وزیر علوم: گسترش کمی دانشگاه‌ها توجیه ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:12 - پنجشنبه 21 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۹۳۹۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه گسترش کمی دانشگاه‌ها در حال حاضر توجیه ندارد گفت: مشکلات دانشگاه‌ها با اتفاقات خوبی که در آینده نزدیک رخ می‌دهد، کمتر می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«منصور غلامی» امروز - یکشنبه - در همایش روسای دانشگاه‌ها که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، افزود: مدیریت آموزش عالی در شرایط خاص زمانی و ویژه قرار گرفته است که ایجاب می‌کند در این دوره به مسیر‌های جدید مدیریت ازجمله توجه به خواسته‌ها و نیاز‌های مطرح شده و انتظارات توجه داشته باشیم.

وی مدیریت در دانشگاه‌ها را بخش ویژه‌ای از مدیریت در کشور توصیف کرد و ادامه داد: با مجموعه پویا و فعال در تمام ساعات شبانه روز اعم از بخش‌های آموزشی و پژوهشی روبرو هستیم.
وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور جایگاه خودشان را در کشور پیدا کرده اند هر چند گاهی نقد‌هایی می‌شود و ممکن است با پاسخِ رد این نقد‌ها روبرو شویم یا حتی بخواهیم برخورد کنیم، اما پشت هر نوع نقد، ایده‌ای است.

غلامی همچنین گفت: یاس و ناامیدی که برخی جریان‌ها در فضای دانشگاه‌ها منتشر می‌کنند برای دانشجویان آسیب زا است.
وی تاکید کرد که ما وظیفه داریم از کلاس‌ها و نشست‌هایی که به مناسبت‌های مختلف با دانشجویان تشکیل می‌شود، استفاده کرده و امیدواری به آینده را در دانشجویان بیشتر کنیم، چرا که باعث می‌شود ذهن خلاق جوانان فعال‌تر عمل کند و در همکاری‌های تحقیقاتی منشاء اندیشه‌های جدید شود.

وزیر علوم در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های دانشگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در فهرست اسامی دانشگاه‌هایی که به عنوان دانشگاه‌های همکار در پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی وجود دارد اسامی بسیاری از دانشگاه‌های جوان را شاهدیم.
غلامی همچنین گفت: انتظار می‌رود دانش آموختگان در جامعه روی پای خود بایستند و توانمندی بیش از پیش داشته و صاحب مهارت در سطح جامعه برای اشتغال باشند.

وی یکی از بخش‌هایی را که از امیدواری جامعه دانشجویی و سلامت آن‌ها حفاظت می‌کند، بخش فرهنگی دانست و گفت: چرا که ممکن است برخی جریان‌ها و گروه‌های مخالف توفیق دانشگاه ها، انحرافاتی ایجاد کنند.
وزیر علوم تاکید کرد: روسای دانشگاه‌ها می‌توانند با مدیریت صحیح حمایت‌هایی در این حوزه داشته باشند به خصوص در زمان‌های خاص از تحصیل این حمایت‌ها مهم و تاثیرگذار است و در همین مقاطع اگر حمایت‌ها اتفاق بیفتد، محیط‌های دانشجویی فعال‌تر می‌شود.
غلامی ادامه داد: گسترش کمی دانشگاه‌ها به هیچ وجه در حال حاضر کشش و توجیه ندارد، اما ضرورت و تاثیرگذاری رشته‌های جدید و بین رشته‌ای که تعریف می‌کنیم به معنای محدودیت برای دانشگاه‌ها نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نزدیکی شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: طبق هر سال دانشگاه‌ها درگیر تدارکات وسیع برای شروع سال تحصیلی جدید هستند که زحمات روسای دانشگاه‌ها قابل تقدیر و درک است.
 
وی همچنین گفت: اکثریت ما که در ستاد وزارت علوم حضور داریم در دوره‌هایی در دانشگاه‌ها نیز حضور داشتیم و این ایام را درک می‌کنیم و شرایط خاص زمان هم بخشی از امور را مشکل‌تر کرده است که با تلاش روسای دانشگاه‌ها و مدیریت دقیق و اتفاقات خوبی که در آینده نزدیک رخ می‌دهد این مسائل هم کمتر می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°