با این قدرت خرید، رکود مسکن ۲۰ ساله است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 24 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۹۴۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
کارشناسان: بازار مسکن این بار به علت سقوط شدید قدرت خرید مصرف کنندگان، شاهد رکودی بی سابقه خواهد بود که خوشبینانه حداقل 10 سال ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و کارگزاران بخش مسکن، برخلاف روال چند سال گذشته که بعد از 2 یا 3 سال رکود، اندکی رونق و افزایش قیمتی متعادل و کمتر از تورم سالانه داشتیم، این بار به علت سقوط شدید قدرت خرید مصرف کنندگان، شاهد رکود منفی بی سابقه ای همراه با سیر کاهشی قیمت ها در بخش مسکن خواهیم بود که خوشبینانه حداقل 10 سال و چه بسا تا 20 سال ادامه خواهد داشت. 
 
به گزارش ایرنا، برخی محله‌ها و مناطق شهر تهران هم اکنون با کاهش قیمت‌های حباب آلود مسکن همراه است طوری که قیمت خانه در برخی مناطق شهر تهران در پی شکست حباب قیمت بیش از ۱۰ درصد ارزان شده است.

هنوز گزارش وزارت راه و شهرسازی از وضعیت معاملات مسکن تهران در شهریور ماه منتشر نشده است، اما مشاهدات خبرنگار ایرنا از وضعیت معاملات مسکن در چند بنگاه املاکی در پایتخت از ادامه شکست حباب قیمت مسکن خبر می‌دهد.

هم اکنون در مناطق جنوب و جنوب غربی شهر تهران در بین فایل‌های فروش خانه قیمت‌های زیر ۵۰۰ میلیون تومان در متراژ‌های ۵۰ تا ۶۸ متر دیده می‌شود که به نسبت سال ساخت و میزان امکانات در هر متر مربع ۵ تا ۱۰ میلیون به فروش می‌رود.

شهریور امسال برای اولین بار در ۲۰ ماه اخیر نرخ رشد قیمت مسکن منفی شد و مطابق آمار بانک مرکزی در مرداد امسال میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل کاهش ۲.۴ درصدی را به ثبت رساند.

در هیمن راستا «فرشید پورحاجت» دبیرکانون انبوه‌سازان کشور روز یکشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: مسکن ارزان نشده است، اما حباب قیمت‌ها شکسته شده است و به همین دلیل فضایی برای سوداگری و خرید و فروش مکرر در اختیار سوداگران و سفته‌بازان نیست.

وی گفت: کاهش قیمت‌ها در برخی مناطق شهر تهران مشهود است؛ در کلانشهر‌هایی که قیمت‌ها غیرکارشناسی بالا رفته بود نیز نرخ‌ها کاهش یافته است که همان شکست حباب قیمت‌ها تعبیر می‌شود؛ اما چسبندگی قیمت در حوزه مسکن مثل بقیه بازار‌ها به شدت قوی است.

پورحاجت گفت: اکنون ثباتی در حوزه قیمت‌ها به وجود آمده است که می‌توان از آن به عنوان قیمت‌های واقعی نام برد و همین قیمت‌های فعلی را قیمت واقعی خانه اعلام کرد؛ کاهش قیمت بیش از این دور از تصور است.

وی با بیان اینکه در حوزه خرید مسکن توان و قدرت خرید مردم تنزل پیداکرده است و تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد، گفت: آمار سر انگشتی از وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم حاکی از این است که ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن یکم از طرف افرادی که بضاعت خرید مسکن را دارا بودند، اما انتظار داشتند با سیستم بانکی صاحب خانه بهتری شوند باقیمانده است.

وی گفت: این وضعیت حاکی از این است که ۴۰۰ هزار تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد، اما هنوز بالفعل نشده است؛ این‌ها خریدارانی هستند که تمایل به افزایش قدرت نقدینگی از محل تسهیلات مسکن داشتند تا خانه با کیفیت تری را خریداری کنند، اما جهش ناگهانی قیمت‌ها آن‌ها را به بیرون از مناطق شهری مدنظر پرت کرد.

دبیر کانون انبوه سازان کشور در خصوص وضعیت قیمت‌ها نیز توضیح داد: به دلیل بی ثباتی اقتصادی بخشی از قیمت‌ها در بعضی از مناطق شهری قیمت‌های واقعی مسکن نبودند؛ به عبارتی وقتی شبانه روزی قیمت‌های مسکن در نقاط مختلف کشور بالا می‌رفت و هر روز یک قیمت در خصوص تعرفه‌های مصالح ساختمان، دستمزد و سایر تعرفه‌ها تعریف می‌شد مالکان قیمت زمین را روزانه بالا و پایین می‌بردند و قیمت تمام شده کارشناسی در حوزه مسکن وجود نداشت.

وی گفت: اکنون و همزمان با کاهش نرخ ارز و آرامش در بازار‌های موازی؛ هدف باید این باشد که قیمت خانه‌های متری ۷ تا ۸ میلیون تومان را بررسی کنیم و ببینم میزان کاهش قیمت این خانه‌ها چطور است؟

پورحاجت ادامه داد: اکنون در مناطق پایین شهر تهران فروشنده‌ها سعی می‌کنند واقعی‌تر رفتار کنند.

وقتی قیمت مسکن بی حساب و کتاب افزایش پیدا می‌کرد مالکان خانه‌های معمولی‌تر سعی می‌کردند قیمت خانه خود را به نرخ خانه‌های نوساز و محبوب نزدیک کنند؛ اما در شرایط فعلی خانه‌های چندین سال ساخت و بدون آسانسور در صورت واقعی شدن نرخ معامله می‌شود.

بر اساس تحلیل پورحاجت اکنون در واحد‌هایی که دارای استاندار‌های لازم هستند افت قیمت کمتری رخ می‌دهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۶.۷۹°