جنگ طلبي و جنگ طلبان به نفع آمریکا نيستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:30 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۹۱۹۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
رئيس جمهور درجلسه هيات دولت گفت: آمريكايي ها بايد بفهمند جنگ طلبي و جنگ طلبان به نفع آنها نيستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئيس جمهور گفت: عاشورا بايد مايه وحدت بيشتر ما باشد، عشق به امام حسين بايد همه ما را زير يك پرچم جمع كند و همه علاقه مندان به امام حسين بايد در ايام تاسوعا و عاشورا يك وحدت مثل زدني را به رخ جهانيان بكشيم.
رئيس جمهور امروز چهارشنبه در جلسه هيات دولت، افزود: پيروزي امام حسين در اين نهضت بزرگ در سايه ايستادگي و صبوري بود، هرچند كه به لحاظ نظامي در برابر چند ده هزار نفر توانستند در مقابل 72 نفر به يك پيروزي ظاهري دست يابند اما پيروزي فرهنگي سياسي و واقعي در تاريخ از ان امام حسين و يارانش بود.
رئيس جمهور تصريح كرد: مسير امام حسين مسير عزت مندانه بود، اما توام با منطق و استدلال، ما هم همان راه را بايد انتخاب كنيم، امروز در شرايطي هستيم كه در آموزي در كربلا بيش از هر زمان ديگر اهميت دارد منطق امروز دشمن فشار حداكثري است در كربلا هم همين كار را كردند.
آقاي روحاني: منطق امام حسين منطق انسانيت شرف عزت و مردانگي و ما همان را ه را بايد انتخاب كنيم امروز كه دشمن فشار حداكثري را برما وارد كرده است راه ما ايستادگي و مقابله است، آمريكايي ها بايد بفهمند جنگ طلبي و جنگ طلبان به نفع آنها نيستند، هم جنگ طلبان بايد كنار بروند و هم سياست جنگ طلبي فشار حداكثري را بايد كنار بگذارند.
رئيس جمهور افزود: ما بارها گفته ايم منطق ما در جمهوري اسلامي ايران فناوري صلح آميز است و منطق امروز ما در برجام تعهد در قبال تعهد است و گام سوم كه به نظر من مهمترين گام جمهوري اسلامي ايران بود، ما برداشتيم باز هم اگر ضروري و لازم باشد در آينده گام هاي ديگر را برمي داريم.
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه در سايه درس آموزي از ابا عبدالله حسين(ع) و حادثه كربلا، پيروزي نهايي از آن ملت ايران خواهد بود، اظهار داشت: امروز وظيفه اصلي همه مسئولان و كارگزاران نظام اعم از دولتي و غيردولتي و ايستادن واقعي در كنار امام حسين(ع)، تلاش براي رفع مشكلات مردم و يادآوري عزت و صبوري در برابر فشارهاي حداكثري دشمنان به مردم است.
وی گفت: منطق دشمن اعمال فشار حداكثري بر ملت ايران است همچنان كه در كربلا هم اعمالي انجام دادند كه صرفاً بر مبناي فشار حداكثري و ظلم بيشتر بود و الا لشكر هزاران نفري در برابر 72 نفر نيازي به بستن آب نداشت.
رئيس جمهور خاطرنشان كرد: زماني كه در جنگ صفين لشكر امير المؤمنين علي(ع) فرات را تصرف كرد عدهاي از لشكريان پيشنهاد دادند كه مانع از دسترسي لشكر دشمن به آب شوند، اما حضرت علي(ع) مانع آنها شد، در كربلا هم كساني كه خود را وارث همان خط ميدانستند، به همان شكل در برابر امام حسين(ع) رفتار كردند، اما امام حسين(ع) كار عليوار انجام داد و نه تنها مانع از دسترسي دشمن نشد، بلكه، دستور داد مشك ها را پرآب كرده و لشكر حر را سيراب كرد به نحوي كه حتي شخصاً مشك آب را در دهان يكي از آنها نهاد.
آقاي روحاني با تأكيد بر اينكه منطق امام حسين(ع) منطق انسانيت، شرف و مردانگي است، تصريح كرد: امروز ما بايد همان راه و مسير را انتخاب كنيم، در حالي كه دشمن فشار حداكثري را وارد ميكند، مسير ما ايستادگي و مقاومت است.
