علت استفاده بی رویه از سی تی اسکن و ام آر آی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:54 - چهارشنبه 24 مهر 1398
مقررات منع رفت و آمد در بغداد لغو شد نخست وزیر عراق (با تأکید بر همراهی دولت با خواسته‌های مردم): ما با مردم عراق هستیم نخست وزیر عراق: برخی به دنبال سوءاستفاده از تظاهرات مردم و سیاسی کردن اعتراضات هستند پارلمان عراق اعلام كرد براي بررسي خواسته‌هاي تظاهركنندگان، امروز نشست فوق‌العاده برگزار مي‌كند نماینده آیت‌الله سیستانی: حملات به تظاهركنندگان، نيروهاي امنيتي و اموال عمومي در بغداد و شماري از استان‌ها را محكوم مي‌كنيم فرماندهی عملیات مشترک عراق: اوضاع در مقایسه با روزهای گذشته بهتر و تحت کنترل است رسانه‌های هم جهت با رژیم سعودی و آمریکا در تلاشند حتی با تصاویر جعلی یا قدیمی، به اعتراضات کنونی در عراق سمت وسوی خاص سیاسی دهند تک‌تیراندازان ناشناس دو نیروی امنیتی و دو شهروند عراقی را در بغداد کشتند
کد خبر : ۷۱۹۴۰۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
حریرچی: علت استفاده بی رویه از سی تی اسکن و ام آر آی؛ تقاضای القایی، پیچیدگی حوزه سلامت و حوزه تشخیص بالینی، نبود قعطیت در این زمینه، ضعف راهنمای بالینی، ضعف نظارت، ضعف آموزش و مسائل مالی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر حریرچی  معاون کل وزارت بهداشت در ارتباط تصویری با برنامه پیگیری گفت: در کل کشورهای جهان  استفاده نامناسب از موارد تصویربرداری از جمله سی تی اسکن و ام آر آی شایع است؛ به طور مثال در امریکا ۳۰ تا 50 درصد ام آر آی و سی تی اسکن انجام شده غیر ضروری است. در کشور ما نیز بین یک سوم تا 50 درصد موارد انجام برخی ام آر آی‌های کمر درد  و سی تی اسکن ها بعد از تصادف شایع است.
 
حریرپی افزود: علت انجام آن تقاضای القایی و پیچیدگی حوزه سلامت و حوزه تشخیص بالینی، عدم قطعیت در این زمینه، ضعف راهنما‌های بالینی، ضعف نظارت، ضعف آموزش و مسائل مالی است که در ایجاد تقاضای القایی و تصوریربرداری و سی تی اسکن، ام آر آی، تصویربرداری رادیولوژیک نقش دارد.

او افزود: این کار دو ضایعه اصلی ایجاد می‌کند: 1- برای مردم هزینه ایجاد می‌کند. 2- عوارض دارد همچنین  علاوه بر هزینه‌های رادیولوژی هزینه‌های دیگری نیز بر بیمار تحمیل می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: ۶۸۰ مورد راهنمای بالینی به وسیله وزارت بهداشت منتشر شده که در ۲۵۰ مورد قواعد بیمه‌ای نوشته شده و در سامانه بیمه تامین اجتماعی گنجانده شده است به این صورت که فاصله بین دو ام آر آی باید ۲ سال باشد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°