متحدان امریکا خواهان بازگشت ایران به عقب شدند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:43 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۹۳۱۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
باوجود زیر پا گذاشتن کل برجام توسط امریکا، اتحادیه اروپا و 3 کشور متحد امریکا از کاهش تعهدات ایران ابراز نگرانی کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سه عضو اروپایی برجام در بیانیه ای با هشدار درباره فروپاشی این توافق در نتیجه تحریم‌های آمریکا، ازآنچه پایبند نبودن ایران به برجام می‌خوانند ابراز نگرانی کردند.
 
در این بیانیه آمده ایت که "فرانسه، آلمان، انگلیس و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود از اعلان فعالیت‌های جدید ایران را که با تعهداتش ذیل برجام در تضاد است، اعلام می‌دارند.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که ایران در روز ۸ سپتامبر [۱۷ شهریور]سانتریفیوژ‌های پیشرفته‌ای را در نظنز نصب کرده یا در حال نصب آن‌ها بوده است.

آن‌ها همچنان از برجام حمایت می‌کنند و از ایران می‌خواهند که همه فعالیت‌هایی که نقض تعهدات این کشور ذیل برجام محسوب می‌شود را به عقب بازگرداند و از برداشتن گام‌های بعدی بپرهیزد.
 
این کشور‌ها همچنین از ایران می‌خواهند در خصوص مسائل مربوطه از جمله مسائل پادمانی همکاری بیشتری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد."

این 3 کشور در زمانی که رئیس جمهور امریکا کل برجام را زیر پا گذاشت ابراز نگرانی نکرده بودند.
 
پس از گذشت بیش از یک سال از خروج امریکا از برجام، ایران ناچار شد برای یادآوری تعهدات اروپایی ها و قول هایی که به مذاکره کنندگان ایران داده بودند، اندکی از تعهداتی را که تا زمان امضای برجام بطور کامل و نقد انجام داده بود، در 3 گام کاهش دهد.
 
ایران این گام‌ها را بعد از یک سال هشدار به اروپایی‌ها و بی‌اعتنایی آن‌ها به تعهداتشان برداشت.
رئیس جمهور بار‌ها تاکید کرده کاهش تعهدات برجامی ایران براساس مواد ۲۶ و ۳۶ برجام صورت می‌گیرد.
ظریف هم چندین بار به فرانسه، آلمان و انگلیس پیام داد که چرا از یازده تعهد برجامی به ایران حتی به یک مورد از آن‌ها عمل نمی‌کنید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°