رئيس جمهور تأكيد كرد: آمريكا بايد بفهمد كه جنگطلبي و جنگطلبان سودي ندارد و بايد جنگطلبان را كنار گذاشته و سياستهاي جنگطلبي و فشار حداكثري را رها كند.
آقاي روحاني گفت: منطق جمهوري اسلامي ايران استفاده از فناوري صلحآميز هستهاي است و در برجام نيز منطق ما تعهد در برابر تعهد است، اگر آنها به تعهد خود عمل كنند ما نيز عمل ميكنيم و اگر آن را ناقص عمل كنند ما نيز چنين خواهيم كرد.
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: گام سوم كاهش تعهدات برجامي مهمترين گام جمهوري اسلامي محسوب ميشود و قابل مقايسه با دو گام قبلي نيست و اگر ضرورت داشته باشد در آينده باز هم گامهاي ديگر را برخواهيم داشت.
آقاي روحاني با بيان اينكه امروز چهره جمهوري اسلامي ايران در جهان به عنوان چهرهاي صلحطلب و متعادل مطرح است، گفت: ما هيچگاه آغازگر تجاوز و تحريم نبوديم و ابتدائاً تعهد را نشكستيم و آنها بودند كه تعهد را زير پا گذاشتند و اين منطق مهمي است كه از آن برخوردار هستيم.
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه امروز بايستي روحيه وحدت و يگانگي در كشورمان بيش از هر زمان ديگري باشد، به اهميت برگزاري انتخابات در ماههاي آينده اشاره كرد و گفت: انتخابات بايد موجب وحدت بيشتر در جامعه باشد و آحاد و اقشار مختلف مردم اعم از زنان و كارگران هر مشكلي كه به ذهنشان ميآيد و احساس ميكنند كه حقوقشان مراعات نميشود، راه اصلي براي كسب حق خودشان انتخابات است. بايد در انتخابات ديدگاههاي خود را اعلام كنند و افرادي را انتخاب كنند كه حقوقشان را سريعتر و زودتر به دستشان برسانند و غير از اين هيچ راه ديگري وجود ندارد.
آقاي روحاني افزود: انتقاد و سخن گفتن هيچ ايرادي ندارد، اما راه اصلي براي پيروزي و رسيدن به حق بيشتر انتخابات است. بايد در انتخابات حضور فعال داشته باشيم و نبايد انتخابات مايه انشقاق و دودستگي در جامعه شود، بلكه بايد به وحدت و انسجام بيشتر بينجامد.
رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود خاطر نشان كرد: در شرايطي كه دشمن همه فشارهاي اقتصادي را بكار گرفته است. نبايد برخي از تندروي ها و مسيرهاي غيردقيق كه مردم را آزار ميدهد در جامعه اجازه بروز پيدا كند، چرا كه مردم به اندازه كافي با غصه و سختي مواجه هستند و نبايد اجازه داد كه براساس بيدقتيها غصه جديدي بر مردم وارد شود.
آقاي روحاني تصريح كرد: امروز در شرايطي هستيم كه بايد حرف و نداي مردم را بهتر بشنويم و اگر ميخواهيم در خيمهگاه امام حسين(ع) قرار داشته و روبروي يزيد باشيم، وظيفه داريم كه مشكلات مردم را برطرف كرده و مردم را تقويت كنيم تا از اين پيچ تند عبور كنيم و بي ترديد با ايستادگي و مقاومت دشمن را مأيوس خواهيم كرد و همه بايد آگاه باشيم كه اگر خداي ناكرده دچار اختلاف و دوقطبي شويم، راه براي پيروزي دشمن هموار و آسان خواهد شد.
رئيس جمهور با بيان اينكه در ماههاي اخير عليرغم فشار دشمن شاهد علائم مثبتي در عرصه هاي مختلف بويژه در زمينه اقتصادي هستيم، گفت: امروز همه شاخص ها بويژه در بورس، ارز خارجي و اميدي كه در زمينه رشد اقتصادي و سرعت توليد ايجاد شده بسيار دلگرم كننده است و نشاندهنده اين است كه با ايستادگي و مقاومت خود ميتوانيم دشمن را مأيوس و به پيروزي برسيم.
آقاي روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از ملت بزرگ ايران و همه شيعيان و مسلمانان جهان به واسطه گراميداشت ايام محرم و بويژه روز عاشورا، اظهار داشت: در اين روز مردم يكبار ديگر حماسه حسيني را در سراسر جهان مقابل ديدگان جهانيان قرار دادند و نشان دادند كه بعد از 1380 سال همچنان عاشورا زنده است و درسهاي عاشورا براي ملت ايران و همه ملتهاي جهان راهنماي اصلي براي آزادي، آزادگي، رادمردي و ايستادگي خواهد بود.
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: اگر چه معبود همه بشريت خداوند بزرگ است و عبادت در برابر پروردگار متعال انجام ميشود، اما در عين حال خداوند الگوهايي براي هدايت انسانها قرار داده است و ميفرمايد در زندگي و سيره پيامبر براي شما الگوهايي است كه ميتواند شما را هدايت كند و خود پيامبر نيز فرمود كه «حسينُ مِني و انا من الحسين».
آقاي روحاني با تأكيد بر اينكه امام حسين(ع) ادامه دهنده راه پيامبر(ص) و الگوي اصلاح امت پيامبر(ص) است، اظهار داشت: حركت امام حسين(ع) نشان داد حتي در يك جامعهاي كه در آن انقلاب پيامبر اسلام(ص) كه بزرگترين حركت تاريخي است، به وقوع پيوسته نيز احتمال انحراف وجود دارد، لذا همه بايد يكي از وظايف اصلي خود را اصلاح جامعه و بازگشت آن به آرمانهاي بلند انقلاب بدانيم.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه مردم در اين روزها يكبار ديگر همه درسهايي كه از تاريخ و از قيام امام حسين(ع) آموخته را بازآفريني ميكنند، گفت: براي بيان حادثه كربلا و فداكاريهاي امام حسين(ع) بايستي همه ابعاد آن مورد توجه باشد، اينكه فقط يك بعد را مد نظر قرار داده و به ابعاد ديگر كمتر و يا اصلاً توجه نشود، ممكن است تابلوي ناقصي را در جلوي ما قرار دهد.
آقاي روحاني خاطر نشان كرد: حادثه كربلا حادثه بينظيري در تاريخ بشريت بود و همه گامهاي امام حسين(ع) از مدينه تا كربلا و همچنين گامهاي خاندان ايشان از كربلا تا شام و در نهايت در مدينه درس آموز است.
رئيس جمهور افزود: امام حسين(ع) در اين برهه بسيار مهم تاريخي به گونهاي رفتار كرد كه هيچكس حتي براي مخالفين نقطه ابهامي باقي نمانده است، رفتار امام حسين(ع) اين چنين نبود كه بگويد من حق و يادگار پيامبر اسلام(ص)، در برابر حكومت ظالمانه هستم، لذا سخنان و اقدامات شما ناصحيح است. بلكه امام حسين(ع) با همه زبانها و منطقها براي مخالفين، معاندين و حتي كوردلان استدلال ميآورد.
آقاي روحاني خاطر نشان كرد: وقتي عمر بن سعد وارد كربلا شد و خواست فردي را به نمايندگي از طرف خود به سمت خيمه هاي امام حسين(ع) راهي كرده تا از اراده و برنامه امام حسين(ع) اطلاع پيدا كند به هر يك از بزرگان كوفه رو كرد، آنها امتناع كرده و ميگفتند كه خودشان از امضاء كنندگان دعوت امام حسين(ع) به كوفه هستند و منطق امام حسين(ع) در مواجهه با آنها اين بود كه مگر خودتان نگفتيد بيسرپرست و بيامام هستيد و بياييد ما را نجات دهيد و اگر اكنون از گفته خود پشيمان هستيد من برميگردم و امام حسين(ع) به بهترين شكل ممكن منطق خود را مطرح كردند.
