رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:09 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۷۱۹۲۱۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
اسناد تعزیه‌خوانی حضرت امام حسین (ع) در موزه قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مسئول امور پژوهش و مطالعات اسنادی مرکز اسناد آستان قدس رضوی در رونمایی از اسناد تعزیه امام حسین (ع) در موزه آستان قدس رضوینشست سه شنبه‌های فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: مناسک و آیین‌های سوگواری برای حضرت امام حسین (ع) رسانه‌ای قوی برای تبلیغ در طول تاریخ تشیع است که به صورت منظم طی قرن‌های متمادی به منظور حفظ ارزش های دینی برگزار شده است.

الهه محبوب فریمانی افزود: مظلومیت و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان و اتفاقات تلخی که در روز عاشورا رخ داد باعث شد مرثیه‌ها و اشعار مختلف درغم سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بیان شود، برگزاری مراسم آیینی این واقعه به شکل تعزیه شکل عینی تری است از آنچه که بر سر خاندان حضرت امام حسین (ع) آمد.

وی اظهار داشت: برگزاری مناسک عزاداری برای سالار شهیدان از دغدغه‌های دیرین شیعیان به شمار می‌رفته که متاثر از فرهنگ و تحولات اجتماعی ایران در دوره‌های مختلف تاریخی، تغییراتی را پذیرفته و با اشکال متفاوت ظهور یافته است و تداوم این سنت‌ها باعث شده امروزه اسناد بی شماری از چگونگی برگزاری مراسم عزاداری محرم، موقوفات خاص عزاداری و تعزیه خوانی، اشعار تعزیه و شبیه خوانی وجود داشته باشد.

محبوب فریمانی مجموعه اسناد عزاداری شیعیان در مرکز اسناد آستان قدس رضوی را یکی از بزرگترین مجموعه‌های موجود در طول تاریخ ذکر کرد و گفت: قدیمی‌ترین سند در مورد عزاداری حضرت امام حسین (ع) به سال ۱۰۱۱ قمری تعلق دارد که در آن به تعطیلی حمام آغچه یکی از موقوفات آستانه در روز عاشورا اشاره شده است.

وی افزود: بیش از ۸۰۰سند مربوط به هزینه‌های مراسم عزاداری از دوره صفویه تاکنون موجود است که شامل مخارج نخل بندی ایام عاشورا، پرداخت انعام به روضه خوانان، اطعام افراد در روز‌های سوگواری، هزینه‌های روشنایی، مفروش نمودن حرم مطهر و هزینه قند و چای است.

محبوب فریمانی با اشاره به اسناد رونمایی شده در این نشست اظهار داشت: حکم "محمدعلی میرزا"، ولیعهد مظفرالدین شاه مبنی بر تفویض منصب معین البکاء به میرزا حسن، رئیس تعزیه خوانی تکیه دولتی آذربایجان در سال۱۳۱۶ قمری و تعزیه‌های مربوط به شهادت حضرت سید الشهدا (ع)، حضرت عباس (ع)، حضرت علی اکبر (ع)، حضرت قاسم، حضرت مسلم و طفلان مسلم و متن تعزیه خروج مختار در انتقام از قاتلین سیدالشهدا (ع) از جمله اسنادی است که در این مراسم از آن رونمایی شد.

در این مراسم پایگاه موضوعی عاشورا در سامانه کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی نیز رونمایی شد که در آن یکهزار و ۸۰۰رکورد مشتمل بر نسخه‌های خطی، چاپ سنگی، چاپی و پایان نامه درج شده است که محققان و پژوهشگران می‌توانند از این منابع برای پژوهش‌های موضوعی خود استفاده کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°