام می کنند.

وی افزود: وقتی کسی به تکلیف و وظیفه الهی اش توجه دارد و عمل می کند، معنی اش این نیست که به نتیجه و عاقبت کار توجهی ندارد، بلکه او همه جوانب را در نظر گرفته و نتیجه و تبعات کار را نیز می داند.

ابوترابی فرد گفت: وظیفه این نیست که گفته شود من فقط در زمانی با یزید می جنگم که پیروز جنگ باشم، بلکه به فرموده پیامبر (ص) این راه، مسیری است که به بهشت ختم می شود، حتی اگر به شهادت بیانجامد.

وی افزود: بنابر این در انجام وظیفه، نتیجه نیز مشهود است و انسان مومن از همین رو با تمام قدرت برای انجام وظیفه گام بر می دارد.

کارشناس علوم دینی تصریح کرد: مومنان و پیروان سیدالشهدا (ع) نیز در هر حرکتی هم وظیفه گرا هستند و هم نتیجه گرا.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°