رئيس جمهور افزود: زماني كه لشكر حر اجازه حركت به امام حسين(ع) و يارانش را نداد، عدهاي از ياران امام تعداد محدود لشكر حر را مورد اشاره قرار داده و به امام(ع) گفتند كه قبل از اينكه بقيه لشكريان وارد شوند، مي توانيم لشكر حر را شكست دهيم، اما امام(ع) خطاب به آنها فرمود من آغازگر جنگ نخواهم بود.
آقاي روحاني گفت: حتي در روز عاشورا وقتي امام حسين(ع) در برابر لشكر دشمن قرار گرفت يكي از ياران امام حسين(ع) گفت: شمر در تيررس من است و مي توانم او را از پا در بياورم اما حضرت مانع شد و فرمود ما آغازگر جنگ نخواهيم بود و در جنگ صفين نيز هر چه به امام علي(ع) گفتند كه فرصت مناسبي است تا به دشمن بتازيم، امير المؤمنين(ع) نيز مانع از آغاز جنگ شدند.
رئيس جمهور افزود: اين مهمترين درس امام حسين(ع) در تاريخ كربلاست كه متأسفانه همه درسهاي امام حسين(ع) به درستي تبيين نمي شود و به برخي از ابعاد توجه شده و برخي ديگر كمتر و يا اصلاً مورد توجه قرار نميگيرد.
آقاي روحاني تصريح كرد: بايد عين متن تاريخ كربلا كه توسط بزرگاني چون شيخ مفيد نوشته شده است، به عنوان منبع سخن مورد توجه قرار بگيرد، نه مواردي كه بعضاً دلخواه و مورد علاقه است.
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه نبايد حادثه عاشورا و كربلا به هيچ عنوان جناحي شود، گفت: اگر در مجالس عزاي امام حسين(ع) سخنران و مداح بخواهد، حادثه عاشورا را در خدمت خود و جناح خود قرار دهد، اين موضوع خيانت به ابا عبدالله الحسين(ع) است. امام حسين(ع) براي نجات همه انسانها و الگوي همه بشريت است.
آقاي روحاني خاطر نشان كرد: خوشبختانه امسال موارد كمي از سخنان تفرقهانگيز شنيده شده و تعداد كساني كه به دنبال ايجاد دو قطبي كاذب بودند، اندك بوده و قابل اعتنا نيست و اين از موفقيتهاي بزرگ ملت ايران است.
رئيس جمهور تصريح كرد: اگر به درستي از تاريخ كربلا استفاده كنيم، عاشورا موجب وحدت بيشتر جامعه خواهد بود و چنانچه از عاشورا و كربلا فاصله و اختلاف بوجود آمد، حتماً مسير امام حسين(ع) را به درستي دنبال نكردهايم.
آقاي روحاني با تأكيد بر اينكه عشق به امام حسين(ع) بايد همه ما را زير يك خيمه و پرچم جمع كند، اظهار داشت: خيمه و پرچم امام حسين(ع)، پرچم وحدت، اتحاد و يگانگي است و همه علاقمندان به امام حسين(ع) بايد در ايام تاسوعا و عاشورا وحدت مثالزدني خود را به رخ جهانيان بكشانند و به دنيا بگويند كه پرچم امام حسين(ع) پرچم در اهتزازي است كه روز به روز عاشقان به انسانيت را جذب ميكند.
رئيس جمهور تصريح كرد: پيروزي امام حسين(ع) در اين نهضت، در سايه ايستادگي و صبوري بود و اگر چه به ظاهر از نظر نظامي لشكر دهها هزار نفري يزيد در برابر 72 يار امام حسين(ع) پيروز شد اما پيروزي فرهنگي و واقعي در تاريخ از آن امام حسين(ع) و ياران باوفايش است.
آقاي روحاني گفت: اگر امام حسين(ع) در برابر مشكلات صبوري نكرده و در برابر سخنان نادرست سر فرود ميآورد، پيروزي و موفقيتي نيز حاصل نميشد. همچنان كه امام حسين(ع) خطاب به دشمن فرمود اگر پيشنهاد شما ذلتبار باشد و با منطق و آرمانها و اصول ما سازگار نباشد، آن را نميپذيريم.
رئيس جمهور تصريح كرد: مسير امام حسين(ع) عزتمندانه و توأم با منطق و استدلال بود و امروز ما هم بايد همان مسير را انتخاب كنيم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°