رقم مالیات بر اجاره بها مشخص شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:05 - جمعه 15 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۹۳۴۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
معاون سازمان امور مالیاتی گفت: سازندگان مجتمع‌های مسکونی که الگوی مصرف مسکن را رعایت کرده اند و سازندگان بیش از ۳ واحد مسکونی، به طورکلی از پرداخت مالیات معافند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نادر جنتی افزود: وزارت راه و شهرسازی با توجه به التهابات بازار مسکن به دنبال اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم است.

معاون سازمان امور مالیاتی ادامه داد: بر اساس این تبصره ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، کسانی که مجتمع‌های مسکونی که الگوی مصرف مسکن را رعایت کرده یا بیش از ۳ واحد مسکن احداث کنند، به طور کلی از پرداخت مالیات معافند؛ در غیر این صورت، واحد‌های مسکونی زیر ۱۵۰ متر مربع یا تا مجموع ۱۵۰ متر در تهران و تا ۲۰۰ متر در سایر استان‌های کشور از مالیات بر اجاره بها به طور کامل معاف هستند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی به کمیسیون اقتصاد دولت ارائه داد که به موجب آن پیشنهاد، واحد‌های مسکونی زیر ۱۵۰ متر در تهران و زیر ۲۰۰ متر در سایر شهر‌ها در صورتی می‌توانند از این معافیت استفاده کنند که ۲ شرط را رعایت کنند؛ یکی اینکه قرارداد‌های اجاره مسکن میان موجر و مستأجر دو سالانه باشد؛ دوم اینکه مبلغ اجاره‌ای که در قالب کارگروه تعیین سقف اجاره بها، تعیین و اعلام می‌شود، از سوی موجر تخطی نشود.

وی ادامه داد: این پیشنهاد در کمیسیون فرعی اقتصادی دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سپس به کمیسیون اصلی اقتصاد دولت رفت. اما نهایتا مقرر شد تا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همراه با معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و سازمان برنامه و بودجه راهکاری پیدا و به کمیسیون اقتصاد دولت ارائه کنند.

جنتی درباره پیشنهاد سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات بر اجاره بها بیان داشت: ما در سازمان امور مالیاتی بر این نظریم که به جای اصلاح قانون، همین قانون موجود اجرا شود؛ در حال حاضر ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی داریم. در این ماده اعلام شده بر اساس سامانه ملی املاک و اسکان که وزارت راه و شهرسازی باید طراحی و اجرا کند، خانه‌های خالی شناسایی و از آن‌ها مالیات گرفته شود؛ اگر این سامانه راه اندازی و از خانه‌های خالی که بسیار زیادند، مالیات گرفته شود، دیگر این خانه‌ها خالی نمی‌مانند و در بازار عرضه می‌شوند که خود به خود در کاهش اجاره بها مؤثر است.

وی درباره میزان درصد مالیاتی که قرار است از موجران گرفته شود، گفت: در مذاکراتی که میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی بوده، درباره نرخ مالیاتی که قرار است از موجر اخذ شود، صحبتی نشد و فقط به واحد‌های مسکونی که مشمول مالیات بر اجاره بها یا معافیت مالیاتی می‌شوند، پرداخته شد. اما آن دسته از موجرانی که موارد مذکور در این پیشنهاد را رعایت نکرده و مشمول پرداخت مالیات بر احاره بها شوند، ۲۵ درصد هزینه استهلاکات منزل، طبق قانون معاف از مالیات بر اجاره بها بوده و مابقی درآمد حاصل از اجاره بها را طبق ماده ۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت خواهند کرد.
برچسب ها: اجاره بها ، مسکن ، مالیات ، معاف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °