برگزاری بزرگترین تعزیه خوانی جهان در نیشابور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۷۱۹۲۰۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
یکی از بزرگترین تعزیه خوانی جهان در روستای فدیشه نیشابور با حضور نزدیک به 70 هزار نفر برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 بازسازی واقعه روز عاشورا به کمک۶۰ شبیه خوان، یکی دیگر از بخشهای پرشور این آیین است که از صبح روز عاشورا با ورود نمادین کاروان حضرت امام حسین(ع) آغاز و در غروب این روز با آتش زدن خیمه های کاروان به پایان می رسد.

تعزیه خوانی با حضور هیات های سوگوار حسینی ۴۰ روستای شهرستان نیشابور و شهرهای اطراف آن در محل روستای فدیشه برکزار می شود که علم گردانی سرآغاز این مراسم است.

آیین کهن "علم خبری" هیات عزاداران فدیشه با بزرگترین علم این روستا به استقبال دسته های سوگوارا میهمان می رود.
دسته عزاداران روستای میهمان که علم عزاداری آنها در صف مقدم قرار دارد طبق آیینی خاص با ذکر صلوات و خواندن اشعار مناسبتی در اصطلاح سه بار سلام داده و جواب داده می شوند، سپس علم ها را به یکدیگر نزدیک کرده و همین آداب با گروه میهمانان سوگوار بعدی ادامه می یابد.

همه ساله گروههای گردشگری از آلمان، سوئیس، چین، کویت، پاکستان و نیز شهرهای کرمان، تبریز، جاسک و بندرعباس برای تماشا و ضبط تصویری این آیین سنتی به روستای فدیشه سفر می کنند.

یکی دیگر از رسوم اهالی روستای فدیشه در این روز "حلیم پزان" است که برای این منظور از عصر روز تاسوعا حدود ۷۴ دیگ حلیم به همت اهالی روستا با آتش هیزم برپا می شود و از صبح روز عاشورا تا غروب در خانه های اهالی روستای فدیشه بر روی میهمانان و عزاداران حسینی باز است و با حلیم نیشابوری از آنان پذیرایی می گردد.

هر سال برای برگزاری هرچه بهتر مراسم روز عاشورا در فدیشه از ماه ها قبل برنامه ریزی و هماهنگی می شود تا بزرگترین تجمع عزاداران حسینی در منطقه به بهترین نحو برگزار شود.
 اهالی روستای فدیشه در برگزاری این مراسم‌ با اهدای گوسفند نذری و مبالغ نقدی مشارکت و همکاری می کنند و میهمانان خود را از اقصی نقاط ایران و خارج از کشور برای شرکت در این مراسم‌ دعوت می کنند.

مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

برچسب ها: تعزیه ، عاشورا ، نیشابور
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °