افزایش بدهی دولتی، حاصل نظام مالی ناکارآمد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:16 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۱۹۲۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
کارشناس مسائل اقتصادی افزایش بدهی بخش دولتی را حاصل نظام مالی ناکارآمد متکی به اقتصاد نفتی عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 وحید شقاقی با با ترسیم چارچوبی از مبادلات اقتصادی مبتنی بر درآمدهای نفتی در گفتگو با تیتر امشب گفت: تاکنون دولت به وعده‌های شعار محور و با تکیه بر اقتصاد نفتی مطالبه ایجاد کرده است.
 
کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد در دست دولت است و تنها ۳۰ درصد از درآمد خود را از مالیات تامین کرده است گفت: اقتصاد ما عملا بخش خصوصی ندارد، از طرفی یک دولت بزرگ با نوسانات نفتی کسری بودجه ایجاد کرده است چون بر پایه نفت است.
او افزود: سه محور مالیات، اتکا به اقتصاد نفتی و ایجاد بدهی با دست درازی دولت به منابع بانکی باعث شده همیشه دولت ها با کسر بودجه و با یک بی انضباطی مالی مواجه بوده اند.
شقاقی افزود: نظام پولی و بانک مرکزی در سیاست های اقتصادی استقلال ندارد. از طرفی وعده‌ها فقط به دولت منتهی نمی‌شود و برخی مواقع سه قوه نیز شعارگونه رفتار کرده اند.
دل کندن از نفت کار سختی است
 او گفت: استقراض از بانک مرکزی و یا بانک ها باعث شده ۱۰ درصد از منابع بانک از طرف بدهی های دولت بلوکه شده است.
وحید شقاقی با بیان اینکه بانک‌ها بیش از ۴۰ درصد از منابع کشور را بلوکه و منجمد می‌کنند گفت: این بازی ای است که باعث افزایش نرخ سود ایجاد کرده است. بی انضباطی مالیاتی دولت باعث افزایش بدهی‌های دولت می شود که در انتها دولت را به سمت بانک مرکزی دست نیاز دراز کرده اند.

او گفت: افزایش بازی نرخ سود به افزایش بدهی دولت کشیده می‌شود. دلیل اصلی اجرا نشدن بودجه ریزی عملیاتی پایبند نبودن دولتها به آن بوده است.

وی از ساختار معیوب اقتصادی و بودجه وابسته به نفت گفت و افزود: نرخ 25 درصدی رشد بدهی ها دولت  و بده بستان‌های معیوب در چرخه اقتصادی و نظام بانکی، اقتصاد کشور را به جنگ "افزایش سود دهی بان کها" پیش می‌برد.

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی در بخش دیگری از ناترازی بانک‌ها و جنگ نرخ سود بین بانک‌ها گفت: همیشه در کشور طرف بدهی واقعی است، اما ۴۰ درصد منابع مالی بلوکه و منجمد است.

بانک‌ها وارد بازی خطرناکی شده اند، وقتی نقدینگی مسدودی یا بلوکه می‌شود نشان از دست درازی دولت به منابع مالی است بانک در یک پروسه اقتصادی سودحاصل را پس از برداشت کارمزد خود تقسیم می‌کند در حالی که کل منابع اولیه به چرخه تولید وارد نکرده است.

شقاقی گفت: دولت پس از ۵ تا ۶ ماه از آذر هر سال روی بودجه کار می‌کند و در آخر بانک را بعنوان صندوق خود در نظر می‌گیرد.

وی حل انجماد سیستم بانکی را تنها راه برون رفت از ناترازی سیستم بانکی اعلام کرد و گفت: دولت باید در برابر سیستم بانکی متعهد و خوش حساب باشد.

تا کنون هیچ دولت و مجلسی نتوانسه است نفت را کنار بگذارد، بودجه تا کنون بدون احتساب نفت بسته نشده است.

شقاقی گفت: صدا و سیما مانند پیگیری بازسازی مناطق پس از سیل اخیر، مطالبه کنار گذاشتن نفت از محاسبات بودجه کشور را راه اندازی کند.
دل کندن از نفت کار سختی است
حیدر مستخدمین حسینی دولت و مجلس را عامل اصلی کسری بودجه دانست و گفت: افزایش ۴ برابری بودجه دولت در سال‌های اخیر و افزایش بدهی‌های و کسری بودجه به ناچار دست به سوی بانک مرکزی دراز کرده است.

کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: برداشت ۳ درصدی از خزانه کشوریا همان تنخواه دولت، انتشار اوراق قرضه از دیگر راه‌های جبران کسری بودجه است که دولت راه برون رفت از کسری بودجه را در آن می بیند.

وی افزود در کشوری که ۸۰ درصد مناسبات اقتصادی اش به دولت ختم می‌شود بانک مرکزی را در اختیار دارد در حالیکه در کشور‌های غربی استقلال بانک مرکزی حفظ می‌شود و در مقابل درخواسته های دولت مقاومت می‌کند.

او گفت: بودجه کشور بسیار سنتی تنظیم می‌شود و کارایی خاصی ندارد.

حیدر مستخدمین حسینی با بیان اینکه بودجه ریزی عملیاتی در جهان از سال ۱۹۵۶ شکل گرفته است گفت: در بودجه ریزی‌ها باید عملکرد سال گذشته بودجه و بازخورد‌های آن بررسی شود.

وی به صحبت آقای نوبخت رئیس. اشاره کرد که قول داده است در سال ۹۹ بودجه کشور عملیاتی تنظیم شود.

وی از تنظیم معکوس بودجه بندی در کشور گفت و توضیح کرد: در بودجه بندی کشور ابتدا هزینه‌ها چیده می‌شود و سپس بر اساس اقتصاد نفتی درآمد نفتی تقسیم می‌شود.

وی گفت: اقتصاد خصوصی کشور زیر سوال است از طرفی بدهی بانک‌ها هر ساله افزایش می‌یابد.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه درآمد حاصل از نفت باید به بخش زیربنایی کشور مصرف شود گفت: مردم را بعنوان بخش خصوصی باید وارد عرصه و بازی کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°